جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
محققان ايراني ، با استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني، موفق به توليد موش شدند.
-(1 Body) 
محققان ايراني ، با استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني، موفق به توليد موش شدند.
Visitor 63
Category: دنياي فن آوري
محققان پژوهشكده رويان، با استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني، موفق به توليد موش شدند. در فاز اول اين تحقيق با استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني موشي يك موش كامل توليد شد. و قصد آنست كه در مرحله بعدي، موش‌هايي با صفات مورد نظر توليد شود.
به گزارش خبرنگار سايت پزشکان بدون مرز ، دكتر “حسين بهاروند” مدير گروه سلول‌هاي بنيادي پژوهشكده رويان در اين خصوص در گفت و گو با خبرنگاران گفت براي توليد اين موش سلول‌هاي بنيادي جنيني موشي كه قبلا از موش سياه توليد شده بودند به داخل بلاستوسيست‌هاي موش سفيد تزريق شد.
وي افزود جنين‌هاي حاصل شده به داخل رحم موش ديگري انتقال يافت و سپس فرزندي متولد شد كه سياه و سفيد (كايمر) بود.
فرض بر آن بود كه تعدادي از سلول‌هاي بنيادي جنيني موشي تزريق شده در تكوين گنادهاي (بيضه‌هاي) موش سياه و سفيد وارد شوند موش سياه و سفيد پس از بلوغ با موش سياه ديگري جفت‌گيري نمود كه تعدادي بچه موش به دنيا آمد.
دكتر بهاورند ادامه داد بعضي از بچه موشها سياه بودند كه بيانگر توليد اسپرم از سلول‌هاي بنيادي جنيني موشي تزريق شده (موش سياه) در موش گورخري (موش سياه و سفيد توليد شده) بود در نتيجه آن بچه موشهاي سياه حاصل سلول‌هاي بنيادي جنيني موشي بود.
وي افزود در نظر است در گام بعد با دستكاري ژنتيكي سلول‌هاي بنيادي جنيني موشي، موش‌هايي با صفات ژنتيكي خاص توليد شود.
از جمله اين ويژگي‌ها و صفات خاص مورد نظر در توليد موش‌هاي ترانس ژن توليد موشهايي كه مدل يك بيماري انساني هستند و همچنين بررسي عملكرد يك ژن در موجود زنده است.
دكتر بهاروند در توضيح اين امر گفت به عنوان مثال اگر شما قصد داريد نقش يك ژن را در يك فرايند در موجود زنده بررسي نماييد مي‌توانيد ژن مورد نظر را در سلول‌هاي بنيادي جنيني موشي خاموش كنيد و يا بيان آن را زياد كنيد و سپس از آنها موشي را با صفات مورد نظر ساخت.
حتي به اين ترتيب مي‌توان بخش عملكردي يك ژن را مشخص كرد.
دكتر بهاورند تصريح كرد اين موضوع براي اولين بار توسط يك تيم تحقيقاتي انگليسي- آمريكايي در سال ? 1989?انجام شد و در سال ? 2007?اين تيم سه نفره موفق به اخذ جايزه نوبل پزشكي شدند.
سلول‌هاي بنيادي جنيني، از جنين قبل از لانه‌گزيني در رحم به دست مي‌آيد و توانايي تمايز به انواع زيادي از سلول‌هاي ديگر را دارا هستند.
از سلول‌هاي جنيني موشي نه تنها مي‌توان انواع سلول‌هاي كبدي، سلول‌هاي عصبي و سلول‌هاي مولد انسولين ساز را در محيط آزمايشگاهي توليد نمود بلكه مي‌توان يك موش كامل را هم ساخت.
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image