جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
وب سرویس رایگان
گزارش فارس ازهجمه رسانه‌اي آل سعود در اينترنت در پي فاجعه منا/ بمباران كاربران با دروغ و توهين

گزارش فارس ازهجمه رسانه‌اي آل سعود در اينترنت در پي فاجعه منا/ بمباران كاربران با دروغ و توهين
طي سه روزي كه از فاجعه كشتار حجاج بيت الله الحرام توسط حاكمان بي لياقت آل سعود مي گذرد، تلاش بسياري توسط رسانه‌هاي اين كشور براي تحريف واقعيات صورت گرفته است.
Date:1394/8/5

به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، در حالي كه در داخل كشور بايد شاهد فعاليت‌هاي منسجم و سازمان يافته تر رسانه اي براي مقابله با هجمه مزدوران آل سعود و تلاششان براي دروغ پراكني باشيم، اين فعاليت ها بيشتر به زبان فارسي و براي مخاطبان داخل كشور صورت مي گيرد و كمتر در فضاي مجازي شاهد پاسخ گويي به سيل ياوه گويي هاي سعودي ها، به خصوص به زبان عربي هستيم.

اين گزارش تنها به بررسي بخشي از فعاليت هاي رسانه اي و دروغ پردازي هاي رسانه هاي سعودي در اينستگرام دارد. اينستگرام از جمله شبكه هاي اجتماعي است كه در ماه هاي اخير محبوبيت فراواني هم در ميان كاربران ايراني و هم در ميان كاربران عرب كسب كرده و هم اكنون 13 درصد از كل جمعيت عربستان در اينستگرام عضويت دارند. البته واتس آپ و فيس بوك با اختصاص 22 و 21 درصد از جمعيت كل عربستان هنوز محبوب ترين شبكه هاي اجتماعي در اين كشورهستند. اما سرعت رشد استفاده از اينستگرام در اين كشور بسيار جالب توجه است.

يكي از حساب هاي كاربري در اينستگرام و ديگر شبكه هاي اجتماعي كه به نشر اخبار كذب در مورد ايران مي پردازد، 3ajel.24 است. اين حساب كاربري با دروغ پردازي در مورد فاجعه كشتار حاجيان در منا تلاش كرده تا ايران را عامل اين مساله قلمداد كرده و ادعاي مضحك حضور برخي نيروهاي نظامي ايران در ميان سانحه ديدگان و تلاش آنها براي اختلال در مراسم حج و ... را مطرح كرده است. ارسال مطالبي در مورد سابقه به اصطلاح دخالت هاي ايران در ديگر كشورهاي منطقه نيز از ديگر اقدامات حساب كاربري مذكور است. البته بديهي است كه سعودي ها كشتار روزانه مردم يمن و نسل كشي مسلمانان در سوريه و عراق و ... توسط هم پيمانان داعشي خود را دخالت محسوب نمي كنند!

كشف سعودي ها: در ايران هم جرثقيل سقوط كرده!

در پست ديگري در اين حساب نسبت به تحريف اظهارات دكتر رحيم پور ازغدي در مورد حال و هواي جهان اسلام در زمان ظهور حضرت مهدي(عج) اقدام شده و اين نقل قول دروغ از ايشان مطرح شده كه بايد مكه در خون غرق شود تا حضرت مهدي ظهور كند. در حالي كه در فيلمي كه به عنوان سند مطرح شده صحبت از تلاش و مجاهدت لشگريان حضرت مهدي و حركت از حجاز به سمت عراق و آزادكردن آنها به ميان مي آيد و البته گفته مي شود كه در اين راه افرادي هم شهيد مي شوند.

گردانندگان سعودي اين حساب كاربري با دروغ پردازي در مورد سقوط يك جرثقيل در بزرگراه نيايش در خرداد ماه سال 1393 نيز جار و جنجال گسترده اي به راه انداخته اند. در جريان اين سانحه يك جرثقيل 25 تني دچار شكستگي در ناحيه بوم شده و به سطح بزرگراه سقوط كرد ولي اين حادثه هيچ تلفات جاني به همراه نداشت و تنها به يك خودروي سمند آسيب رساند. حالا سعودي ها اين حادثه را همراه با تعداد زيادي مصدوم و مجروح دانسته و مدعي هستند رسانه هاي ايراني تلاش مي كنند اين واقعيات را از افكار عمومي مخفي نگهدارند. تلاش براي مشابه سازي اين حادثه جزئي در سال گذشته با فاجعه سقوط جرثقيل در مسجد الحرام حتي توسط برخي كاربران سعودي نيز مورد نقد قرار گرفته است.

سعودي ها در اين حساب كاربري و برخي حساب هاي كاربري ديگر همچنين مدعي شده اند حجاج ايراني از خدمات بيمارستاني و كمك هاي دريافتي بعد از فاجعه منا اظهار رضايت كرده اند؛ امري كه با مطالب ذكر شده در مصاحبه هاي اين حجاج مغايرت دارد. نكته جالب اينكه كاربران سعودي حتي در زير همين عكس و خبر هم دست از توهين وفحاشي نسبت به ايران و اعتقادات شيعيان برنداشته اند.

دروغ به سبك سعودي: فوتساليست هاي زن قهرمان ايراني مرد هستند!

يكي ديگر از خبرهاي دروغ قابل مشاهده در اين حساب و برخي حساب هاي كاربري ديگر وابسته به رسانه هاي سعودي در اينستگرام طرح ادعاي دروغ مرد بودن هشت نفر از اعضاي تيم ملي فوتسال زنان ايران است كه بعد از قهرماني آنان در رقابت هاي فوتسال آسيا در مالزي مطرح شده است. واضح است كه سعودي ها براي دروغ پردازي هاي خود هيچ حد و مرزي قائل نيستند و از هر روشي براي زير سوال بردن اعتبار و وجهه جهاني جمهوري اسلامي ايران سواستفاده مي كنند.

از جمله ديگر خبرسازي هاي سعودي ها مي توان به پيمودن مسير عكس توسط 300 نفر از حجاج ايراني در منا به عنوان عامل اصلي اين رخداد تلخ ، دخيل دانستن ايران در سوانح تلخ سال هاي گذشته در جريان مراسم حج (به عنوان مثال كشتار حجاج در سال 86 و قتل عام 1426 حاجي در سال 1990) و ... اشاره كرد. با مطالعه اين مطالب اين تصور در كاربران ايجاد مي شود كه ظاهرا در دهه هاي 80 و 90 ميلادي عربستان سعودي هيچ دخالتي در مديريت امور حج نداشته و اين كار را كاملا به ايران واگذار كرده بوده است!

يكي ديگر از رسانه هاي خبري فعال در اينستگرام كه مانند حساب رسانه اي قبلي در زمينه انتشار اخبار دروغ تخصص دارد، kingdom_news10 است كه اخيرا حساب كاربري kingdom_news20 را هم براي بازنشر دروغ هاي خود به زبان فارسي راه اندازي كرده است. در اين حساب كاربري ادعاي انتقال حقايق عكس ها و ويدئو 24 ساعت بدون تحريف مطرح شده واستفاده از خدمات ترجمه گوگل براي برگردادندن مطالب عربي به فارسي باعث شده تا مطالب درج شده براي مخاطب ايراني قابل درك نباشد. به عنوان مثال در يكي از اخرين پست هاي اين حساب كاربري از اعتراض ايران به رئيس جمهور ايران در نيويورك خبري منتشر شده است! علاوه بر تكرار تمامي دروغ هاي منتشر شده در حساب كاربري قبلي، تلاش شده در حساب كاربري فارسي مطالب با شرح و بسط بيشتري منتشر شوند. به عنوان مثال دو عكس از سقوط جرثقيل در بزرگراه نيايش منتشر شده و موضوع به فساد اداري در ايران، ضرورت سرنگوني جمهوري اسلامي، كشته شدن مردم توسط فلاخن انداختن! ربط داده شده است. توهين هاي زننده و غيرقابل به مسئولان ارشد نظام جمهوري اسلامي نيز در همه اين رسانه ها به چشم مي خورد.

با توجه به تكرار اخبار تحريف شده و دروغ در مورد كشورمان در رسانه هاي سعودي و بازتكرار آنها به زبان هاي مختلف ضروري است يك برنامه ريزي منسجم رسانه اي براي مقابله با طرف مقابل و به خصوص انتشار حقائق به زبان عربي در شبكه هاي اجتماعي توسط رسانه هاي كشورمان صورت بگيرد.

فارس


Rss Services Print  -(0 Body)  Visitor Count: 1537
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image