جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
وب سرویس رایگان
نگاهي به پرداخت با موبايل در ايران و جهانتلفن‌هاي همراه كيف پول مي‌شوند

نگاهي به پرداخت با موبايل در ايران و جهانتلفن‌هاي همراه كيف پول مي‌شوند
م.ر.بهنام رئوفگوگل هم وارد عرصه ارائه خدمات بانكداري الكترونيكي شد. اين شركت كه از چندي پيش و با عرضه گوشي‌هاي نكسوس اعلام كرده بود كه مي‌خواهد كاربران خودش را از شر حمل كيف پول و كارت‌هاي اعتباري راحت كند اين بار با اضافه كردن تكنولوژي NFC به تلفن‌هاي آندرويدي حركت جديدي را براي الكترونيكي كردن پرداخت‌هاي مالي آغاز كرده است.
Date:1390/7/2

البته پيش از اين نوكيا سعي كرده بود از اين فناوري بيشتر استفاده كند؛ به‌طوري كه در پيش خبرهايي كه از اين شركت فنلاندي پيرامون عرضه گوشي N9 اعلام مي‌شود به تجهيز اين مدل به فناوري ان اف سي تاكيد مي‌شود.
اما NFC چيست؟ اين فناوري يك نوع استاندارد براي اتصال بين دو دستگاه است. يعني چيزي شبيه به بلوتوث يا اينفرارد اما با بردي كوتاه در حد 10 سانتيمتر. با استفاده از اين روش كاربر مي‌تواند تلفن همراه خود را به يك سيستم پرداخت مالي تبديل كند و از اين پس به جاي ارائه كارت‌هاي اعتباري تنها كافي است تلفن همراه را نزديك به دستگاه‌هاي مخصوص اين كار گرفته و به راحتي پرداخت خود را انجام دهيد.
اين بار اما گوگل سرويس
Google Wallet يا همان كيف پول گوگلي خود را عرضه كرده است. اين شركت با بسياري از موسسات مالي و اعتباري بزرگ جهان قرارداد بسته تا از امكان پرداخت از طريق NFC پشتيباني كنند. البته اين سرويس گوگل تنها براي استفاده از كارت‌هاي اعتباري نيست و انواع قابليت‌هاي ديگر نيز مي‌تواند روي آن تعريف شود؛ قابليت‌هايي مانند استفاده از تخفيف‌ها و سرويس‌هاي تشويقي كه اين روزها به طرز چشمگيري رو به افزايش است. اين سرويس در حال حاضر كار خود را در آمريكا آغاز كرده است و به تدريج به صورت بين‌المللي گسترش پيدا مي‌كند. گوگل پيش‌بيني مي‌كند تا سال ???? نيمي از تلفن‌هاي هوشمند آمريكا مجهز به NFC باشند؛ بنابراين كاربران زيادي را مشتري بالقوه سرويس كيف پول گوگل مي‌داند. ‏
چه خبر از ايران؟
اما در حالي كه روزانه خبر از ارائه سرويس‌هاي جديد بانكداري الكترونيكي بر بستر تلفن همراه منتشر مي‌شود متاسفانه تاكنون كاربران ايراني نتوانسته‌اند طعم اين خدمات را بچشند. البته كاربران اپراتور دوم از سال گذشته و به دليل عرضه دو سرويس متفاوت از سوي اين اپراتور كه با همكاري دو بانك خصوصي ارائه شده، توانسته‌اند تا حدودي از خدمات بانكداري الكترونيكي استفاده كنند. اما كاربران همراه اول به رغم آنكه اين اپراتور در نمايشگاه تلكام سال گذشته خبر از ارائه سرويسي به نام جيرينگ داده بود هنوز نتوانسته‌اند اين سرويس را از نزديك لمس كنند.
بر اساس اعلام منابع آگاه ارائه سرويس جيرينگ همراه اول بنا به دلايلي توسط نهادهاي نظارتي بانكي و بانك مركزي به تعويق افتاده است. بر همين اساس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي نيز چندي پيش با ارائه گزارشي به بررسي خدمات مالي همراه در كشور پرداخته است. در سرويس جيرينگ مشترك براي استفاده از خدمات ضمن مراجعه حضوري به دفاتر امور مشتركان بايد مبلغي را از حساب بانكي خود برداشته و با افتتاح حساب جيرينگ در آن بريزد كه بتواند به تدريج از آن در خريدها و تراكنش‌هاي خود استفاده كند. اين شيوه به گفته كارشناسان شيوه اي است كه كمتر در جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ چرا كه اپراتورهاي تلفن همراه سعي مي‌كنند همواره با فراهم كردن بستر و زيرساخت بانك‌ها را در پرداخت‌هاي موبايلي درگير كنند. درست مانند همان كاري كه گوگل دارد انجام مي‌دهد. بنا به تعريف بانك مركزي، پول الكترونيك ابزاري پولي مبتني بر فناوري است كه به مردم و كسب‌وكارها امكان مي‌دهد تا تبادلات مالي را با استفاده از سازو كار پردازش الكترونيكي انجام دهند. پول الكترونيك در تعريف به معني ارزش پولي ذخيره شده روي رسانه‌هاي فيزيكي است كه مستقلا دارنده آن را داراي توان پرداخت مي‌نمايد و از اين جهت خواص حقوقي و اقتصادي پول الكترونيكي با ساير ابزارهاي پرداخت و قابل انتقال نظير اسكناس و مسكوك و ايران چك بانك مركزي مشابهت دارد و در گزارش مركز پژوهش‌ها آمده است با توجه به وظايف بانك مركزي، اجراي طرح جيرينگ نوعي مداخله در سيستم بانكي كشور است و علاوه بر افزايش حجم پول، سامانه بانكي خارج از نظارت بانك مركزي ايجاد مي‌كند كه سياست‌هاي پولي و بانكي بانك مركزي را براي كنترل اقتصاد كشور بي اثر مي‌كند. ضمن اينكه همراه اول با نگهداري وجوه الكترونيكي در خارج از شبكه بانكي مي‌تواند به خود از اين محل وام صفر درصد اعطا كند كه باز به نوعي دخالت در شبكه بانكي و اقتصاد كشور است. بر همين اساس و از آنجايي كه طرح جيرينگ فعاليت‌هاي يك بانك همچون دريافت، پرداخت و انتقال وجه بين مشتريان را انجام مي‌دهند در نتيجه استمرار و توسعه آن نيازمند اخذ مجوز تاسيس بانك از بانك مركزي است.
نظر بانك مركزي اين است كه توسعه اين سامانه مي‌تواند مبتني بر اخذ مجوز كيف پول الكترونيكي يك بانك از بانك مركزي صورت گيرد. يعني همراه اول بايد از بانك مركزي مجوز بانك دريافت كند و پس از آن بايد بر اساس الگوي كاركردي صدور و راهبردي كيف پول الكترونيكي كه در تاريخ 2/8/1387 توسط بانك مركزي در اجراي ماده (22) آيين‌نامه نظام بانكداري الكترونيكي مصوب 22/12/1386 هيات وزيران و بند 6 ماده 43 بسته سياستي-نظارتي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در سال 1387 توسط اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي تدوين و تصويب شده است، نسبت به دريافت مجوز كيف پول الكترونيكي اقدام نمايد. به عقيده بانك مركزي، اصرار اپراتور تلفن همراه بر اختيار گرفتن مديريت و مالكيت كيف پول بانكي و مداخله در حوزه حاكميت بانكي يكي از پيامدهاي پيش‌بيني شده بانك مركزي در اثر اجراي طرح است.
يكي ديگر از مسائلي كه مورد بحث است، رسيدگي به مغايرت‌هاي ناشي از اشتباهات تراكنش‌ها در سيستم جيرينگ است، بنا به نظر بانك مركزي همراه اول، توان پاسخگويي به مغايرت‌ها و اشكالات تراكنش‌هاي اين سيستم را ندارد كه البته همراه اول اين مشكل را ناشي از شبكه بانكي كشور مي‌داند. از نظر شبكه بانكي، نظام بانكي داراي اصولي تغييرناپذير است و راه حل مناسب فراهم كردن بستر پرداخت همراه توسط همراه اول براي بانك‌هاست؛ به طوري كه همراه اول از اين ترافيك ايجاد شده در شبكه، كسب سود نمايد. براساس نظر بانك مركزي همراه اول نبايد به اطلاعات تراكنش‌هاي شبكه پرداخت همراه دسترسي داشته باشد.
در كنار مسائل موجود در حوزه پولي و بانكي بايد مدل تجاري فعاليت اپراتورها براي ارائه خدمات پرداخت همراه نيز مد نظر قرار گيرد. بر اساس تحقيقات انجام شده توسط همراه اول، از جمعيت 75 ميليوني كشور، 27 درصد فاقد حساب بانكي، 49 درصد مردم داراي حساب بانكي هستند كه فعاليت چنداني با آن انجام نمي‌دهند و 24 درصد هم داراي حساب بانكي فعال هستند.
رگولاتور منعي ندارد
اما در حالي كه هر از چند گاهي خبر از مخالفت‌هاي رگولاتور در اين بخش شنيده مي‌شود مدير گروه همراه بانك شركت خدمات انفورماتيك در اين باره مي‌گويد: سازمان تنظيم مقررات (رگولاتوري) منعي براي خدمات موبايل بانكينگ تعيين نكرده است و اطلاعيه اخير اين سازمان در مورد منع خدمات پرداخت از طريق موبايل يا mobile payment بود.
مهران افسري در گفت‌وگو با ايرنا مي‌افزايد: در رابطه با اطلاعيه سازمان تنظيم مقررات، خلط مبحث شده چرا كه در اين اطلاعيه ارائه خدمات پرداخت از طريق موبايل از سوي اپراتورها منع شده است و ربطي به خدمات موبايل بانك ندارد. وي افزود: مقررات و استانداردهاي «پرداخت از طريق موبايل» هنوز تصويب نشده است و شايد به همين دليل باشد كه خدمات جيرينگ (پرداخت وجه از طريق موبايل) همراه اول راه‌اندازي نشد. افسري گفت: در حال حاضر خدمات الكترونيكي در اين بانك‌ها از طريق سيستم‌هاي همراه بانك، تلفن‌بانك و اينترنت بانك ارائه مي‌شود و مشتريان اين بانك‌ها بدون نياز به مراجعه حضوري مي‌توانند برخي از امور بانكي خود را از طريق تلفن، ارسال پيامك يا با استفاده از اينترنت انجام دهند.
راهكار ايرانسل در موبايل بانكينگ
اما ايرانسل از سال گذشته خدمات بانكداري الكترونيكي خود توسط دو بانك پاسارگاد و سامان راه‌اندازي كرده است بدون آنكه بخواهد مشتركانش را وادار به واريز مبلغي به حساب ديگر بكند. در اين روش‌ها مشتركان مي‌توانند علاوه بر نصب نرم‌افزارهاي موبايل همراه هر دو بانك روي گوشي‌هاي خود و استفاده از خدمات ارائه شده آن، شماره كارت‌هاي بانكي خود را نيز روي سيم‌كارت‌هاي خود تعريف كرده و بدون دخالت اپراتور در ريز صورت حساب‌ها يا تراكنش‌هاي بانك تنها با ارسال پيامك يا استفاده از سيستم شماره گيري كد دستوري يو اس اس دي است كه براي بانك سامان كد *724# و براي بانك پاسارگاد كد 720 است تراكنش‌هاي مالي خود را انجام دهند.
با استفاده از اين سرويس، كليه مشتركين ايرانسل كه داراي كارت‌هاي عضو شبكه شتاب بوده و رمز دوم كارت خود را دريافت نموده‌اند مي‌توانند تنها با استفاده از گوشي تلفن همراه خود و بدون نياز به نصب هرگونه نرم‌افزار، تنها با يك بار ثبت نام آنلاين به آساني نسبت به انجام موارد زير از طريق تلفن همراه خود اقدام نمايند: خريد شارژ، پرداخت قبوض (آب، برق، گاز، ...)، اخذ موجودي حساب، اخذ صورت حساب تا ? تراكنش آخر، خريد كارت اينترنت و انتقال وجه.

دنياي اقتصاد


Rss Services Print  -(9 Body)  Visitor Count: 1191
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image