جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
وب سرویس رایگان
برنامه شوراي فضاي مجازي براي اينترنت ملي

برنامه شوراي فضاي مجازي براي اينترنت ملي
دبير شورايعالي فضاي مجازي در پاسخ به سوالي مبني بر برنامه هاي اين شورا براي طرح كلان ايجاد شبكه ملي اينترنت تاكيد كرد: از وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات خواستيم كه طرح ايجاد شبكه ملي اطلاعات را به شورايعالي فضاي مجازي ارسال كند چرا كه جزييات اين طرح بايد بررسي دقيق شود تا اگر تصميماتي است اجرايي و عملياتي شود
Date:1391/4/11

دبير شورايعالي فضاي مجازي با بيان اينكه از وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات خواسته ايم كه طرح شبكه ملي اطلاعات را به شورايعالي فضاي مجازي ارسال كند، گفت: نياز به اين است كه جزئيات طرح شبكه ملي اطلاعات بررسي دقيق شود.

ساماندهي نظام صدور مجوز براي فعاليتهاي فضاي مجازي

به گزارش مهر، مهدي اخوان بهابادي در نخستين نشست رسانه اي خود به عنوان دبير شورايعالي فضاي مجازي و رئيس مركز ملي فضاي مجازي كشور، در جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران مطالعه و رصد وضعيت فعلي دستگاههاي كشور در بخش فضاي مجازي را از مهمترين اولويت هاي شورايعالي فضاي مجازي و به تبع آن مركز ذيل آن عنوان كرد و گفت: تقسيم كار و مسئوليت بين فعالان اين بخش از ديگر برنامه هاي اين مركز است تا بخش خصوصي براي دريافت مجوز، دچار سردرگمي تعدد دستگاهها نشود.

وي در اين راستا ساماندهي نظام صدور پروانه و مجوز براي فعاليتهاي فضاي مجازي كشور را گام جدي مركز ملي فضاي مجازي عنوان كرد و گفت: در راستاي ارتقاي فعاليتهاي فرهنگي و محتوايي و اقتصادي درصدد اجرايي كردن تلويزيون تعاملي با همكاري سازمان صدا و سيما در كل كشور هستيم.

حملات سنگين سايبري دشمنان عليه ايران موفقيت آميز نبود

دكتر اخوان تمركز بر مديريت مقابله با حملات سايبري به كشور را از ديگر وظايف شورايعالي فضاي مجازي عنوان كرد و گفت: همزمان با مذاكرات هسته اي ايران در روسيه، كشورهاي معلوم الحال حملات سنگين سايبري براي ايران تدارك ديده و سعي كرده بودند به هر نحو ممكن با اين حملات به تاسيسات اصلي و حياتي كشور آسيب رساني كنند كه كوچكترين موفقيتي در اين زمينه نصيبشان نشد به حدي اين حملات شكست خورد كه حتي دشمنان جرات كوچكترين اظهارنظري به خود ندادند.

توليدكننده هاي محتوا در فضاي مجازي فعالتر عمل كنند

وي مشكل فعلي فضاي مجازي كشور را كمبود محتوا در اين بخش و كم رنگ بودن فعاليت توليدكنندگان محتواي فضاي مجازي عنوان كرد و گفت: بايد كاري كنيم كه ارائه كنندگان محتوا در كشور به اين نتيجه برسند كه اين بخش صرفه اقتصادي دارد و به اين حوزه ورود كنند؛ اين باعث تحول عظيم در حوزه خدمات وب خواهد شد و در نهايت نرخ ارائه خدمات مربوط به وب در كشور كاهش مي يابد. براين اساس تجاري سازي فعاليتهاي فضاي مجازي براي توليدكنندگان داخلي و به صرفه كردن آن از نظر اقتصادي از جمله اولين اقدامات مركز ملي فضاي مجازي خواهد بود.

اساسنامه مركز ملي فضاي مجازي به تصويب مي رسد

رئيس مركز ملي فضاي مجازي با بيان اينكه اساسنامه تشكيل اين مركز تدوين شده و بايد در شورايعالي فضاي مجازي به تصويب اعضا برسد، تصريح كرد: تاكنون شورايعالي فضاي مجازي 4 جلسه را با حضور رئيس جمهور به عنوان رئيس اين شورا تشكيل داده است و در اولين جلسه اي كه بعد از اين خواهد داشت اساسنامه اين مركز نيز مصوب خواهد شد.

به گفته وي عدم انتخاب دبير براي شورايعالي و مركز ملي فضاي مجازي سبب شد تا اخبار مربوط به برگزاري جلسات اين شورا اطلاع رساني عمومي نشود.

استفاده از ساختمان مركز تحقيقات مخابرات براي مركز ملي فضاي مجازي

اخوان بهابادي كه پيش از اين رياست مركز تحقيقات مخابرات ايران را عهده دار بود از هماهنگي شورايعالي فضاي مجازي با رئيس جمهور و وزارت ارتباطات براي استقرار مركز ملي فضاي مجازي در محل مركز تحقيقات مخابرات ايران خبر داد و گفت: براساس تكليف مقام معظم رهبري بايد هرچه سريعتر مركز ملي فضاي مجازي ايجاد شود كه براين اساس قرار شد از امكانات اوليه موجود در اين زمينه استفاده شود كه استقرار در ساختمان مركز تحقيقات مخابرات ايران به صورت توافقي با دولت تعيين تكليف شد.

شورايعالي فضاي مجازي درگير اجراي فيلترينگ نخواهد شد

رئيس شورايعالي فضاي مجازي در پاسخ به اين سوال كه آيا اين شورا به صورت مستقيم بر بحث فيلترينگ نظارت خواهد داشت يا خير، تصريح كرد كه طبيعتا شورايعالي در آن سطح نخواهد بود كه به صورت مستقيم بر عملكرد كارگروه تعيين مصاديق جرايم رايانه اي دخالت داشته باشد و فعاليت پالايش فضاي مجازي نيز توسط مركز ملي فضاي مجازي انجام نخواهد شد چرا كه اين مركز درگير كارهاي اجرايي نبوده و تنها تصميم گيري و هماهنگي و نظارت بر عملكرد دستگاهها را عهده دار خواهد بود و سياستهاي كلي را ابلاغ مي‌كند.

وي همچنين گفت: شوراهاي فعال در ذيل وزارتخانه ها و كارگروهها و كميته هاي حوزه فضاي مجازي ازاين پس با هماهنگي مركز ملي فضاي مجازي فعاليت خود را ادامه خواهند داد كه اين به معناي انحلال اين تشكلها نخواهد بود.

اخوان در مورد جزئيات پيوست حكم مقام معظم رهبري در مورد تشكيل شورايعالي فضاي مجازي نيز تاكيد كرد كه جزييات پيوست به مرور اطلاع رساني خواهد شد تا مورد اقدامات خصمانه دشمنان نظام قرار نگيرد و از طرفي همه موضوعات آن قابل انتشار نيست.

لزوم بررسي دقيق طرح شبكه ملي اطلاعات

دبير شورايعالي فضاي مجازي در پاسخ به سوالي مبني بر برنامه هاي اين شورا براي طرح كلان ايجاد شبكه ملي اينترنت تاكيد كرد: از وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات خواستيم كه طرح ايجاد شبكه ملي اطلاعات را به شورايعالي فضاي مجازي ارسال كند چرا كه جزييات اين طرح بايد بررسي دقيق شود تا اگر تصميماتي است اجرايي و عملياتي شود؛ هم اكنون در حوزه تعريف شده براي شبكه ملي اطلاعات طرح هاي مشابه در كشور مانند IP تي وي و IP مديا داريم كه توسط صدا و سيما در حال پيگيري است و از آنجا كه زمينه هاي اشتراكي در اين طرح ها وجود دارد و بايد بر روي مراكز داده داخلي شكل گيرند، بايد بررسي دقيقي با جزييات صورت گيرد تا چنانچه ممكن است در قالب طرح مشترك و يا جداگانه با توجه به تصميم گيريهاي مراجع اين طرحها راه اندازي شود اما در نهايت اميد مي رود كه ارائه خدمات چندرسانه اي امسال براي مردم ممكن شود.

پياده سازي طرح اتصال فيبرنوري منازل توسط بخش خصوصي

اخوان در پاسخ به سوال ديگري در زمينه برنامه هاي شورايعالي فضاي مجازي براي طرح كلان اتصال فيبرنوري به منازل نيز گفت: دراين زمينه نيز از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات درخواست اطلاعات خواهيم داشت تا بتوانيم جزييات اين طرح را بازبيني مجدد كنيم اما در نهايت و به صورت كلان ما به دنبال اين هستيم كه بخش خصوصي اصل اين فعاليت را عهده دار شود و دولت از اينكه متصدي اين بخش باشد اجتناب كند.

وزارت ارتباطات مكلف به هماهنگي با شورايعالي فضاي مجازي است

معاون سابق وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاكيد كرد كه شورايعالي فضاي مجازي و وزارت ارتباطات به هيچ وجه در عرض هم نبوده و در طول هم قرار مي گيرند و گفت: وزارت ارتباطات مكلف به هماهنگي با شورايعالي فضاي مجازي است و براي فعاليتهاي خود نيازمند به اخذ تاييديه در چهارچوب مصوبات شورا خواهد بود.

وي در مورد بودجه دستگاهها و نهادهاي فعال در حوزه مجازي نيز گفت: تصميم گيري بودجه براي دستگاهها و طرحهاي حوزه فضاي مجازي به صورت متمركز انجام مي‌شود اما به صورت متمركز هزينه نخواهد شد.

اخوان بهابادي گفت: جايگاه اين شورا در حدي است كه در صورت نياز به يك طرح جديد به كشور تعيين تكليف به دستگاهها خواهد كرد و رهنمودهاي آن را ارائه مي‌كند كه پروانه اي صادر شود.

عصر ايران


Rss Services Print  -(3 Body)  Visitor Count: 1770
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image