جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
وب سرویس رایگان
چگونه گوگل قادر به فاش كردن ذهن ماست؟

چگونه گوگل قادر به فاش كردن ذهن ماست؟
ايتنا- يكي از داده‌پردازان سابق گوگل،اين موتور جستجوي غول‌پيكر را به عنوان اتاقك اعتراف خطاب مي‌كند.
Date:1394/10/18

اين روزها گوگل قادر به انجام امور بي‌شماري است؛ جهت يابي، ترجمه، خريد آنلاين، خواندن كتاب و صد البته جستجو هاي عمومي. اما با توجه به تحقيقات برخي پژوهشگران، گوگل حتي قادر به خواندن ذهن افراد نيز هست.

«استفن ديويدويتز»، اقتصاددان و داده‌پرداز سابق گوگل، اين موتور جستجوي غول‌پيكر را با نام «اتاقك اعتراف» خطاب مي‌كند كه قادر به سنجش دسته اي از احساسات عمومي است كه نظرسنجي‌ها و بررسي‌هاي اجتماعي قادر به تخمين و نشان دادن آنها نيستند.

براي مثال بعد از حملات تروريستي اخير در سن برناردينو و پاريس، گوگل به سادگي قادر به تخمين احساسات ضد اسلامي يا اسلام هراسي است.

وي مي‌گويد: گاه افراد به سادگي آنچه را در ذهن دارند، در موتور جستجوي گوگل وارد مي‌كنند. اين جستجو ها دقيقا شبيه به يك گونه‌اي از اعتراف است.

آنها بيانگر احساسات و درونياتي هستند كه افراد شايد هيچ گاه در يك نظر سنجي عمومي يا يك پيمايش ميداني اجتماعي بيان نكنند. در نتيجه جستجوهاي گوگل اغلب زاويه‌اي ديگر و متأسفانه‌اي جنبه‌اي تاريك‌تر از روان انساني را براي ما روشن مي‌كند.

ديويدويتز به همراه همكار پژوهشگر خود «ايوان سولتاس»، مدتي است مشغول تحقيق پيرامون امكان جمع‌آوري داده‌ها به شكل ناشناخته از گوگل، براي پيش‌بيني اموري نظير جرم و احساسات منفي در مورد مسلمانان هستند.

وي بيان مي‌كند: وقتي افراد در گوگل اقدام به جستجوي عباراتي نظير "تنفر از مسلمانان" يا "كشتن مسلمانان" مي‌كنند، به سادگي مي‌توان فهميد كه جرائم عليه مسلمانان در آينده نزديك افزايش مي‌يابد.

و متأسفانه تحقيقات آنها در هفته‌هاي اخير نتايج چندان خوبي براي مسلمانان نداشته است. بر اساس اين تحقيقات، جستجوي عبارات عليه مسلمانان در اينترنت و گوگل به سطحي رسيده كه از سال 2001 تا كنون سابقه نداشته است. اين دو محقق اخيرا فرضيه خود را با سخنراني باراك اوباما به آزمون گذاشته‌اند.

استفن ديويدويتز درباره اين سخنراني گفته است: سخنراني بسيار تحريك‌آميز بود. باراك اوباما درباره اهميت عدم قضاوت افراد بر اساس مذهب آنها سخنراني كرد و ما تلاش كرديم تا بفهميم كه جستجوهاي اينترنتي چگونه واكنشي در برابر اين سخنان داشته‌اند.

متأسفانه آنچه ما به آن رسيديم اين بود كه اين سخنان بيشتر در جهت برانگيختن احساس خشم و تعصب مردم عمل كرده است، زيرا جستجوي عبارت‌هاي ضد مسلمانان بعد از اين سخنراني سه برابر قوت گرفته است.

ديويدويتز در نكته‌اي جالب توجه بيان مي‌كند: در سخنراني ديگري از اوباما، وي درباره مسلمانان آمريكايي سخن گفته كه همگي قهرمان ورزشي بوده و حاضرند جان خود را براي ايالات متحده فدا كنند.

بعد از اين سخنراني براي اولين‌بار در يك سال جستجو‌هاي مربوط به مسلمانان با عباراتي نظير تروريست، افراطي و پناهنده همراه نبود، بلكه با اسامي ورزشي و ورزشكاران همراه شده بود كه نشان از اثر مثبت سخنان اوباما داشت.

اين دو محقق اكنون سه سال است نظريه خود را دنبال كرده و آزمون مي‌كنند. قرار است نتايج اين پژوهش به زودي در يك كتاب منتشر شود. ديويدويتز بيان مي‌كند كه اين جستجوها دقيقا شبيه اعترافاتي خاموش است و گوگل قادر است، بخش‌هايي پنهان از روان انساني را كه در هيچ كجاي ديگر فاش نمي‌شود، بازگو كند.

منبع : تابناك

ايتنا


Rss Services Print  -(0 Body)  Visitor Count: 2076
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image