جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
هر آنچه كه از Dvd بايد بدانيد (1)
-(0 Body) 
هر آنچه كه از Dvd بايد بدانيد (1)
Visitor 327
Category: دنياي فن آوري

اشاره :

تقريباً 8 سال از ورود DVD به صورت يك استاندارد به بازار جهاني سپري شده است، اما در ايران تازه جايي بين كاربران براي خود باز كرده است و در آينده نزديك تبديل به يك گنج گران بها خواهد شد. خيلي وقت بود كه دلم مي خواست، در مورد DVD (دي وي دي) و تمامي ملحقاتش اطلاعات كامل و دقيقي به زبان فارسي به دست بياورم و به تفاوت هاي گونه هاي مختلف آن پي ببرم ولي متأسفانه نتوانستم منبعي جامع و پويا در اين مورد پيدا كنم كه به تمامي سؤالاتم پاسخ بدهد. البته مقالات جالبي در اين زمينه در ساير نشريات كامپيوتري پيدا كردم ولي آن طور كه دلم مي خواست به تمامي موارد مربوط به اين فناوري به طور دقيق اشاره نكرده بودند. بنابراين تصميم گرفتم مسؤليت نگارش اين مقاله را خود بر عهده بگيرم. اگرچه مي دانم كه خيلي زودتر از اين ها بايد به مبحث DVD پرداخته مي شد ولي خب هنوز هم دير نشده است، از اين پس براي راحتي كار نام DVD را به صورت انگليسي به كار مي برم.
براي نگارش اين مطلب كوتاه به واقع بيش از 200 صفحه مطالعه و بررسي شده است و واقعاً برايم مقدور نبود ريز به ريز در هر قسمت وارد شوم و همه قسمت ها را بسط داده و به طور موشكافانه تمامي جزييات را بيان كنم، بنابراين در انتهاي مقاله آدرس منابع را برايتان به صورت يك جدول قرار دادم تا اگر احياناً به نكات و مطالب بيشتري نياز پيدا كرديد با مراجعه به آنها پاسخ سؤالات خود را بگيريد. قبل از شروع مقاله توجه شما را به اين نكته جلب مي كنم كه :
اگرچه اين مقاله كمي طولاني و مقداري تخصصي به نظر مي رسد ولي به شما اطمينان مي دهم پس از خواندن آن جواب خيلي از سؤالاتي را كه مدت ها در ذهنتان بود خواهيد گرفت و خيلي از نكات مبهم برايتان روشن خواهد شد.

اهداف مقاله:

• چرا بايد به سوي DVD مهاجرت كرد؟
• شناخت رسانه DVD و انواع گونه هاي آن (DVD Formats)
• آشنايي با مناطق توزيع DVD و اصطلاحات رايج اين فناوري مانند: CSS, RPC, Region
• راهنماي خريد DVD Writer ها و DVD Player ها
• معرفي نرم افزارهاي مربوط به DVD
• معرفي منابع و سايت هايي كه اطلاعات بسيار كامل تري را در آنجا پيدا خواهيد كرد
چرا بايد به سوي DVD مهاجرت كرد؟
1ـ درحال حاضر اكثر نرم افزارهاي روز دنيا بر روي DVD عرضه مي شوند، حتي خود مايكروسافت هم رسماً اعلام كرده كه نسخه نهايي ويندوز ويستا بر روي DVD عرضه خواهد شد.
2ـ اكثر بازي هاي روز دنيا هم ديگر بر روي DVD عرضه مي شوند.
3ـ زمان ارائه VCD و جايگزين شدن آن به جاي VHS را به خاطر داريد. الان 11 سال از ورود DVD به بازار جهاني مي گذرد، كشورهاي صنعتي در حال مهاجرت به سوي نسل بعد از DVD يعني HD DVD و Blue-ray هستند!! آيا هنوز هم معتقد هستيد كه هنوز بعد از 11 سال باز هم براي استفاده از DVD زود است؟!
4ـ يك DVD (R) قاب دار، حداكثر قيمتي در حدود 1000 تا 1200 تومان دارد، در حالي كه يك CD با همان مشخصات قيمتي در حدود 300 الي 500 تومان دارد، اگر با توجه به ظرفيت DVD كه حدود هفت برابر CD است، بخواهيم قيمت آن را حساب كنيم، چيزي در حدود 2100 الي 3500 تومان مي شود. در حاليكه قيمت آن از نصف هم كمتر است. با يك حساب ساده مي توان به اين نتيجه رسيد كه در خريد به تعداد بالا چه صرفه جويي از لحاظ ريالي انجام خواهد شد.
5ـ جمع آوري آرشيو با حجم كمتر: با توجه به ظرفيت بالاي DVD بهترين رسانه براي آرشيو اطلاعات است
قبل از اينكه وارد مبحث استانداردها شويم، بهتر است نگاهي كلي به DVD و انواع آن داشته باشيم.

جدول 1

جدول 2
جدول 1 و 2 يك ديد كلي در مورد DVD ارائه مي كند.
نکته :اصطلاح Dual Layer )DL) را براي DVD هاي دولايه مدل منفي (DVD-R)به کار مي برند و براي DVD هاي دولايه مدل مثبت (DVD+R) از اصطلاح Double Layer استفاده مي کنند، ولي در حقيقت هر دو يک معني مي دهند و منظور DVD 2 لايه يا DVD-9 (DL) مي باشد.
رسانه هاي DVD نسل تازه اي از رسانه هاي فناوري ذخيره سازي نوري مي باشد كه از سال 1995 ميلادي شروع به كار كرد و توانستند خيلي زود جاي VHS را بگيريند، البته از کشورهاي مثل خودمان بگذريم که VCD را به اشتباه جايگزين VHS مي دانند. تقريباً مارس 1997 ميلادي بود كه اولين DVD Player ها روانه بازار شدند. (به اين نكته توجه داشته باشيد كه اكنون سال 2006 ميلادي مي باشد ولي متأسفانه هنوز از فراگير شدن اين رسانه در ايران اثري به چشم نمي خورد!!)
شباهت ها و تفاوت هاي DVD با CD:
ـ هر دو از رسانه هاي ذخيره سازي نوري هستند.
ـ از لحاظ ظاهري هر دو مدور ، 120 ميلي متر قطر و 2 / 1 ميلي متر ضخامت دارند.
ـ ظرفيت يك DVD تقريباً 7 برابر CD مي باشد.
ـ قابليت 2 لايه اي بودن DVD.
ـ قابليت 2 طرفه بودن DVD.
ـ پرچگال تر بودن DVD نسبت به CD
ـ كوچكتر بودن اندازه حفره‌ها (Pit) در DVD
ـ كوچكتر بودن طول موج نور ليزر در DVD
ـ گسترده تر بودن فرمت هاي DVD نسبت به فرمت هاي CD
ـ هر X در استاندارد سرعت براي DVD معادل 1385 كيلوبايت بر ثانيه است كه اين سرعت در CD معادل 150 كيلوبايت بر ثانيه بود.

شكل 1 : نمونه اي از يك DVD

استاندارد DVD

اگر سال هاي 1980 تا 1995 ميلادي كه تقريباً معادل دهه 1358 تا 1375 هجري شمسي مي باشد را بتوانيد به ياد بياوريد ، پس مي توانيد جنگ بزرگ اين دوران را هم به ياد آوريد. بله درست حدس زديد منظورمان جنگ بين VHS و Betamax مي باشد ، اگر چه اين جنگ طولاني بود ولي در نهايت VHS برنده نهايي آن بود.
با وارد شدن نسل DVD كه به طور رسمي جايگزين VHS شدند ، جنگ بين آن دو هم به پايان رسيد ، اما در آن سال ها كه DVD وارد بازار دنيا شده بود و داشت به استانداردي براي ذخيره فيلم سينمايي چه مصارف خانگي و چه مصارف تجاري تبديل مي شد ، تازه سر و كله CD در ايران پيدا شده بود بعد از گذشت 12 سال از زمان معرفي تكنولوژي DVD ، كه تازه در ايرن در حال عموميت پيدا كردن است، در اروپا، آمريكا و ژاپن و خيلي از كشورهاي ديگر تقريباً دارد از دور خارج مي شود و جاي خود را به 2 دستاورد جديدتر به نام هاي Blue-ray و HD-DVD مي دهد، كه اولي 50 گيگابايت و دومي 30 گيگابايت توانايي ذخيره اطلاعات را در خود دارند. مسئله اي كه در حال حاضر مهم مي باشد اين است كه با ازدياد DVD و DVD Player و DVD Writer ها، بايد با گونه هاي مختلف و نحوه كار آن آشنا شد.
در حالت مرسوم و متداول در جهان رسانه DVD به ترتيب به 3 نوع كلي زير تقسيم مي شود:
1ـ DVD RAM (Random Access Rewritable) ،
2ـ (Recordable) DVD-R ،
3ـ DVD+R (Recordable) ، DVD RAM
انجمن DVD Forum كه در ابتدا DVD Consortium ( دي وي دي كنسرسيوم ) نام داشت.DVD Forum در سال 1995 به عنوان انجمني بين المللي متشكل از شركت هايي كه فعاليت آنها در رابطه با سخت افزار، نرم افزار و يا رسانه DVD بود تشكيل شد. اين انجمن وظايف گوناگوني دارد كه در فرصت نمي توان به همه موارد اشاره كنيم ، ولي بدانيد پشتيبانان فرمت‌هاي DVD-R / RW و DVD-RAMاين انجمن مي باشد، شركت هايي كه اعضاي اين انجمن را تشكيل مي دهند عبارتند از:
1-Hitachi, Ltd.
2-Matsushita/Panasonic Electric Industrial Co. Ltd.
3-Mitsubishi Electric Corporation
4-Pioneer Electronic Corporation
5-Royal Philips Electronics N.V.
6-Sony Corporation
7-Thomson SA (RCA)  
8-Time Warner Inc.
9-Toshiba Corporation
10-Victor Company of Japan, Ltd.

مزايا و معايب DVD RAM

1ـ داشتن عمري طولاني، مقاوم تر در برابر صدمه هاي فيزيکي. اگر به دقت از آنها مراقبت کنيد تا 30 سال توانايي نگهداري اطلاعات را دارند.
2ـ اين رسانه تا بيش از 100 هزار بار قابليت پاک شدن و نوشته شدن را دارد، در حاليکه رسانه هاي DVD+RW و DVD-RW حداکثر تا 1000 بار اين قابليت را دارند. (البته اين اعداد ظرفيت ايده آل اين رسانه ها هستند و در واقع شايد عمرشان هيچ گاه به نصف اين اعداد هم نرسد.)
3ـ عملکرد رسانه DVD-RAM همانند Flash Memory ها يا به عبارت دقيق تر Removable Disk Storage مي باشد، يعني براي وارد کردن اطلاعات در آنها نياز به نرم افزارهاي رايت مانند Nero, Roxio نيست، به راحتي با يک عمل Copy & Paste اطلاعات را مي توانيد به آن منتقل کنيد و يا از آن حذف کنيد.
4ـ بعضي از انواع DVD RAM ها داراي محفظه به خصوصي هستند که به آن کارتريج مي گويند. وظيفه اين کارتريج حفاظت بيشتر از اين رسانه با جلوگيري از تماس شئي يا دست با سطح رسانه مي باشد. در مدل هاي قديمي امکان درآوردن کارتريج وجود نداشت و براي دسترسي به اطلاعات داخل آن بايد از درايو مخصوصي که محل قرارگيري کارتريج در آن تعبيه شده بود، استفاده مي کرديد، ولي در حال حاضر اين مشکل برطرف شده و کارتريج آن قابليت جدا شدن از ديسك DVD-RAM را دارد.
5ـ متأسفانه فقط تعداد کمي از دوربين هاي ديجيتالي فيلمبرداري از نوع DVD Camcorder از رسانه DVD-RAM پشتيباني مي کنند.
6ـ کاربراني که از ويندوز XP استفاده مي کنند با رسانه DVD-RAM مشکلي نخواهند داشت، چون ويندوز XP از DVD-RAM پشتيباني مي کنند، ولي کاربران ويندوزهاي نسخه هاي قبل از XP براي کار با اين رسانه و استفاده از آن، حتماً بايد از نرم افزار مخصوص درايور اين رسانه کمک بگيرند.
7ـ متأسفانه DVD Player و DVD Drive هايي که از اين فرمت پشتيباني کنند، اندک هستند و مدل هايي هم که از اين فرمت پشتيباني مي کنند قيمت نسبتاً گران تري به ساير مدل‌ها دارند.
8ـ در کپي کردن مقدار زياد اطلاعات سرعت آن ، تنها و تنها نسبت به رسانه DVD+RW کم تر مي باشد.
9ـ قيمت بدون کارتريج اين رسانه از قيمت همتاهاي خودش نظير DVD-RW و DVD+RW گران تر مي باشد.
10ـ در رسانه DVD-RAM (با توجه به اين که هر دو رسانه يک ظرفيت داشته باشند) مدل کارتريج دار آن قيمتي معادل يک و نيم برابر قيمت همان رسانه از نوع بدون کارتريج را دارد.
نکته:قابليت بي نظيري که رسانه DVD-RAM را از ساير رسانه هاي همتاي خودش متمايز مي کند، قابليت آن به عنوان يک رسانه مطمئن ذخيره سازي اطلاعات محرمانه مي باشد، که در صورت محافظت دقيق و وسواس گونه از اين رسانه، به قول سازندگان آن تا 30 سال مي تواند عمر مفيد داشته باشد!!
DVD-RAM شامل 2 نسخه زير است، که هر کدام از نسخه ها، از مدل هايي تشکيل شده اند:
نسخه 1 ، (DVD-RAM 1.0)
* Single Side, Single Layer (2.58 GB)
* Double Side, Single Layer (5.16 GB)
نسخه 2 ، (DVD-RAM 2.0)
* Single Side, Single Layer (4.7 GB)
* Double Side, Single Layer (9.4 GB)

شكل 2 : دو نمونه از DVD RAM با و بدون كارتريج
ادامه دارد ......
ارسال مقاله توسط عضو محترم سايت با نام کاربري : jewell
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image