جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)
-(0 Body) 
حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)
Visitor 290
Category: دنياي فن آوري

تصوير وضعيت جاري سيستم
 

شيوه آسان بعدي براي ذخيره سازي پيکربندي فعلي رجيستري، استفاده از يوتيليتي System Restore در Windows7 است. اين برنامه يک تصوير لحظه اي از وضعيت جاري سيستم شما را تهيه مي کند که رجيستري را در نيز در بر مي گيرد. اگر سيستم شما با مشکلي مواجه شود، اين برنامه به شما امکان خواهد داد تا يک پيکربندي قبلي را بازيابي نماييد. ايجاد يک نقطه بازگشت سيستم (System Restore Point) پيش از انجام هر کاري بر روي رجيستري، مي تواند ايده بسيار خوبي باشد.
يک شيوه ديگري براي محافظت از رجيستري، اطمينان از اين نکته است که کليدهاي آن داراي مجوزهاي مقتضي مي باشند. بطور پيش فرض، Windows7 کنترل کامل بر روي رجيستري را در اختيار اعضاي گروه سرپرستي قرار مي دهد. يک کاربر استاندارد پس از Logon تنها بر روي کليد HKCU مجوزهاي کامل را بدست مي آورد و بر روي ساير بخش هاي رجيستري تنها مجوز Read را خواهد داشت. براي تنظيم مجوزها، بر روي کليد مورد نظر در Registrey Editor کليک راست کرده و سپس گزينه Permissions را انتخاب نماييد. مطمئن شويد که گزينه Full Control تنها براي سرپرستان فعال است.

فقط تغييرات
 

اگر صرفاً در حال اعمال يک تغيير کوچک بر روي رجيستري هستيد، تهيه کپي پشتيبان از تمام فايل هاي آن، تا حدودي زياده روي به حساب مي آيد. شيوه ديگر، تهيه کپي پشتيبان فقط از بخشي از رجيستري است که مشغول کار بر روي آن هستيد. براي مثال، اگر مي خواهيد تغييراتي را در کليد HKEY_CURRENT_USER اعمال کنيد، مي توانيد تنها از همين کليد و يا حتي يک کليد فرعي در داخل آن کپي پشتيبان تهيه نماييد. شما اين کار را با Export نمودن داده هاي کليد به يک فايل Registration که يک فايل متني با پسوند reg است، انجام مي دهيد. به اين ترتيب، اگر تغييرات اعمال شده توسط شما مشکلي را به وجود آورند، مي توانيد فايل reg را به رجيستري Import کرده و همه چيز را به وضعيت قبلي برگردانيد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

آسان ترين روش
 

آسان ترين روش براي محافظت از کل رجيستري، Export نمودن همه چيز به يک فايل reg بر روي يک درايو ديسک سخت جداگانه و يا يک Share شبکه است. توجه داشته باشيد که فايل بدست آمده بر روي يک سيستم Windows7 پيش فرض، تقريبا 150 مگابايت حجم خواهد داشت. اگر شما برنامه هاي ديگري را بر روي سيستم خود نصب کرده باشيد، حجم اين فايل مي تواند به دو برابر مقدار مذکور برسد، بنابراين مطمئن شويد که فضاي خالي کافي بر روي مقصد مورد نظرتان وجود دارد.
مراحل انجام اينکار عبارتند از:
- Registry Editor را باز کنيد.
- از منوي File گزينه Export را انتخاب کنيد تا جعبه محاوره اي Export Registry File ظاهر گردد.
- يک محل را براي ذخيره سازي فايل انتخاب کنيد.
- از جعبه متني File Name جهت تايپ نام مورد نظرتان براي فايل استفاده نماييد.
- گزينه All را فعال کنيد.
- بر روي Save کليک نماييد.
- انتقال يک کليد به يک فايل reg.
مراحلي که بايد براي Export يک کليد به يک فايل reg دنبال کنيد، عبارتند از:
- Registry Editor را باز کرده و کليد مورد نظر خود را انتخاب نماييد.
- از منوي File گزينه Export را انتخاب کنيد تا جعبه محاوره اي Export Registry File ظاهر گردد.
- يک محل را براي ذخيره سازي فايل انتخاب کنيد.
- از جعبه متني File Name جهت تايپ نام مورد نظرتان براي فايل استفاده نماييد.
- گزينه Selected Branch را فعال کنيد.
- بر روي Save کليک نماييد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

پيدا کردن سوزن در انبار کاه
 

يک سناريوي متداول رجيستري، اين است که تغييرات بر روي Windows7 را با استفاده از ابزاري نظير Group Policy Editor اعمال کرده و سپس تلاش کنيد تا آن دسته از تنظيمات رجيستري که تحت تأثير تغييرات قرار گرفته اند را بيابيد. با اين حال بخاطر حجم عظيم رجيستري، اين کار معمولا يک تجربه «پيدا کردن سوزن در انبار کاه» است که با نااميدي به پايان مي رسد. يک شيوه براي حل اين مشکل، Export نمودن يک بخش يا تمام رجيستري پيش از اعمال تغييرات و سپس Export نمودن همان کليد يا کليدها پس از انجام تغييرات است.
سپس شما مي توانيد از يوتيليتي FC(File Compare) در اعلان فرمان براي يافتن نقاطي از دو فايل که با يکديگر تفاوت دارند، استفاده نماييد. ترکيب فرمان FC براي استفاده در اين مورد به شکل زير خواهد بود:
FC\U Per_edit.reg post-edit.reg>reg_changes.txt
در اين ترکيب، pre_edit.reg را به نام فايل Registration تهيه شده پيش از ويرايش رجيستري تغيير دهيد. شما همچنين مي توانيد reg_changes.txt را به نام مورد نظر خود براي فايل متني که خروجي FC به آن هدايت مي شود، تغيير دهيد. توجه داشته باشيد که سوئيچ \U ضروري خواهد بود زيرا فايل هاي Registration از مجموعه کاراکترهايUnicode استفاده مي کنند.
Import نمودن يک فايل reg.
اگر نياز داريد کليدي را بازيابي نماييد که در يک فايل Registration از آن کپي پشتيبان تهيه کرده ايد، مراحل زير را دنبال کنيد:
- Registry Editor را باز کنيد.
- از منوي File، گزينه Import را انتخاب کنيد تا جعبه محاوره اي Import Registry File ظاهر گردد.
- فايلي که مي خواهيد Import شود را پيدا کرده و انتخاب نماييد.
- بر روي Open کليک کنيد.
- وقتي Windows7 به شما اعلام کرد که اطلاعات در رجيستري درج شده اند، بر روي OK کليک نماييد.
- توجه داشته باشيد که شما مي توانيد يک فايل reg را با يافتن محل آن در Windows Explorer و سپس دو بار کليک بر روي فايل مورد نظر نيز به رجيستري خود Import کنيد.
- بسياري از نرم افزارهاي کاربردي با فايلهاي reg خودشان براي ارتقاء رجيستري ارائه مي شوند. تا زمانيکه مطمئن نشده ايد مايل به Import نمودن اين فايل هستيد، از دو بار کليک کردن بر روي آنها اجتناب کنيد. اين کار مي تواند به بازنويسي تنظيمات موجود و ايجاد مشکلاتي در سيستم شما منتهي شود.

کار با کليدها و تنظيمات
 

حالا که با کليات آشنا شديد، براي آغاز کار با کليدها و تنظيمات رجيستري آماده هستيد. ما در اين بخش شما را با رويه هاي کلي کارهاي ابتدايي نظير ويرايش، اضافه نمودن، تغيير نام، حذف و جستجوي ورودي ها (علاوه بر موارد ديگر) آشنا خواهيم نمود.

تغيير مقدار يک ورودي رجيستري
 

تغيير ارزش يک ورودي رجيستري شامل يافتن کليد مقتضي، نمايش تنظيماتي که مي خواهيد تغيير دهيد و ويرايش ارزش تنظيمات مورد نظر خواهد بود. متأسفانه يافتن کليد مورد نيازتان هميشه کار ساده اي نيست. آشنايي با کليدها ريشه و زيرکليدهاي اصلي آنها (همانطور که قبلا توضيح داديم) يقيناً در اين زمينه به شما کمک خواهد کرد و در عين حال Registry Editor نيز به يک ويژگي فوق العاده ارزشمند Find مجهز است.
براي نمايش نحوه انجام اين فرآيند، اجازه بدهيد کار را با يک مثال ادامه بدهيم: تغيير نام مالک و نام شرکت ثبت شده براي ويندوز شما. در نسخه هاي قبلي ويندوز، فرآيند نصب احتمالاً از شما مي خواست تا نام و بطور اختياري نام شرکت خود را وارد کنيد وقتي شما با ويندوز کار مي کنيد، اين نام هاي ثبت شده در محل هاي مختلفي ظاهر مي شوند:
اگر در اکثر برنامه هاي ويندوز گزينه About را از منوي Help انتخاب کنيد، نام ثبت شده خود را در جعبه محاوره اي که باز مي شود خواهيد ديد.
اگر يک نرم افزار 32 بيتي را نصب کرده باشيد، برنامه نصب از نام هاي ثبت شده شما براي سوابق خود استفاده خواهد کرد (هر چند که معمولا يک فرصت براي تغيير آنها را در اختيار شما قرار مي دهد.
متأسفانه اگر شما يک نسخه «Clean» از Windows7 را نصب کرده باشيد، فرآيند نصب درباره اين اطلاعات از شما سوال نخواهد کرد و نام کاربري را بعنوان نام مالک ثبت شده شما در نظر مي گيرد. اگر سيستم خود را از ويندوز XP به Windows7 ارتقاء داده باشيد، نام مالک و نام شرکت از نسخه قبلي ويندوز شما به Windows7 انتقال پيدا مي کنند. در حاليکه اين نام ها در جاهاي مختلفي ظاهر مي شوند، خوب است که بدانيد مي توانيد يک يا هر دو نام مذکور را تغيير دهيد (مثلا براي وارد کردن نامهاي مناسب در صورتي که Windows7 آنها را در اختيار نداشته باشيد و يا اگر مي خواهيد کامپيوتر خود را به شخص ديگري بدهيد). اين راز در کليد زير نهفته است:
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion
براي رسيدن به اين کليد، بايد به ترتيب شاخه هاي- HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE,Microsoft و نهايتاً Windows NT را در Keys Pane باز کنيد. سپس، بر روي کليد فرعي CurrentVersion کليک نماييد تا انتخاب شود.در اينجا شما چند تنظيم را مشاهده مي کنيد، اما در ميان آنها تنها دو تنظيم مورد نظر هستند (شکل [4]):
- RegisteredOrganization: اين تنظيم نام شرکت ثبت شده شما را نگهداري مي کند.
- RegisteredOwner: اين تنظيم حاوي نام ثبت شده شما است.
اگر کليدهايي داريد که مرتباً به آنها مراجعه مي کنيد، مي توانيد آنها را بصورت Favorites ذخيره نماييد تا از سرگرداني در ميان شاخه هاي بي انتهاي Keys Pane خلاص شويد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

براي انجام اين کار، به کليد مورد نظر رفته و سپس از منوي Favorites گزينه Add to Favorites را انتخاب نماييد. در جعبه محاوره اي Add to Favorites، جعبه محاوره اي Favorite Name را بصورت دلخواه خود ويرايش نموده و سپس بر روي OK کليک کنيد.
براي دستيابي به يک کليد Favorite، منوي Favorites را باز کرده و نام کليد مورد نظر را از فهرستي که در پائين اين منو نمايش داده مي شود، انتخاب نماييد.
حالاشما با بکارگيري هر يک از تکنيک هاي زير مي توانيد تنظيمات مورد نظر را براي اولين ويرايش باز کنيد:
نام تنظيم مورد نظر را انتخاب کرده، از منوي Edit بر روي گزينه Modify کليک نموده و يا کليد Enter را فشار دهيد. بر روي نام تنظيم مورد نظر دو بار کليک کنيد.
بر روي نام تنظيم، کليک راست کرده و از منوي Context بر روي گزينه Modify کليک نماييد.
جبعه محاوره اي که ظاهر مي شود، به نوع ارزشي که با آن سروکار داريد بستگي خواهد داشت. توجه داشته باشيد که تنظيمات ويرايش شده بلافاصله بر روي رجيستري نوشته خواهند شد، اما ممکن است که اين تغييرات فورا بر روي عملکرد ويندوز تأثير نگذارند. در بسياري از موارد، شما بايد از Registry Editor خارج شده و ويندوز خود را مجدداً راه اندازي کنيد.

ويرايش يک String Value
 

اگر تنظيم مورد نظر داراي ارزش REG_SZ (همانند مثال ما)، REG_MULTI_SZ و يا REG_EXPAND_SZ باشد، شما جعبه محاوره اي Edit String را مشاهده خواهيد کرد که در شکل [5] نمايش داده شده است. از فليلد متني Value Data براي وارد کردن يک رشته جديد يا ويرايش رشته موجود استفاده کرده و سپس بر روي OK کليک نماييد. براي ارزش چندرشته اي REG_MULTI_SZ، فيلد Value Data شامل يک جعبه متني چندخطي خواهد بود. هر ارزش رشته را در خط مخصوص به خودش تايپ کنيد. بعبارت ديگر، پس از تايپ هر رشته کليد Enter را فشار داده و خط جديدي را آغاز کنيد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

ويرايش يک ارزش DWORD يا QWORD
 

اگر تنظيم مورد نظر شما يک REG_DWORD است، جعبه محاوره اي Edit DWORD (Value-32Bit) را خواهيد ديد که در شکل [6] نشان داده شده است. در بخش Base يکي از دو گزينه Hexadecimal يا Decimal را انتخاب کرده و سپس از فيلد متني Value Data براي وارد کردن ارزش جديد تنظيم استفاده نماييد. اگر گزينه Hexadecimal را انتخاب کرده ايد بايد يک ارزش هگزادسيمال را وارد کنيد و در صورت انتخاب Decimal بايد يک ارزش دسيمال را وارد نماييد. توجه داشته باشيد که ويرايش يک ارزش QWORD نيز کاملا مشابه همين روش خواهد بود، به استثناء آنکه جعبه محاوره اي با نام Edit QWORD (Value-64Bit) ظاهر مي گردد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

کادر محاوره اي Edit Binary Value
 

اگر تنظيم مورد نظر شما يک ارزش REG_BINARY باشد، يک جعبه محاوره اي Edit Binary Value شبيه به آنچه که در شکل [7] نشان داده شده است را خواهيد ديد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

براي ارزش هاي باينري، جعبه Value Data به سه بخش عمودي تقسيم شده است:
Edit Binary Value: ارزش هاي چهار رقمي در سمت چپ جعبه Value Data، شماره ترتيب اولين بايت در هر رديف از اعداد هگزادسيمال را در اختيار شما قرار مي دهند. اين توالي هميشه در 0 آغاز مي شود و به همين دليل شماره ترتيب اولين بايت در اولين رديف بصورت 0000 خواهد بود. 8 بايت در هر رديف وجود دارد، بنابراين شماره ترتيب اولين بايت در رديف دوم، 0008 خواهد بود. شما نمي توانيد اين مقادير را ويرايش نماييد.
Hexadecimal Numbers) Bytes): هشت ستون از اعداد دورقمي در بخش مياني، ارزش تنظيم را نشان مي دهند که با اعداد هگزادسيمال بيان شده اند و در آن هر عدد دورقمي بيانگر يک بايت واحد از اطلاعات است. شما مي توانيد اين مقادير را ويرايش کنيد.
ANSI Equivalents: سومين بخش (آخرين بخش سمت راست) از جعبه Valu Data، معادل ANSI اعداد هگزادسيمال بخش مياني را نمايش مي دهد. براي مثال، اولين بايت از اولين رديف ارزش هگزادسيمال 54 است که بيانگر حرف بزرگ «T» مي باشد. شما مي توانيد مقادير اين ستون را نيز ويرايش کنيد.
اگر يک کليد را Export کرده ايد (بصورت يک فايل reg) مي توانيد اين فايل را ويرايش نموده و سپس مجدداً به رجيستري خود Import کنيد. براي اعمال تغييرات در يک فايل registration، فايل مورد نظر را در Windows Explorer يافته، بر روي آن کليک راست کرده و سپس بر روي Edit کليک نماييد. Windows7 اين فايل را در Notepad باز خواهد کرد.
اگر نياز داريد که تغييرات عمومي را بر روي رجيستري اعمال کنيد، کل رجيستري را Export نموده و سپس فايل Registration بدست آمده را در Wordpad يا هر واژه پرداز يا ويرايشگر متن ديگري باز کنيد. از ويژگي Replace نرم افزاري کاربردي مورد استفاده خود (با احتياط و دقت کامل) براي اعمال تغييرات در سراسر فايل بهره گيري نماييد. اگر از يک واژه پردازي براي اين منظور استفاده مي کنيد، مطمئن شويد که پس از اتمام کار فايل را بصورت يک فايل متني ساده ذخيره مي کنيد. سپس مي توانيد فايل تغيير يافته را به رجيستري خود Import نماييد.

ايجاد يک فايل reg
 

شما مي توانيد فايل هاي registration را ابتدا ايجاد کرده و سپس آنها را به رجيستري خود Import نماييد. اين يک تکنيک مفيد براي مواقعي است که شما مي خواهيد سفارشي سازي هاي خاصي بر روي سيستم هاي متعددي اعمال کنيد. براي نمايش ساختار پايه يک فايل registration و ورودي هاي آن، شکل [8] دو پنجره را نمايش مي دهد. پنجره بالايي، Registry Editor است که کليدي تحت عنوان Test در آن انتخاب شده است. Settings Pane حاوي شش تنظيم مثالي است: ارزش Default و يک نمونه از هر 5 نوع تنظيمات قابل دسترسي (Binary, DWORD, Expanded String, String, Multistring). پنجره پائيني، کليد Test را در فايل Registration متعلق به Windows7 هميشه با هدر زير شروع مي شود:
Windows Registry Editor Version5,00
اگر در حال ايجاد يک فايل براي Registration يک سيستم 49x\Me\NT Windows هستيد، اين هدر را به REGEDIT4 تغيير دهيد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

سپس يک خط خالي قرار دارد و در خط بعدي مسير کامل کليد رجيستري که تنظيمات اضافه شده توسط شما را نگهداري خواهد کرد در بين دو کروشه قرار مي گيرد:
[HKEY_CURRENT_USER\Test]
اگي مي خواهيد يک توضيح را به يک فايل reg اضافه کنيد، يک خط جديد را ايجاد نموده و آن را با يک «;» آغاز کنيد. در زير کليد، نام ها و ارزش هاي تنظيمات قرار مي گيرند که از قالب کلي زير استفاده مي کنند:
"settingName"=identifier:SettingValue
که بخش هاي آن به ترتيب عبارتند از:
SettingName: نام تنظيم. توجه داشته باشيد که از سمبل @ براي بيان ارزش پيش فرض کليد استفاده کنيد.
Identifier: يک کد که نوع داده ها را شناسايي مي کند. ارزش هاي REG_SZ از يک شناسه استفاده نمي کنند، ولي شناسه هاي 4 نوع ديگر داده ها عبارتند از:
dword: براي يک ارزش DWORD
hex(b: براي يک ارزش QWORD
hex: براي يک ارزش باينري
(hex(2: براي يک ارزش expandable string
(hex(7: براي يک ارزش multistring
SettngValue: اين ارزش تنظيم است که شما آن را بصورت زير وارد مي کنيد:
String: ارزش را در بين دو علامت نقل قول (") قرار دهيد.
DWORD: يک ارزش DWORD هشت رقمي را وارد کنيد.
QWORD: هشت جفت عد هگزادسيمال دورقمي را وارد کنيد که با ويرگول (,) از يکديگر جدا شده اند و از زوج هايي با بالاترين ترتيب تا زوج هايي با پائين ترين ترتيب رديف شده اند. مثلا براي وارد کردن ارزش QWORD معادل 123456789abcd، شما بايد از ارزش زير استفاده کنيد:
cd,ab,89,67,45,23,0,1,00
Binary: ارزش باينري را به صورت مجموعه اي از اعداد هگزادسيمال دو رقمي وارد کنيد که در آن هرعدد با يک ويرگول از ديگري جدا شده است.
Expandable string: هر کاراکتر را به معادل هگزادسيمال آن تبديل کرده و سپس ارزش را بصورت مجموعه اي از اعداد هگزادسيمال دورقمي که در آن هرعدد با ويرگول از ديگري جدا شده و هر يک از کاراکترها با 00 از ديگري جدا گرديده، وارد کنيد.
Multistring: هر کاراکتر را به معادل هگزادسيمال آن تبديل کرده و سپس ارزش را بصورت مجموعه اي از اعداد هگزادسيمال دورقمي که در آن هر عدد با ويرگول از ديگري جدا شده، هر يک از کاراکترها با 00 از ديگري جدا گرديده، و هر رشته با hex00) space) از ديگري جدا شده است، وارد کنيد.
براي حذف يک تنظيم با استفاده از يک فايل reg مي توانيد ارزش آن را بصورت يک خط فاصله (-) وارد کنيد. به عنوان نمونه مي توانيد به مثال زير توجه نماييد:
Windows Registry Editor Version 5,00 [HKEY_CURRENT_USER\Test] "BinarySetting"=-
براي حذف يک کليد، يک خط فاصله را به ابتداي نام آن اضافه کنيد، مانند مثال زير:
Windows Registry Editor Version 5,00 [HKEY_CURRNT_USER\Test-]

تغيير نام يک کليد يا تنظيم
 

شما غالبا نيازي به تغيير نام کليدها و يا تنظيمات موجود نداريد. با اين حال اگر در چنين شرايطي قرار گرفتيد، مراحل زير را دنبال کنيد:
در Registry Editor کليد يا تنظيم مورد نظر را يافته و آن را انتخاب کنيد.
از منوي Edit گزينه Rename را انتخاب کرده و يا کليد F2 را فشار دهيد.
نام کليد يا تنظيم را ويرايش نموده و سپس کليد Enter را فشار دهيد.
فقط نام کليدها و يا تنظيماتي را تغيير دهيد که خودتان آنها را ايجاد کرده ايد. اگر نام کليد يا تنظيم ديگري را تغيير دهيد، ممکن است Windows7 قادر به ادامه صحيح کار خود نباشد.

ايجاد يک کليد يا تنظيم جديد
 

بسياري از سفارشي سازي هاي مبتني بر رجيستري با يک تنظيم و يا کليد موجود سروکار ندارند. در مقابل، شما بايد يک کليد يا تنظيم جديد را ايجاد کنيد. براي انجام اين کار، مراحل زير را دنبال نماييد:
در Registry Editor کليدي که مي خواهيد يک کليد فرعي يا تنظيم جديد را در آن ايجاد کنيد، انتخاب نماييد.
از منوي Edit بر روي گزينه New کليک کنيد (شما همچنين مي توانيد در يک فضاي خالي از Settings pane کليک راست نموده و سپس گزينه New را انتخاب کنيد). به اين ترتيب يک منوي فرعي ظاهر خواهد شد.
اگر در حال ايجاد يک کليد جديد هستيد، فرمان Key را انتخاب کنيد. در غير اين صورت، فرماني را انتخاب نماييد که با نوع تنظيمات مورد نياز شما مطابقت دارد: String Value Binary Value, DWORD Value, Multi-String Value و يا Expandable String Value.
يک نام را براي کليد يا تنظيم جديد وارد کنيد.
کليد Enter را فشار دهيد.

مراحل حذف يک کليد
 

در اينجا مراحلي که بايد براي حذف يک کليد يا تنظيم دنبال نماييد را ذکر مي کنيم:
در Registry Editor کليد يا تنظيمي که مي خواهيد حذف گردد را انتخاب نماييد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

از منوي Edit گزينه Delete را انتخاب کرده و يا کليد Delete را بر روي صفحه کليد خود فشار دهيد. Registry Editor از شما خواهد پرسيد که آيا از انجام اين کار اطمينان داريد يا خير.
بر روي Yes کليک نماييد.
باز هم براي اجتناب از مشکلات، شما صرفا بايد کليدها و يا تنظيماتي را حذف نماييد که خودتان آنها را ايجاد کرده ايد. اگر در مورد حذف يک تنظيم اطمينان نداريد، تغيير نام آن را امتحان کنيد. اگر با مشکلي مواجه شديد، مي توانيد تنظيم را به نام اصلي خود برگردانيد.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

به کجا بايد برويم
 

رجيستري حاوي تنها پنج کليد ريشه اي است؛ اما صدها کليد فرعي را در برمي گيرد. اين واقعيت که بعضي از کليدهاي ريشه اي کپي هايي (Alias) براي کليدهاي فرعي در يک شاخه متفاوت هستند، تنها بر اين سردرگمي مي افزايد. اگر بدانيد که بايد دقيقا به کجا برويد، سلسله مراتب درختواره Registry Editor، يک شيوه قابل قبول براي رسيدن به آن محل خواهد بود. با اين حال، اگر مطمئن نباشيد که يک کليد فرعي يا تنظيم بخصوص در کجا قرار دارد، ممکن است تمام روز را براي گردش در پيچ و خم هاي تو در توي رجيستري صرف کنيد.
به منظور کمک به شما براي رسيدن به محلي که مي خواهيد برويد، Registry Editor داراي يک ويژگي Find است که به شما امکان مي دهد تا به جستجوي کليدها، تنظيمات و يا ارزش ها بپردازيد. نحوه انجام اين کار به ترتيب زير است:
در Keys pane, Computer را در بالاي درختواره انتخاب کنيد (مگر آنکه مطمئن باشيد که کدام کليد ريشه اي حاوي ارزش مورد نظر شما است. در اين صورت مي توانيد کليد ريشه اي مقتضي را انتخاب نماييد).
از منوي Edit گزينه Find را انتخاب نموده و يا ترکيب کليدهاي Ctrl+F را فشار دهيد. به اين ترتيب Registry Editor حعبه محاوره اي Find را نمايش خواهد داد که در شکل [9] نشان داده شده است.
از فيلد متني Find What براي وارد کردن رشته جستجوي خود استفاده نماييد. شما مي توانيد عبارات و يا رشته هاي نصفه را وارد کنيد تا شانس خود را براي يافتن يک انطباق افزايش دهيد.
در بخش Look at، عناصري که مي خواهيد مورد جستجو قرار گيرند را فعال کنيد. براي اکثر جستجوها، بهتر است هر سه گزينه را فعال نماييد.
اگر مي خواهيد تنها ورودي هايي را پيدا کنيد که دقيقا با متن جستجوي شما مطابقت دارند، گزينه Match Whole String Only را فعال کنيد.
بر روي کليد Find Next کليک نماييد تا Registry Editor اولين انطباق را بصورت برجسته (Highlighted) نمايش دهد.
اگر اين انطباق مورد نظر شما نبوده است، از منوي Edit گزينه Find Next را انتخاب کرده و يا کليد F3 را فشار دهيد تا کليد يا تنظيم مورد نظر خود را بيابيد.
هنگامي که Registry Editor يک انطباق را پيدا مي کند، کليد يا تنظيم مقتضي را نمايش مي دهد. توجه داشته باشيد که اگر ارزش منطبق يک ارزش داده يا نام تنظيم باشد، ويژگي Find کليد جاري را برجسته نخواهد کرد. اين وضعيت تا حدودي گيج کننده است اما به ياد داشته باشيد که کليد جاري هميشه در پائين Keys Pane ظاهر مي شود.

حافظه شگفت انگيز ويندور 7 (2)

منبع:بزرگراه رايانه 135
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image