جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
معرفي تبلت
-(0 Body) 
معرفي تبلت
Visitor 281
Category: دنياي فن آوري
دنياي کامپيوتر در سر يک چهار راه قرار گرفته است. امروزه، کامپيوتر اصلي براي اغلب کاربران، ديگر يک PC نيست؛ شايد يک تلفن است. در حالي که سيستم اصلي شما (چه در دفتر کار و چه در خانه تان) روي يک ميز جاي مي گيرد، گوشي هاي هوشمند همه جا با ما هستند و با هر بخش از زندگي روزانه ما عجين شده اند. اما عليرغم هوشمندتر شدن آن ها، تلفن ها براي اين که جايگزين PC ها شوند، خيلي کوچک هستند. ما به ابزاري نياز داريم که قادر باشد خلاء بين کامپيوترها و تلفن هاي سيار را پر کند. اين وسيله از راه رسيده است. به عصر Tablet خوش آمديد.

نمايي از گذشته
 

برخلاف گذشته که کوشش هاي زود هنگامي براي انتقال محاسبات کامپيوتري به بخش Tablet انجام مي گرفت، امروزه مدل هاي مختلفي از Tablet ها به بازار آمده اند که در اين فضا باقي خواهند ماند. موج جديد اين ابزار بديع، بسيار سريع و پرشتاب است و گزينه هاي تازه اي را ارائه مي کند. خود مفهوم Tablet PC چيز جديدي نيست، اما تعريف آن از ريشه تغيير پيدا کرده است. چيزي که قبلاً به آن Tablet مي گفتيم، فقط يک لپ تاپ با يک صفحه لمسي بود که باز و بسته مي شد، يک ماشين سنگين که حمل و استفاده از آن به عنوان يک لپ تاپ دشوار بود. اين سيستم هيبريد در جايي قرار مي گرفت که وضعيت تکنولوژي، ما را از تلاش هاي قبلي براي ساخت کامپيوترهاي Tablet يا slate(لوحي) به آن رهنمون مي شد. به واسطه پيشرفت هاي انجام گرفته در تکنولوژي گوشي هاي هوشمند و تأثير تيم طراحي کمپاني Apple، کارها به سمت پيشرفت، تغيير مسير داده اند. وقتي سال گذشته iPad وارد بازار شد، منتقدان به سرعت و با شتاب آن را يک iPhone غول آساي بدون تلفن ناميدند.
اين توصيه در مورد نوعي تکنولوژي صحبت مي کرد که ابعاد جذاب آن را امکان پذير مي ساخت اما قضاوت درستي در مورد آن نداشت. در واقع، iPad تمام چيزهايي را که ما فکر مي کرديم در مورد تبلت ها مي دانيم تغيير داده بود، و ساير توليد کنندگان سخت افزار با عرضه دامنه وسيعي از ابزار مشابه اما متفاوت (و در برخي از موارد ارزان تر ) و گوگل با سيستم Android خود به سرعت در حال دنبال کردن موفقيت Apple هستند.
تبلت هاي امروزي دقيقاً همان چيزي هستند که اسم آن ها اشاره مي کند: يک لوح باريک که با صفحه نمايش بزرگ آن قابل شناسايي است واين صفحه نمايش، بر کل اين وسيله احاطه دارد. اين سيستم هاي بلند و باريک، عموماً حداکثر 750 گرم وزن دارند و تعداد اندکي از آن ها (در مقايسه با يک کتاب معمولي)، فضاي کمي بيش تر را در کيف شما اشغال مي کنند.
اما نکته مهم تر: نرم افزار تبلت ها تغيير پيدا کرده است. به جاي کوشش براي اجراي تمام و کمال نسخه هاي ويندوز که به توان پردازشي زيادي نياز دارد و براي استفاده در يک نمايش گر لمسي بهينه سازي نشده است، اکثر مدل هاي جديد تبلت که اين روزها عرضه مي شوند يک سيستم عامل موبايل سبک و مبتني بر استفاده از نمايش گر لمسي نظير Apple iOS يا Google Android را اجرا مي کنند.
در سال 2011، ما شاهد ظهور تبلت هاي بسيار متنوع و گوناگون و جديدي هستيم که برخي از آن ها ساخت توليد کنندگان عمده و مهم تلفن و کامپيوتر است که البته از نظر سايز بسيار متفاوت خواهند بود.

يک لوح درست و حسابي
 

اما هنوز هم چند قاعده اندک وجود دارد که بر اين مقوله رو به رشد، حاکم است ،بنابراين شما بايد انتظار برخورد با طرح هاي بسيار گوناگون، از لوح هاي باريکي که به سختي از تلفن ها قابل تشخيص هستند تا ابزاري که از نظر سايز و پاور رقيب نت بوک ها محسوب مي شوند را داشته باشيد. محبوب ترين و رايج ترين تبلت، iPad کمپاني Apple است که حالا در نسخه دوم خود عرضه شده (و نشان دهنده نقش پيشتاز Apple در اين بازار است).
ابعاد iPad‏ ‏2/241‏ در 185 ميليمتر و ضخامت 8/8 ميليمتر است و از يک صفحه نمايش 9/7 اينچي استفاده مي کند. به دليل اين که iPad2 حدوداً به اندازه يک دفترچه يادداشت تاشو است، ظاهر و حسي که منتقل مي کند به شکل ناخودآگاه براي بسياري از کاربران آشنا است.
اما تعدادي از ابزار هاي جديد، شامل Samsung Galaxy Tab و BlackBerry PlayBook هم وجود دارد که توجه کاربران را در اين زمينه به خود جلب کرده که يک تبلت 10اينچي بزرگ نيز براي استفاده موبايل مناسب است. نمايش گرهاي 7 اينچي که اين سيستم ها استفاده مي کنند آن ها را در مقايسه با iPad، بيش از اندازه پرتابل مي کند و کريرهاي عمده بي سيم نيز سرويس هاي 3G خود را با دريافت هزينه هاي ماهيانه براي اين ابزار ارائه مي کنند.
علاوه بر سايز، شما بايد سيستم عاملي را که بر روي اين ابزار اجرا مي کنيد نيز در نظر بگيريد. iPad2 آخرين نسخه سيستم عامل iOS کمپاني Apple را که iPad ،iPhon و iPod touch نيز از آن استفاده مي کردند، اجرا مي کند. بسياري از سيستم هاي ديگر (شامل آن هايي که توسط سامسونگ و موتورولا ساخته مي شوند) نسخه هاي متفاوتي از سيستم عامل Android را اجرا مي کنند، ابزار 7 اينچي نوعاً Android 2.0 (که با نام Froyo نيز شناخته مي شود) را اجرا مي کنند در حالي که ابزار 10اينچي جديدتر، Android 3.0 پيشرفته تر را اجرا مي نمايند. استثنايي که بر اين قاعده وجود دارد HP TouchPad که سيستم عامل HP يعني WebOS را اجرا مي کند و BlackBerry PlayBook کمپاني Research in Motion که سيستم عامل اختصاصي BlackBerry Tablet OS اين کمپاني را اجرا مي نمايد.
قبل از اين که اپل، Ipad را عرضه کند، اکثر tablet PC ها، سيستم عامل هاي ويندوز را (که از قابليت لمسي برخوردار بودند) اجرا مي کردند. ابزاري مثل Asus Eee PC Touch و Dell Inspiron Duo يک تجربه صفحه لمسي را با Windows 7 تلفيق مي کنند، هر چند که اين ها بيش تر شبيه لپ تاپ هاي عادي هستند و تجربه کار با آن ها مثل استفاده از يک PC معمولي است تا تبلتي که يک سيستم عامل اختصاصي را اجرا مي کند. در همين حال، الان در بازار، eBook reader هايي مثل Amazon Kindle عرضه مي شود که ممکن است وسوسه شويد آن ها را tablet-lites بدانيد. اين ها ابزارهاي کاملاً متفاوتي نسبت به تبلت ها هستند و از نمايش گرهايي استفاده مي کنند که فقط وقتي دکمه اي را فشار دهيد Update مي شوند؛ اين ها تماماً براي نمايش متن و تصاوير استاتيک طراحي شده اند.
هنوز براي اين که بگوئيم کاربران و صنعت نهايتاً کدام سايز و فرمت تبلت را ترجيح خواهند داد، زود است و بخش اعظم اين انتخاب به علائق و انتخاب هاي شخصي خود شما بستگي دارد. در حالي که نمايش گرهاي 10 اينچي يک تجربه بهتر ارائه مي کنند، خصوصاً وقتي از صفحه کليدهاي on-screen استفاده کنيد، صفحه هاي نمايش 7 اينچي بسيار بهتر در داخل کيف و جيب هاي بزرگ جاي مي گيرند. و تمام سيستم عامل ها نيز مشخصات مخصوص به خودشان را دارند.

آرزوهاي بزرگ
 

گذشته از تمام دردسرها و گرفتاري ها و سردرگمي هايي که مطمئناً دور اول عرضه تبلت ها به وجود مي آورد، ابزارهاي جديد داراي امکانات جالب توجهي هم هستند. تلفيق قابليت سيار بودن و قابليت اتصال يک گوشي هوشمند با عناصر موجود در يک لپ تاپ ؛ خصوصاً صفحه هاي نمايش بزرگ، پردازنده هاي قوي تر و فضاي لازم براي دوربين هاي بهتر و بهتر، درگاه ها و تجهيزات جانبي، تبلت ها کاربران موبايل را به کشف کارهاي جديد متعددي که مي توانند با آن ها انجام دهند دعوت مي کنند.
درست مثل iPhone و ساير گوشي هاي هوشمندي که انفجاري از تعامل هاي مبتني بر رسانه اجتماعي غني و مکان محوريکه تعداد کمي آن را پيش بيني مي کردند، ظهور مقوله اي از ماشين هايي که حتي قدرتمندتر و پيچيده تر هستند بدون شک سيکل شتاب انگيز ديگري از خلاقيت را در فعاليت هاي مبتني بر وب به راه خواهد انداخت. اغلب اين تبلت هاي جديد به همراه دوربيني براي عکاسي و فيلم برداري snapshot و همچنين يک دوربين جلويي براي ويدئو کنفرانس بدون محدوديت عرضه مي شوند.
گذشته از دوربين هاي بهتر، فرمت بزرگ تر اين تبلت ها فضاي لازم براي اجزاي پيشرفته GPS با آنتن هاي قوي تر که بايد از قابليت هاي جديد سرويس هاي مکان محور نظير Facebook-Places ,Foursquare و Layar پشتيباني کند را فراهم مي آورد. در همين حال، قابليت استفاده از سرويس هاي عکس و ويدئوي جامعه محور به کاربراني که در حال بازديد از مکاني هستند، اجازه مي دهد از تبلت خود براي capture عکس ها و ويدئوهاي خود استفاده کنند و سپس اين محتوا را به شکل ديناميک با ديگران به اشتراک بگذارند.
ضمناً، Mobile Gaming نيز در تبلت ها جاي داده خواهد شد. هم App Store شرکت اپل و هم Android Market گوگل بازي هاي سه بعدي با کيفيت بالا نظير Madden ll کمپاني EA و Real Racing کمپاني Firemints را ارائه مي کنند. بازي هاي چند کاربره مثل Air Hockey و Scrabble نيز از طريق تبلت ها در حال نزديک کردن کاربران به يکديگر هستند و فراگير شدن عنوان هاي چند بازيکن آن لاين مثل WorldofWarcraft بر روي تبلت ها نيز فقط به اندکي زمان نياز دارد. در اين مقطع زماني اوليه، فضاي لازم براي توسعه برنامه هاي کاربردي موبايل وجود ندارد و به اين زودي ها نمي توانيم شاهد چنين پيشرفت هايي در اين حوزه باشيم.
موج جديد تبلت ها، روياي ابزار هميشه متصل را نهايتاً به واقعيت تبديل خواهد کرد. بسياري از اين تبلت ها هر دو نوع اتصال Wi-Fi و 3G را ارائه مي کنند و به شکل قراردادهاي ديتاي داراي سوبسيد در شبکه هاي موبايل در دسترس هستند. در حال حاضر هيچ کمپاني موبايلي يک طرح تلفيقي براي تبلت و موبايل شما ارائه نمي دهد در عوض شما بايد يک سيم کارت جداگانه براي هر وسيله تهيه کنيد (که اين کار به شکل قابل توجهي هزينه هاي پرداختي براي استفاده از داده هاي بي سيم را افزايش مي دهد). هر چند، در حال حاضر شما مي توانيد براي ايجاد hotspotهاي بي سيم و به اشتراک گذاري مستقيم اتصال ديتا از تلفن موبايل خود به تبلت، از تلفن هاي متعدد موجود در بازار استفاده کنيد.

چند مانع ديگر
 

هرچند قبل از اين که بتوانيم رسيدن به آينده باشکوه مبتني بر تبلت را جشن بگيريم، اين صنعت بايد بر چندين مانع تکنيکي جدي فائق آيد. جدي ترين مشکلات به پلتفرم هاي سيستم عامل و کمپاني هاي سازنده آن ها مربوط مي شود.
سهم اين مشکلات نبايد براي غول هاي نرم افزاري بيش تر باشد. دلايل متعددي براي شک کردن به اين موضوع وجود دارد که بيش از چند پلتفرم عمده در دراز مدت بتوانند در بازار تبلت رونق پيدا کنند، نکته اي که Apple ,Google و مايکروسافت به خوبي از آن آگاه هستند و به اميد تسلط بر بازار تبلت، بر سر به دست آوردن حقوق patent ها و استانداردهاي اينترنتي با هم نزاع مي کنند. در دسترس بودن برنامه هاي کاربردي بر روي پلتفرم هاي رقيب، عامل کليدي اين نبرد خواهد بود.
حتي عليرغم نبردي که بين خود توليد کنندگان پلتفرم وجود دارد، هر يک از آن ها مجموعه منحصر به فردي از ويژگي ها را ارائه مي کنند. سياست هاي محدود کننده و غير شفاف Apple در رابطه با ارائه برنامه هاي کاربردي، براي بسياري از توسعه دهندگان iOS که ممکن است ماه ها صرف توسعه يک برنامه کاربردي؛ فقط براي Apple کنند و اين کمپاني از توزيع آن بر روي store خود داري کند عاملي بازدارنده محسوب مي شود.

سيستم عامل خود را هوشمندانه و با دقت انتخاب کنيد
 

در سمت Computing کارها، انتخاب يک سيستم عامل کار بسيار ساده اي است؛ شما يا يک Windows PC را انتخاب مي کنيد و يا به دنبال يک سيستم Macمي رويد. اما در دنياي تبلت، حداقل 5 پلتفرم متفاوت که توجه شما را به خود جلب مي کند، وجود دارد.
iOS کمپاني Apple که iPad2 ،iPhone و iPod touch از آن استفاده مي کنند، به واسطه سازگاري با مجموعه گسترده اي از بيش از 300000 برنامه کاربردي در حال حاضر در اين زمينه پيشتاز است.
هر چند، Google Android نيز در اين مسير پيشروي مي کند. پلتفرم اکثر تبلت هاي غير اپل، Android است که در سال 2011 در نسخه هاي متعددي در دسترس قرار خواهد گرفت. تبلت هاي فعلي نسخه هاي Android 1.6 ،2.0 ،2.1 و ‎2.2 را عرضه مي کنند اما نسخه اي که بايد چشم به راهش باشيد Android 3.0 (که با نام Honeycomb شناخته مي شود) است. اين نسخه بر روي تبلت هاي جديد 10 اينچي نظير Xoom موتورولا در دسترس خواهد بود. Android در زمينه Multitasking کمي بهتر از iOS عمل مي کند و با وجود گستره وسيع تري از برنامه هاي کاربردي، سيستم بازتري به شمار مي رود.
Research in Motion نيز با BlackBerry Tablet OS خود که براي اولين بار بر روي BlackBerry PlayBook ارائه خواهد کرد وارد اين بازي شده است. يک خصوصيت منفي آن، اين است که فقط در حالت افقي کار مي کند اما يک اينترفيس همواره به شمار مي رود و قرار است با نرم افزارBlackBerry Messenger يکپارچه شود.
کمپاني HP نيز WebOS را با TouchPad خود که يک اينترفيس تر و تميز است و کار همزمان بر روي چندين آيتم را تسهيل مي کند عرضه خواهد کرد. اين سيستم عامل يکپارچگي نزديکي با تمام محصولات ديگر HP نظير چاپ گر ها نيز دارد و برنامه هاي کاربردي زيادي براي آن عرضه خواهد شد. در بين تمام اين ها، مايکروسافت به توسعه Windows 7 ادامه مي دهد، اگر چه اين يک سيستم عامل اختصاصي براي تبلت ها نيست و در حقيقت بر روي لپ تاپ ها بسيار بهتر کار مي کند.
اگر قسم خورده ايد که فقط از يک پلتفرم استفاده کنيد، انتخاب تان مي تواند بسيار راحت باشد اما اگر ترجيح مي دهيد بر اساس نتايج حاصل از مقايسه دقيق ويژگي ها و امکانات پلتفرم هاي گوناگون تصميم گيري کنيد، قضيه دشوارتر مي شود.تبلت هاي Apple iPad و Android‏ Google گزينه هاي خوبي محسوب مي شوند؛ در حالي که WebOS و BlackBerry Tablet OS گزينه هاي مبهم تري به شمار مي روند. مايکروسافت و مکينتاش در اين بازي نقشي ندارند.
5

تبلت پيشنهادي
 

Apple iPad 2
 

قيمت: 399 پوند
سيستم عامل: iOS
تبلتي که شور و هيجاني در بازار به راه انداخت و هنوز هم ابزاري است که ارزش خريدن را دارد. iPad 2 جديد Apple يک شاهکار سبک وزن و باريک در حوزه طراحي است اما طبيعت کنترلي Apple برنامه هاي کاربردي آن را محدود مي کند. iPad 2 از Adobe Flash نيز پشتيباني نمي کند بنابراين قابليت استفاده از ويدئوي آن لاين با محدوديت روبرو است. اگرچه اين ابزار هنوز هم يک قطعه زيبا است. شکل (6)
www.apple.com/uk/pad

BlackBerry PlayBook
 

سيستم عامل: BlackBerry Tablet OS
در حالي که ساير توليد کنندگان سايز ابزار خود را افزايش مي دهند، BlackBerry کماکان از فرمت 7 اينچي استفاده مي کند و اصرار دارد وسيله اي را عرضه کند که فقط در حالت افقي قابل استفاده است. عجيب است! اما اين يک اينترفيس بسيار خوب است که کار با آن تجربه اي مسرت بخش به شمار مي رود و با گنجاندن نرم افزار تجاري BlackBerry و BlackBerry Messenger مي تواند به يک انتخاب مناسب بدل شود. شکل(7)
www.blackberry.com

HP Touchpad
 

سيستم عامل: WebOS
شايد اين تبلت با يک اينترفيس flick-able، جذاب ترين تبلت موجود در بازار باشد. در اين جا ايده هاي هوشمندانه زيادي نظير قابلت انتقال بي سيم فايل ها بين يک تلفن HP و HP Touchpad با لمس آن ها وجود دارد. و شما مي توانيد فايل ها را به صورت بي سيم بر روي چاپ گرهاي HP چاپ کنيد. شکل(8)
www.hp.co.uk

Motorola Xoom
 

قيمت:499 پاوند
سيستم عامل: Android 3.0
اين تبلت با برخورداري از يک پردازنده ‎1GHz Tegra 2 دو هسته اي و يک گيگابايت رم بسيار سريع اجرا مي شود. و نمايش گر 10 اينچي بزرگ، دوربين 5 مگاپيکسلي، و فضاي ذخيره سازي 32 گيگابايتي آن قابليت هاي اين ابزار واقعاً قدرتمند را افزايش مي دهد. Xoom گزينه خوبي براي جايگزيني iPad است. شکل(9)
www.motorola.com

Samsung Tab
 

قيمت: از 399 پاوند
سيستم عامل: Android 2.0/3.0
تا اين تاريخ تبلت 7 اينچي سامسونگ بزرگ ترين رقيب iPad بوده است. اين تبلت به صورت استاندارد با 3G عرضه مي شود و از Adobe Flash پشتيباني ميکند. دو دوربين توکار آن ديگر يک ويژگي منحصر به فرد محسوب نمي شود اما کماکان همه را غافلگير مي کند. نسخه جديد 10 اينچي آن از سيستم عامل (Android 3.0 (Honeycomb بهره خواهد گرفت. شکل (10)
www.samsung.co.uk
منبع: بزرگراه رايانه، شماره ي 140
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image