جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)
-(0 Body) 
تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)
Visitor 339
Category: دنياي فن آوري

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

هنگامي که از يک رايانه جديد براي اولين بار استفاده مي کنيد، عموما بسيار سريع به نظر مي رسد، به سرعت راه اندازي مي شود و در يک چشم بر هم زدن، به آنچه که از آن خواسته ايد؛ واکنش نشان مي دهد. با اين حال اگر همين سيستم را براي مدتي به حال خود رها کنيد، خيلي زود با مشکلاتي مواجه خواهد شد: زمان هاي راه اندازي و خاموش شدن آن بطور چشمگيري افزايش پيدا مي کنند؛ فضاي ديسک سخت آن تا حد هشدار دهنده اي ناپديد مي شود و نهايتا تعداد روزافزوني از موارد کاهش در عملکرد سيستم، به اين معني خواهند بود که دچار افت بازده کاري قابل توجهي خواهيد شد. اما شرايط الزاماً نبايد به اين ترتيب باشد.
عليرغم بهبودهاي عملکردي اعمال شده در Windows7، هنوز مواقعي پيش مي آيد که اين سيستم عامل همانقدر که احتمالاً شما انتظار داريد، سريع کار نمي کند. بسياري از حقه هاي قديمي که براي بهينه سازي PC خود مي شناختيد نيز ديگر کار نخواهند کرد، زيرا روش کار Windows7،در مقايسه با نسخه هاي قبلي سيستم عامل ويندوز تا حدودي متفاوت است.
اگر Windows7 را بر روي يک سيستم قديمي تر نصب کرده ايد، احتمالا بايد سخت افزار داخل pc خود را بصورت فيزيکي ارتقاء دهيد تا يک بهبود عملکرد چشمگير را بدست آوريد. يک نقطه شروع بسيار خوب براي تعيين وضيعت سيستم شما، System Rating در پنجره Computer Properties است. اين معيار، ضعيف ترين بخش از سيستم شما را مشخص مي کند: مولفه اي که پيش از هر قطعه ديگري بايد به فکر ارتقاء آن باشيد (هر چند که اگر هرگز به اجراي بازي ها نمي پردازيد، مي توانيد امتياز Gaming Graphics سيستم خود را ناديده بگيريد).
کافي است هر روز چند دقيقه از وقت اضافي خود را براي مراقبت از سيستم مورد استفاده تان صرف کرده، ابزارهاي ساده و سريع نگهداري را اجرا نموده، گهگاه به پاکسازي فضاي ذخيره سازي خود پرداخته و بروز رساني هاي مفيد را بارگذاري کنيد تا بتوانيد اکثر مشکلات را در مراحل بسيار اوليه شکل گيري آنها برطرف نموده و از ظاهر شدن بسياري از مشکلات ديگر نيز جلوگيري نماييد. نتيجه نهايي، دردسرها و مشکلات بسيار کمتر به همراه لذت بيشتر از يک pc سريع تر، امن تر و قابل اعتمادتر خواهد بود.
پيش از آنکه کامپيوتر خود را باز کرده و به خرج کردن پول براي خريد قطعات جديد بپردازيد، اقداماتي وجود دارند که مي توانيد از آنها براي بهينه سازي عملکرد سيستم خود بهره گيري نمائيد. ما در اين مقاله به بررسي تعدادي از اين اقدامات و تاکتيکها خواهيم پرداخت که هيچ هزينه اي را به شما تحميل نمي کنند، اما گاهي اوقات مي توانند تأثيرات قابل ملاحظه اي برعملکرد سيستم شما داشته باشند.
ما در اين مقاله شما را با چند تکنيک ساده آشناخواهيم کرد که در دستيابي به هدف فوق بسيار مفيد خواهند بود.

مديريت نرم افزارهاي کاربردي
 

فرايند نگهداري از سيستم Windows7، با مديريت نرم افزارهاي کاربردي که بر روي آن نصب کرده ايد، آغاز مي شود. هر چه نرم افزارهاي کاربردي بيشتري روي سيستم خود داشته باشيد، مقدار بيشتري از منابع سيستم، توسط آنها مصرف خواهد شد و احتمال وقوع برخوردها نيز افزايش مي يابد؛ بنابراين اگر ديگر به برنامه اي نياز نداريد، بهتر است آن را از سيستم خود حذف کنيد. براي اين منظور بر روي گوي Start و سپس گزينه Control panel کليک نماييد. حالا گزينه Uninstall a program (و يا اپلت Programs and Features در نماي کلاسيک) را انتخاب کرده و سپس در فهرست ارائه شده به جستجوي برنامه هايي بپردازيد که ديگر به آنها نياز نداريد. در اين مرحله بايد کاملا مراقب باشيد زيرا به هيچ وجه نبايد يک مؤلفه مهم را حذف کنيد که مي تواند عملکرد برنامه ديگر را مختل نمايد.
با اين حال اگر کاملا مطمئن هستيد که ديگر به يک برنامه خاص احتياج نداريد، آن را انتخاب کرده و سپس بر روي گزينه Uninstall کليک نماييد تا فرآيند حذف آغاز شود. بهتر است اين کار (حذف برنامه هاي غير ضروري) را ماهي يکبار با مراجعه به اپلت Uninnstall a program تکرار کنيد.
اين فرآيند به وقت بسيار اندکي نياز دارد اما pc شما را در شرايط بهينه آن حفظ مي کند.

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

حذف فايل هاي موقتي
 

شمامي توانيد حجم بيشتري از فضاي ديسک سخت خود را با حذف فايل هاي موقتي (Temporary) بي ارزش که بسياري از نرم افزارهاي کاربردي و همچنين خود ويندوز در پشت سر خود باقي گذاشته اند، آزاد نماييد. براي اين منظور، بر روي گوي Start کليک نموده، عبارت Disk را در فيلد جستجو تايپ کرده، بر روي لينک Disk Cleanup کليک نموده، درايوي که مايل به پاکسازي آن هستيد را انتخاب کرده و نهايتا بر روي OK کليک نماييد.
حالا Disk Cleanup، به اسکن درايو مورد نظر پرداخته و گزارشي از فايل هاي قابل حذف ارائه مي کند. مواردي که به آنها نياز نداريد را در فهرست ارائه شده انتخاب کرده (در اکثر موارد، تقريبا همه چيز) و سپس براي حذف آنها بر روي کليد OK کليک نماييد.

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

حذف خودکار فايل هاي اضافي
 

باکمي کار بيشتر، شما مي توانيد به Task Scheduler در Windows7 بگوييد که بطور خودکار Disk Cleanup را مثلا بطور هفتگي اجرا کرده و فايل هاي اضافي باقي مانده را بر روي درايوهاي شما را حذف نمايد. براي اينکا ر بر روي گوي Start کليک نموده، عبارت cmb را در فيلد جستجو وارد کرده و سپس بر روي لينک cmp.exe کليک نماييد تا يک پنجره اعلام فرمان باز شود. حالا فرمان cleanmgr\sageset:200 را تايپ کرده و کليد Enter را فشار دهيد تا Disk Cleanup باز هم اجرا شود.
فايل هايي که مي خواهيد توسط Disk Cleanup حذف شوند را با دقت کامل انتخاب نماييد و توجه داشته باشيد که برنامه بطور خودکار اجرا خواهد شد. براي مثال، شما احتمالا نمي خواهيد که اين ابزار، Recycle Bin شما را پاکسازي نمايد، زيرا ممکن است اين اتفاق تنها يک يا دو دقيقه پس از حذف يک فايل روي دهد و شانس شما براي بازيابي فايل حذف شده را از بين ببرد. براي ذخيره سازي تنظيمات خود بر روي OK کليک نماييد. حالا يکبار ديگر بر روي گوي Start کليک نموده، عبارت Task را در فيلد جستجو تايپ کرده و سپس بر روي لينک Tasl Scheduler کليک نماييد.
بر روي Create Basic Task کليک نموده، نامي را براي Task جديد وارد کرده و سپس بر روي Next کليک نماييد. فواصل زماني اجراي Task مورد نظر را انتخاب کرده و سپس بر Next کليک نماييد. حالا زمان مورد نظر خود، براي اجراي Task را وارد کرده و مجدا بر روي Next کليک نماييد.
در صفحه بعد، گزينه Start a Program را انتخاب کرده و بر روي Next کليک نماييد. حالا عبارت Cleanmgr.exe را در فيلد Program\Script و \sagerun:200 را در فيلد Add arguments تايپ کرده و سپس به ترتيب بر روي گزينه هاي Next و Finish کليک نماييد. به اين ترتيب، برنامه بطور خودکار در فواصل زماني مورد نظر شما اجرا خواهد شد.

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

مرتب نمودن درايو ديسک سخت
 

با انجام اقدامات فوق مقدار زيادي از فضاي ديسک شما آزاد خواهد شد، اما براي مشاهده مزاياي واقعي، بايد ديست سخت خود را تفرق زدايي (Defragment) کنيد. پراکندگي (Fragmentation) فايل ها نيز مي تواند فرآيند Start-up را کند نمايد، زيرا فايل هاي مجزا در تمام سطح درايو ديست سخت پخش مي شوند و ويندوز مجبور است کار سخت تري را براي يافتن و بارگذاري آنها انجام دهد. نسخه هاي اخير ويندوز داراي ابزاري براي کمک به حل اين مشکل هستند. براي استفاده از اين ابزار، در منوي Start به مسير All programs>Accessories>System Tools رفته و سپس بر روي گزينه Disk Defragmenter کليک کنيد. اين فرآيند، فايل هاي شما را مجدداً سازماندهي مي نمايد تا بطور سريع تري بارگذاري شوند. البته اين کار مدتي طول خواهد کشيد اما مزاياي عملکردي آن، معمولا ارزش صرف چنين زماني راخواهند داشت. براي اين منظور بر روي گوي Start کليک نموده و سپس Computer را انتخاب کنيد.
حالا بر روي درايو مورد نظر خود کليک راست نموده و گزينه Properties را انتخاب کنيد. برگه Tools را انتخاب کرده، بر روي Defragment Now کليک نموده و سپس گزينه Defragment Disk را انتخاب کنيد. تکميل اين فرايند بر روي درايوي که مدت زيادي تفرق زدايي نشده باشد، مي تواند تا يکساعت طول بکشد. با اين حال، شما مي توانيد در حين انجام عمليات Defragment به کار خود با کامپيوترتان ادامه دهيد.
Windows7 بطور خودکار فرآيند تفرق زدايي را يکبار در هفته بطور خودکار انجام مي دهد. اين زمان بندي معمولا براي حفظ شرايط مناسب ديسک شما کافي خواهد بود، اما ممکن است بخواهيد روز و يا زمان انجام آن را تغيير دهيد.
براي اين منظور، بر روي کليد Configure Schedule کليک نموده و سپس زمان يا فاصله تکرار اجراي اين فرآيند را انتخاب کنيد.

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

روزآمد سازي نرم افزارها
 

بخش مهمي از روند نگهداري PC به اطمينان از به روز نگه داشتن نرم افزارهاي آن مربوط مي شود. بر روي گوي Start و سپس Control panel کليک نموده، گروه System and Security را انتخاب کرده و سپس بر روي Windows Update کليک نماييد. بر روي گزينه Change Settings کليک نموده و مطمئن شويد که گزينه "Important Updates" بصورت "Install Updates Automatically" تنظيم شده است.
بر روي OK کليک نماييد تا کامپيوترتان به روز رساني هاي حياتي ويندوز را به محض انتشار آنها دريافت کند. حالا بر روي گزينه Check for Updates کليک نماييد. به اين ترتيب، به روز رساني هاي مهم و احتمالاً اصلاحيه هاي امنيتي (Security Fixes) مشخص خواهند شد، اما تعدادي از به روز رساني هاي «اختياري» نظير درايورهاي جديد نيز در فهرست قرار مي گيرند که تا وقتي خودتان مايل نباشيد، نصب نخواهند شد. بر روي لينک optional کليک نموده، مواردي که مايل به نصب آنها هستيد را انتخاب کرده و سپس منتظر بمانيد تا آنها بارگذاري شوند.

مديريت فرآيند Start-up
 

يک pc از لحظه اي که کليد Power آن را فشار مي دهيد چند آزمايش «self-Test» را انجام داده و مواردي نظير پردازنده، حافظه و درايوهاي ديسک سخت نصب شده بر روي خود را بررسي مي نمايد. ممکن است اطلاعات مربوط به اين آزمايش ها بر روي صفحه نمايش ظاهر گرديده و يا در پشت لوگوي يک توليد کننده بايوس مخفي شده باشند.
تمام اين کارها توسط BIOS (Basic Input\Output System) انجام مي شوند. اين برنامه، در داخل pc جاسازي شده و هيچ ربطي به ويندوز ندارد. در واقع اين مرحله از کار کامپيوتر، سيستم را به وضعيتي هدايت مي کند که براي اجراي يک سيستم عامل (نظير ويندوز) آماده باشد.

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

سپس، BIOS درايو ديسک سخت سيستم را براي يافتن (MBR (Master Boot Record جستجو مي کند. اين اولين تماس pc با ويندوز است و هنگاميکه MBR يافت شد، صفحه نمايش براي يک لحظه چشمک مي زند. اگر ويندوز قبلاً در بارگذاري خود ناکام مانده و يا کليد F8 فشار داده شده باشد، يک منوي بوت ظاهر خواهد شد که روش هاي مختلفي براي ادامه کار ويندوز نظير Safe Mode و يا Lest Known Good Configuration را در اختيار شما قرار مي دهد.
سپس ويندوز فايل ها، درايوها و تنظيمات مورد نياز خود را در حافظه کامپيوتر بارگذاري مي کند و در همين مرحله است که لوگوي ويندوز بر روي صفحه نمايش شما ظاهر مي گردد. پس از تکميل کار، صفحه Welcome نمايش داده شده و احتمالا (بر حسب نحوه پيکربندي ويندوز) از شما خواسته مي شود تا به حساب کاربري خود Log-on نماييد. سپس، تمام تنظيمات مربوط به کاربر اعمال گرديده و دسک تاپ ويندوز ظاهر خواهد شد. با اين حال، فرآيند Start-up هنوز به پايان نرسيده است: هر برنامه اي که براي اجرا در هنگام راه اندازي ويندوز تنظيم شده باشد، در اين مرحله بارگذاري مي شود. اگر تعداد زيادي از اين نوع برنامه ها وجود داشته باشند، ممکن است چند دقيقه طول بکشد تا بتوانيد کنترل کامل بر روي pc خود را بدست آوريد. بررسي پيکربندي نرم افزارهاي کامپيوترتان نيز از اهميت بالائي برخوردار است. براي مثال، آيا نرم افزارهاي کاربردي شما مؤلفه هاي غيرضروري را در هنگام بارگذاري ويندوز راه اندازي مي کنند؟ بر روي گوي Start کليک نموده، عبارت MSCONFIG را در فيلد جستجو تايپ کرده و کليد ENTER را فشار دهيد. سپس بر روي برگه Startup کليک نماييد. اگر در فهرست ارائه شده برنامه اي رامي بينيد که اطمينان داريد برايتان حياتي نيست، تيک کنار آن را برداريد تا ديگر در هنگام بارگذاري ويندوز راه اندازي نشود.

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

در اينجا بايد کاملا مراقب باشيد، زيرا غيرفعال کردن يک فايل مهم مي تواند عملکرد pc شما را به هم بريزد. در عين حال؛ هر کيت نگهداري مطمئناً به يک کپي از ديسک System Repair نياز خواهد داشت، ابزاري در Windows7 که در صورت بروز مشکلات تلاش مي کند تا pc شما را مجدداً به وضعيت کاري خود برگرداند. براي ايجاد اين ديسک بر روي گوي Start کليک نموده، عبارت Repair را در فيلد جستجو تايپ کرده و سپس بر روي لينک Create a system repair disc کليک نماييد تا اطلاعات مورد نياز بر روي يک CD يا DVD ضبط گردد. اگر ويندوز در آينده از بارگذاري خودداري نمايد، مي توانيد براي بوت سيستم خود از اين ديسک استفاده کنيد.
اگر مي خواهيد ببينيد که هنگام بارگذاري ويندوز دقيقا چه اتفاقاتي روي مي دهند، کليد Windows را نگه داشته و سپس کليد R را براي احضار همه جعبه محاوره اي Run فشار دهيد. حالا فرمان msconfig را وارد کرده و کليد Enter را فشار دهيد. به اين ترتيب ابزار System Configuration اجرا خواهد شد. به برگه Boot سوئيچ کرده بر روي گزينه OS Boot Information کليک نماييد (شکل7). حالا بر روي OK کليک نموده و سپس سيستم خود را مجدداً راه اندازي کنيد تا بتوانيد به پشت صحنه فرآيند مربوطه را نگاهي بيندازيد.

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

افزايش سرعت
 

با گذشت زمان، فاصله دوره انتظار، بين لحظه روشن کردن کامپيوتر و امکان استفاده از ويندوز، طولاني تر مي شود. خوشبختانه شما مي توانيد اين انتظار را با انجام چند تنظيم ساده کاهش دهيد.
ابتدا،اپلت Program and Features (يا Add or Remove Programs در ويندوز XP) را از پانل کنترل ويندوز اجرا کرده و فهرست برنامه هاي نصب شده را بررسي نماييد. برنامه هايي که ديگر از آنها استفاده نمي کنيد را حذف نماييد. اگر هر يک از اين برنامه ها براي بارگذاري در زمان راه اندازي ويندوز تنظيم شده باشد، حذف آنها باعث افزايش سرعت فرآيند Start-up ويندوز مي گردد.
قدم بعدي اين است که ببينيد چه برنامه هاي ديگري همزمان با راه اندازي ويندوز بارگذاري مي شوند. براي انجام اين کار، در منوي Start گزينهAll Programs و سپس Startup را انتخاب کنيد. بعضي از برنامه هايي که در اينجا فهرست شده اند، مي توانند براي عملکرد صحيح کامپيوتر شما حياتي باشند (براي مثال، يک نرم افزار آنتي ويروس)، اما مي توانيد بعضي از آنها را حذف کنيد بدون اينکه تأثيري بر ادامه کار سيستم شما داشته باشند.

تکنيک هاي افزايش سرعت درويندوز 7(1)

ابزار msconfig که قبلا به آن اشاره کرديم مي تواند براي مشاهده و غيرفعال نمودن برنامه هايي که همزمان با ويندوز اجرا مي شوند نيز مورد استفاده قرار گيرد. براي اين منظور، بايستي در جعبه محاوره اي اين ابزار، به برگه Startup برويد. با اين حال، غالبا به سختي مي توان مشخص کرد که هر يک از ورودي ها به چه برنامه اي تعلق دارند و چه کاري را انجام مي دهند، اما گزينه هاي بهتري براي اين منظور وجود دارند. يک نمونه رايگان از اين ابزارها، Starter است.
منبع:بزرگراه رايانه 135
ادامه دارد...
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image