جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
www چگونه متولد شد؟
-(2 Body) 
www چگونه متولد شد؟
Visitor 98
Category: دنياي فن آوري
يک روزنامه ايتاليايي مصاحبه اي خواندني را با "تيم برنرز- لي" انجام داد و پدر وب در اين گفتگو با اشاره به فرآيند اختراعي که توانست در دنيا نوآوري ايجاد کند، همچنان معتقد است ابزارهاي همکاري که بر روي اينترنت در اختيار داريم هنوز کافي نيست.
13 مارس 1989 ايده توسعه www در سندي به نام "مديريت اطلاعات: يک طرح پيشنهادي" پذيرفته شده بود و همين نکته باعث شده که اغلب از روز پذيرفته شدن اين طرح پيشنهادي به عنوان روز تولد وب ياد شود.
اما 12 نوامبر 1990 يک مهندس شوراي تحقيقات هسته اي اروپا (سرن) به نام "تيم برنرز- لي" مفاهيم اساسي يک "مافوق متن چندرسانه اي سياره اي" را در قالب پروتکل HTTP رسما اعلام کرد و به عنوان "پدر وب" شناخته شد.
در نهايت در 6 آگوست 1991 اولين وب سايت با نشانه www بر روي اينترنت راه اندازي شد و در 3 آوريل 1993 وب در اختيار عموم قرار گرفت.

www چگونه متولد شد؟

"تيم برنرز- لي" که امروز 56 سال دارد در لندن به دنيا آمده و در حال حاضر در "ام. آي. تي" (موسسه تکنولوژي ماساچوست) تدريس مي کند. وي با دريافت "جايزه هزاره" (Millennium Prize) به عنوان يکي از 100 فرد مهم قرن گذشته معرفي شد و لقب "پدر وب" را يدک مي کشد.
اهميت "شبکه جهاني وب" يا "پهناي جهاني وب" که به اختصار www ناميده مي شود آنچنان بالا است که بسياري از مردم در سراسر دنيا تصور مي کنند وب و اينترنت دو مفهوم هم معني هستند. اين درحالي است که وب زيرمجموعه اينترنت است.
روزنامه ايتاليايي "لارپوبليکا" 20 سال پس از اختراع وب و در بزرگداشت 20 نوامبر 1990 مصاحبه اي را با "سر تيم برنرز- لي" درباره آينده اينترنت و لزوم دسترسي همه مردم دنيا به شبکه انجام داد که در ادامه مي خوانيد:
تيم برنرز- لي در کنفرانس "مافوق متن" در 1991 در سن آنتونيوي تگزاس در خصوص اصول پهناي جهاني وب توضيح مي دهد. وب دقيقاً در چه تاريخي اختراع شد؟
در خلق وب براي من يک لحظه بزرگ، دقيق و مشخص وجود نداشت که فرياد بزنم: يافتم! بلکه براي رسيدن به مفهوم وب مسيري طولاني وجود داشت. اگر بخواهيم آغاز اين مسير را نشان دهيم بايد آن را از 1980 و از زماني در نظر بگيريم که برنامه اي را به نام Enquire نوشتم. من در آن زمان يک فيزيکدان جوان بودم و در سرن ژنو کار مي کردم. اين برنامه براي اينکه بتوانم ردپاي پيچيده روابط ميان افراد، ايده ها، پروژه ها و رايانه هاي آن جامعه علمي فوق العاده را پيدا کنم به من کمک مي کرد. اما Enquire تنها براي يک استفاده شخصي بود. سپس، در سال 1980 يادداشتي براي روساي خود نوشتم. يک يادداشت تاريخي! هرچند در آن زمان اهميت آن را نمي دانستم. اين يادداشت در واقع پيشنهاد يک فضاي مشترک بود که در آن بتوان اطلاعات را قرار داد. اين فضا را وب ناميدم. ايده من شبکه اي را پيش بيني مي کرد که دسترسي آسان به حجم وسيعي از اطلاعات را فراهم مي کرد و به راحتي مي توانست اطلاعات را بر روي خود حفظ کند. در سال 1991 اين فضاي شبکه براي دانشمندان سرن وارد عمل شد و به همين دليل من در ساير نقاط دنيا شروع به دفاع از آن کردم. اکنون دقيقاً 20 سال مي گذرد و مي توانم بگويم که ما يک موفقيت بزرگ داشته ايم.
اما دانشنامه آزاد آنلاين "ويکي پديا" و صفحه اول سايت info. cern.ch (سايت اطلاع رساني سرن) 6 آگوست 1991 را به عنوان تاريخ تولد وب معرفي کرده اند. آيا اين تاريخ به خصوصي است که بايد آن را به فرزندان خود انتقال دهيم؟ آيا شما اين روز را جشن مي گيريد؟
در واقع اين تاريخ، چندان واقعي نيست. در روز 6 آگوست 1991 تنها کاري که کردم اين بود که يک پيام alt.hypertext را به گروه خبري فرستادم تا از طريق آنها وب را به دنيا معرفي کنم. اما در آن زمان وب در داخل جامعه سرن در دسترس بود و براي من وجود داشت.
بعضيها مي گويند: برنرز- لي عالي بود، اما وب را تصادفي و در حالي که در تلاش براي ساخت سيستمي براي شکل دهي اطلاعات بود اختراع کرد. آيا اين حقيقت دارد؟
قطعاً خير! درحقيقت من آن را بلافاصله "پهناي جهاني وب" يا "شبکه بزرگ جهاني" ناميدم و خواستم که براي آدرسهاي سايتها نام "شناسه جهاني ماخذ" يا Url را انتخاب کنم، اما اين نام از سوي جامعه مهندسان پذيرفته نشد. آنها به من گفتند: اين واژه "جهاني" (universal) را چطور مي خواهيد تعريف کنيد؟ و من گفتم: قبول! آن را "يکنواخت" (Uniform) مي نامم لااقل مجبور نيستم علامت اختصاري Url را تغيير دهم. در دفاع از باز بودن وب اغلب گفته مي شود که وب سکويي براي نوآوري است. اما سخت است که اين را به کسي گفت که فکر مي کند اينترنت تنها براي فرستادن ايميل و يا به روزساني پروفايل است...
بايد بگويم وقتي که مردم يک ايميل ارسال مي کنند و يا در يک شبکه اجتماعي هستند معمولاً يک هدف خلاقانه دارند. ايده وب که در پشت همه اينها قرار دارد اين است که اگر فردي نصف يک ايده خوب را دارد و نصف ديگر آن در سر يک نفر ديگر است وب مي تواند ميان اين دو ايده نقش يک متصل را ايفا کند و اجازه دهد اين دو نيمه با هم يکي شوند.

www چگونه متولد شد؟

يعني وب ساختماني براي توده مردم است؟
چه تعريف زيبايي! اين، نوآوري وب است. درحقيقت تمام فناوريها نوآوري به همراه ندارند. يک فناوري مي تواند نقش "فوندانسيون" و يا "سقف" اين ساختمان را داشته باشد. اولي، پايه است که از مهمترين توسعه ها حمايت مي کند و دومي ارزش فوري و لحظه اي عرضه مي کند و بنابراين براي ارائه کننده اش پول به ارمغان مي آورد. اما وب يک فناوري "بنيادي" است.
آيا مي توان گفت که سيستمهايي مثل اپل و ... در جبهه مخالف وب آزاد قرار دارند؟
در اينجا ميان ماهيت کسب درآمد و ابداع، يک نبرد و يا بهتر بگويم يک تنش سازنده وجود دارد. ممکن است که يک شرکت نياز داشته باشد که کنترل تمام سيستم را براي ارائه سرويسهاي خوب، کسب مشتري و در نتيجه پرداخت پولهاي کلان به برنامه نويسان اش در دست داشته باشد. اما اگر اين نياز به يک سلطه گري تبديل شود و آزادي مردم را محدود کند بازار خود را از دست خواهد داد. همانند يک باغ بسيار زيبا اما بسته که نمي تواند زيبايي خود را با يک جنگل بزرگ به رقابت بگذارد.
باغ "سيب" به تازگي باغبان خود را از دست داده است. واکنش شما به خبر درگذشت استيو جابز چه بود؟
من بر روي وبلاگ خود يک مطلب نوشتم. ما تقريبا يکبار همديگر را در اجلاس توسعه دهندگان شرکت NeXT در فرانسه ملاقات کرديم. او چيزهاي بسياري را از اتاق کار خود رصد مي کرد.
NeXT رايانه ساخت استيو جابز که از آينده آمد و به اولين وب سرور دنيا تبديل شد. NeXT رايانه آينده نگرانه اي بود که جابز زماني که از اپل خارج شد آن را ساخت و شما با استفاده از يک دستگاه رايانه NeXT کد وب را نوشتيد. به عبارتي ديگر، وب کمي هم مال اوست...
درست است. من پروژه وب را بر روي NeXT نوشتم و بايد بگويم که کار با آن به طرز شگفت انگيزي آسان بود. رايانه اي بود که از آينده مي آمد. به ياد مي آورم که وقتي اين رايانه در سپتامبر 1990 به من رسيد و آن را باز کردم شگفت زده شدم. سرويس ايميلي که براي آن تعبيه شده بود با يک پيغام صوتي با صداي خود جابز به طور خودکار باز مي شد. اين پيغام اينگونه بود: ما ديگر از رايانه هاي شخصي حرف نمي زنيم، بلکه درباره رايانه هاي بين شخصي حرف مي زنيم که ميان افراد همکاري ايجاد مي کنند." او نابغه بود! در آن سالها داشتن يک رايانه واقعاً بيهوده به نظر مي رسيد و استيو جابز اين را فهميده بود. فهميده بود که رايانه ها بايد مفيد باشند، با کاربر همکاري کنند و آن چيزي را که کاربر انتظار دارد انجام دهند، پايداري داشته باشند، استفاده از آنها و ظاهرشان آسان باشد. امروز آن را با سيستم عامل "مک" و "آي- فن" که برپايه NeXT هستند در اختيار داريم.
پس از 20 سال، آيا وب به آن چيزي که شما تصور کرده بوديد تبديل شده است؟
من از کميت شگفت انگيز چيزهايي که اتفاق افتاده است بسيار خوشحالم اما متاسفانه مردم زيادي را نمي بينم که به روشي موثر براي ساخت ايده هاي جديد از وب استفاده کنند. اينترنت همانند سکويي براي باهم کار کردن است درحالي که امروز تقريباً همه استفاده از آن را به خواندن اطلاعات محدود مي کنند. بديهي است که ابزارهاي همکاري که بر روي اينترنت در اختيار داريم هنوز کافي نيست.
منبع:برترين ها
ارسال توسط کاربر محترم سايت :king007
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image