جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


ايرانيها بيشتر با GPRS موبايل آنلاين ميشوند!

ايرانيها بيشتر با GPRS موبايل آنلاين ميشوند!
Date:1391/4/28

آخرين وضعيت اتصال اينترنت در كشور نشان مي دهد كه تا پايان سال 90 شمار كاربران ايراني به 32 ميليون و 696 هزار نفر رسيده كه از اين تعداد 4.5 ميليون نفر به اينترنت پرسرعت ADSL و 860 هزار نفر به اينترنت وايمكس دسترسي دارند و ضريب نفوذ اينترنت در ايران 43 درصد است.

به گزارش مهر، ضريب نفوذ اينترنت يكي از شاخص‌هاي مهم در حوزه‌ فناوري اطلاعات كشور‌ها و در زمره‌ شاخصهاي اهداف توسعه هزاره محسوب مي شود كه نسبت جمعيت استفاده ‌كننده از اينترنت هر كشور را نسبت به كل جمعيت آن كشور مشخص مي كند. در اين راستا موسسات مختلف همه ساله آمارهاي متعددي از وضعيت اينترنت كشورها و شمار دسترسي كاربران به اين فناوري منتشر مي كنند.

بيشترين اتصال ايرانيها به اينترنت از طريق GPRS موبايل

براساس آخرين آماري كه از سوي مركز توسعه مديريت اينترنت منتشر شده و مربوط به پايان سال 90 است، تعداد 32 ميليون و 696 هزار و 275 ايراني از طريق سيستم هاي دايل آپ، ADSL ، GPRS، وايمكس و فيبرنوري به شبكه اينترنت متصل مي شوند.

براين اساس 14 ميليون و 259 هزار كاربر اينترنت در ايران از اينترنت موبايل – GPRS – استفاده مي‌كنند و ضريب نفوذ اين دسترسي 18.85 درصد اعلام شده كه اين تعداد بالاترين كاربران اينترنت در كشور هستند و استفاده از اينترنت پرسرعت از طريق فناوريهاي ADSL و وايمكس، اگرچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته جهش بالايي را داشته اما با اين حال تنها حدود 6 درصد كاربران در ايران از اينترنت پرسرعت استفاده مي‌كنند.

ضريب نفوذ 43.23 درصدي اينترنت در ايران نشان مي دهد كه شمار كاربراني كه از اينترنت كم سرعت دايل آپ استفاده مي‌كنند 6 ميليون و 934 هزار و 760 نفر است كه 9.17 درصد كل كاربران اينترنت را تشكيل مي دهند. همچنين 4 ميليون و 528 هزار و 428 مشترك داراي اينترنت پرسرعت ADSL هستند كه 5.99 درصد از كل ضريب نفوذ اينترنت را شامل مي شوند.

آمار منتشر شده شمار كاربران اينترنت پرسرعت بي سيم وايمكس را 867 هزار و 105 نفر و ضريب نفوذ اين فناوري در كشور را 1.15 درصد اعلام كرده است؛ همچنين 14 ميليون و 259 هزار و 982 مشترك موبايل از اينترنت موبايل خود براي اتصال استفاده مي‌كنند و ضريب نفوذ GPRS بر اين اساس 18.85 درصد است.

كاربران ايراني براي اتصال به اينترنت از فيبرنوري استفاده مي‌كنند نيز براساس آمار متما، 6 ميليون و 106 هزار نفر هستند كه 8.07 درصد از كل كاربران اينترنت را شامل مي شوند.

كاهش تعداد مشتركان اينترنت دايل آپ و رشد ADSL

مقايسه آمار منتشر شده از وضعيت دسترسي كاربران ايراني به اينترنت در سالهاي 90 و 89 نشان مي دهد كه اتصال اينترنت از طريق سيستم دايل آپ ديگر براي كاربران ايراني جذابيت نداشته و كاهش تعداد كاربران دايل آپ از 7 ميليون و 167 هزار نفر در سال 89 به 6 ميليون و 934 هزار نفر در سال 90 گوياي اين مساله است.

براين اساس از 32.66 درصد كل ضريب نفوذ كاربران اينترنت در سال 89 بالغ بر 29 درصد را كاربران دايل آپ تشكيل مي دادند كه اين رقم در سال 90 به 9 درصد از كل 43 درصد كاربران اينترنت رسيده است.

در همين حال بايد گفت تعداد كاربران اينترنت پرسرعت ADSL با دسترسي سرعت متوسط 128 كيلوبيت بر ثانيه از رقم يك ميليون و 406 هزار نفر در سال 89 به 4.5 ميليون نفر در سال 90 رسيده است كه اين آمار از رشد دسترسي به اين سرويس حكايت دارد.

دسترسي به اينترنت از طريق سيستم دايل آپ با سرعت 56 كيلوبيت بر ثانيه در بسياري از كشورها ديگر كاربردي ندارد و حتي اتحاديه جهاني مخابرات ضريب نفوذ اينترنت كشورها را بر مبناي دسترسي به اينترنت پرسرعت با سرعت 512 كيلوبيت بر ثانيه مي سنجد.

جدول وضعيت اتصالات اينترنت در كشور تا پايان سال 90

جدول وضعيت اتصالات اينترنت در كشور تا پايان سال 89

شاخص هايي براي تعريف كاربر اينترنت در ايران

به گزارش مهر، براساس شاخص هاي مدنظر مركز مديريت توسعه ملي اينترنت وابسته به وزارت ارتباطات كاربر اينترنت فردي است كه طي 12 ماه گذشته با اتصال به شبكه اينترنت از يكي از خدمات اينترنتي استفاده كرده باشد.

اين در حالي است كه مركز آمار ايران در نتايج طرح آمارگيري اينترنت كه اواخر سال 90 منتشر كرد، منظور از استفاده ‌كننده از اينترنت فردي عنوان شده كه در 12 ماه منتهي به زمان آمارگيري (دي‌ماه 1389)، حداقل يك‌ بار در داخل كشور از اينترنت استفاده كرده باشد.

اگرچه نبود شاخص هاي واحد دليل اختلاف آمار در وضعيت دسترسي به ابزارهاي فناوري اطلاعات در كشور است اما با اين وجود شواهد نشان مي دهد كه اكثر دسترسي كاربران ايراني به اينترنت با سرعت كم صورت مي گيرد و اينترنت پرسرعت در سبد خانوار ايراني هنوز جايگاه مشخصي ندارد.

لينك ثابت || اضافه شده توسط آرش كريم بيگي|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلي || آرش كريم بيگي

براي عضويت در خبرنامه پيامكي ايستنا اينجا را كليك كنيد. براي عضوريت در خبرنامه روزانه ايميلي ايستنا؛ نشاني پست الكترونيكي خود را در فرم زير وارد نماييد. پس از آن به صورت خودكار ايميلي به نشاني شما ارسال ميشود، براي تكميل عضويت خود و تاييد صحت نشاني پست الكترونيك وارد شده، مي بايست بر روي لينكي كه در اين ايميل برايتان ارسال شده كليك نماييد. پس از آن پيامي مبني بر تكميل عضويت شما در خبرنامه روزانه ايميلي ايستنا نمايش داده ميشود.

ictna/BHwZen_US

ثبت نام

ايستنا


Rss Services Print  -(0 Body)  Visitor Count: 1355
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image