جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
آشنايي با MOS Protocol
-(2 Body) 
آشنايي با MOS Protocol
Visitor 524
Category: دنياي فن آوري
MOS پروتکلي نرم افزاري براي ساخت و توسعه برنامه هاي توزيع شده (Distributed) است که امکان ارتباط دو طرفه ميان NCS ها (Newsroom Computer System) و Server Object Media ها (از قبيل Video & Audio Servers ,CG ,DAM) را برقرار مي کند. با استفاده از MOS مي توان در نيوزرومي که داراي سيستم هايي همچون Ingest ، Playout ، Edit ، Convertor و ... که روي Platform هاي متفاوت است، يک چهارچوب يک پارچه با استقلال زياد (loosly coupled) بوجود آورد که جريان هماهنگ کار را تضمين کند. به علاوه، MOS امکان تبادل دوطرفه و همزمان (real-time) اطلاعات کنترلي را ميان اجزاء نيوزروم فراهم مي کند به ترتيبي که وضعيت سيستم در هر لحظه قابل رديابي و مونيتور کردن باشد. اين پروتکل عمري در حدود 7 سال دارد و استانداردهاي آن به طور مداوم توسط توليدکنندگان تجهيزات برودکست بازتعريف و ارائه مي شود.
در يک سيستم مبتني بر MOS بايد بتوان تمام عمليات روزانه در نيوزروم را، در قالب سرويس هايي ارائه کرد و نحوه فراخواني آن سرويس بايد به طور واضح مستند سازي شود. بايد اين اطمينان وجود داشته باشد که در خواست هاي سرويس به طور صحيح مسير دهي و هدايت مي شوند، در زمان مناسب به آن ها پاسخ داده مي شود، و اين سرويس ها به طور واضح و دقيق سياست هاي ارتباطي و رابط هاي خود را اعلام مي کنند.
با اين وجود در MOS احتمال بروز خطا وجود دارد، بنابراين استراتژي هايي به اين منظور به وجود آمده اند به عنوان مثال اگر يک سرويس مقصد نتواند يک پيغام را بپذيرد، اين معماري طوري طراحي شده است که مجددا پيام را برايش بفرستد. اگر يک سرويس به طور کامل قابل دسترس نباشد، (که هرگز نبايد در يک سيستم MOS پايدار اتفاق بيفتد) آن وقت معماري طوري طراحي شده است که روي دادن خطاهايي که منجر به قطع کامل در خواست سرويس مي شود، سرويس ديگري جايگزين آن شود.‌

معماري MOS
 

1) نقل و انتقال (Tranport)اين گروه از مشخصه ها، پروتکل هاي ارتباطي براي انتقال داده هاي خام بين سرويس ها را تعريف مي کنند که پروتکل هايي همچون HTTP، HTTPS و SMTP را شامل مي شوند.
2) پيغام رساني (Messaging)اين گروه از مشخصه ها تعيين مي کنند که پيغام هاي XML که سرويس ها تبادل مي کنند، چه فرمتي بايد داشته باشند. مشخصه هاي آدرس دهي سرويس ها نيز در اين گروه قرار دارد. اين مشخصه ها اطلاعات مقصد پيغام را از پروتکل نقل و انتقال داده ها، مستقل مي سازد، براي مثال مي توان با استفاده از مشخصه هاي آدرس دهي سرويس ها، چندين مقصد براي يک پيغام XML تعريف کرد.
3) تشريح (Description)همانطور که مي دانيم سرويس ها اجزايي با رابط هاي تعريف شده و مشخص هستند که پيغام هاي XML را پردازش وتبادل مي کنند. بنابرين اين گروه شامل مشخصه هايي براي تشريح و توضيح يک سرويس است. همچون زبان WSDL براي تعريف سرويس و XSD، براي تعريف شماهاي نوع داده.
4) ضمانت هاي سرويس (Service Assurances)سرويس هاي نبايد فقط به سادگي پيغام هاي XML را رد و بدل کنند. اين سرويس ها بايد تضميني براي سرويس گيرنده داشته باشند که اولا پيغام به نحوي ايمن منتقل خواهد شد، ثانيا اين که سرويس گيرنده بايد حتما پاسخي دريافت کند، حتي اگر در نقطه اي از جريان کار، نقصي پيش آمده باشد. اين گروه از مشخصه ها شامل مشخصه امنيت سرويس و مشخصه پيغام رساني مطمئن سرويس (براي تضمين رسيدن پيغام ها) و تعداد زيادي از مشخصه هاي مربوط به تراکنشها است.
5) ترکيب سرويس (Service Composition)مجموعه گسترده اي از مشخصه ها را نمي توان به طور کامل در هر سرويس پياده کرد. به همين خاطر، توسعه دهندگان بايد مشخصه هايي که براي يک سرويس خاص مهم و مناسب هستند را انتخاب و در آن سرويس پياده کنند.

طرح معماري MOS
 

Mos Gateway: که نقش Lookup Service را ميان Service Provider وNCS بازي مي کند.
Service Provider: که سرويس هايش را براي يک MOS Gateway پخش مي کند يعني به MOS Gateway اجازه ميدهد که سرويس هايش را ببيند و فراخواني کند.
Service Requester يا همان NCS: که از طريق MOS Gateway آدرس Service Provider را مي گيرد و سپس خودش را به Provider مورد نظر متصل مي کند و به عبارتي سرويس مورد نظرش را مي گيرد.
همانطور که ديديم در اين ميان MOS نقش ايجاد ارتباط ميان اين اجزاء را از طريق ارسال و دريافت پيام هايي ، بر عهده دارد .

MOS Profile
 

معماري MOS تحت تاثير مجموعه اي از استانداردها و مشخصه هاي فني است که خودشان در حال تغيير هستند و استانداردهاي MOS به طور مداوم به روز مي شوند، به اين ترتيب تغييراتي را که در استانداردهاي MOS اتفاق مي افتد در قالب Profile هايي قرار داده اند و هر کدام از فروشندگان بايد مشخص کنند که با چه MOS profile اي سازگار هستند به عنوان مثال MOS Compatible –Profile 1,2,3 به مفهوم انطباق با پروفايلهاي 1و2و3 از MOS مي باشد. به منظور سازگار بودن با يک MOS Profile بايد تمام Message هايي که به صورت استاندارد در آن MOS Profile تعريف شده اند ، پياده سازي شده باشند .Profile 0 شامل Basic Communication ها است و پياده سازيProfile 0 MOS را نمي توان به حساب MOS Compatible بودن گذاشت.
در ضمن MOS داراي برخي قابليت هاي اختياري نيز مي باشد که تحت عنوان Recommended work practice شناخته مي شوند

مزاياي معماري MOS
 

· قابليت نگهداري را آسان مي کند و اعمال تغييرات مداوم در نيوزروم آسان است .
· پيچيدگيهاي طراحي که سبب ايجاد خطا و اشتباه مي شود را کاهش مي دهد و نهايتا هزينه ها را کاهش مي دهد.
· توسعه سريع تر مي شود (به معني ساخت و تحويل سريع راهکارهاي جديد).
· استقلال از تکنولوژي يا فروشنده خاص يعني وابستگي به تکنولوژي يا فروشنده خاصي را از بين مي برد.
· تأمين يکپارچه سازي داده ها، يکپارچگي ما بين سيستمهاي جديد و قديم را تضمين مي نمايد.
· قابليت استفاده مجدد از سرويس
· مي تواند مطمئن، امن و کارا باشد.

کاربرد پروتکل MOS
 

باوجود اينکه ارتباطات در قالب برنامه هاي راديويي و تلويزيوني جهان را کوچک کرده ،اما شمار زبانهايي که نياز امروز دنياي ارتباطات را بر آورده مي کند ، نسبتاً افزايش يافته است.
بي گمان اين زبانها ، زبانهاي گفت گو نيستند ، بلکه زبانهاي ماشينهايي اند که در تحريريه هاي خبر و رژي پخش و نيز ديگر بخش هاي يک شبکه خبري بکار سرگرمند.
امروزه بدين ماشينها با زبانهاي شگرفشان سيستم هاي ديجيتالي مي گويند.
مي دانيم که در نخستين روز هاي آفرينش سيستم هاي ديجيتالي ، زندگي نسبتاً ساده مي نمود و روابط اطلاعاتي ، اطلاعات مورد نياز بخش هاي گوناگون يک شبکه خبري را برآورده مي ساخت اما رفته رفته با آفرينش سيستم هاي کاملاً پيچيده و پيشرفته و تخصصي (مانند تحريريه هاي خبري که از چهار يا پنج سال پيش تاکنون در نقاط گوناگون دنيا پديد آمدند )نياز به چنين سيستم هاي پيچيده اي که نقش اطلاع رساني دارند ، بيش از پيش احساس مي شود.در کنار چنين نيازي ، امروزه تاٌثير رو به فزلينده "تجارت و منافع گروهي بر پخش اخبار"از نکات ديگري است که مساٌله روز شده است. خبرنگاري ويديويي (Video journalism) سيستمهاي خودکار (Automation System) استفاده عمومي از سخت افزارهايي که شاهد تحولات روزانه اش هستيم ، اهميت رقابت و هزينه بري را در کار توليد خبر بيش از پيش آشکار کرده است.بطوري که هم اکنون در همه بازار پخش خبر بسيار شلوغ است . براي نمونه تنها در انگليس سه شبکه خبري غير ماهواره اي (زميني) و پنج شبکه 24 ساعتي اخبار ديجيتال فعالند و در پي جلب نظر مخاطبان معدودي اند.
همين امر سبب شده است که شبکه هاي خبري بيش از پيش تجاري شوند و اين تجارت خبري چيزي است که توليد کنندگان نرم افزار و سخت افزار سيستم هاي خبري به آن پي برده اند و ازآن پشتيباني مي کنند.
در اين ميان خوبست که به نقش اخبار دوسويه (interactive News) در کسب درآمد اضافي براي بنگاه هاي خبري اشاره کنيم که با اهداف تجاري خبري هماهنگ است ، به همين خاطر باور داشت برخي چنين بود که اين بنگاه هاي پول ساز با روي آوردن به اخبار سر گرمي به کيفيت اخبار خود لطمه مي زنند و اين امر در مجموع به قرباني شدن خبر نگاري علمي منجر مي شود.
حال پرسش اين است که با توجه به ظهور تلويزيونهاي دو سويه (interactive TV) (که با پيشرفت دنياي ديجيتال بينندگان هر آنچه را که بخواهند ، مي توانند ببينند و يا بشنوند)توليد خبر چه جايگاهي دارد؟
از نظر فني شايد بزرگترين چالشي که توسعه سرور هاي(PC Server) که مبناي رايانه هاي اتاق خبر [1](News Room Computers Systems NRCs) در پي داشته ، اين است که در چنين سرورهايي توليدات خبري متفاوت ، عملاً از يکديگر چنان نسخه برداري مي کنند تا هم اطلاعات جابجا شوند و هم تجهيزات بکار افتد.
پرسش ديگري که در اينجا مطرح مي شود اين است که اين کار بر پايه چه پروتکلي صورت مي پذيرد؟
امروزه سرور هاي رسانه اي برآنند تا از پروتکلي به نام Media Object Server يا به طور خلاصه MOS بهره ببرند. اين پروتکل که بهره گيري از سيستم ياد شده را در دوسال گذشته ميسر کرده است ، در مرکز ثقل محاسبات کارشناسان دنياي خبري است و با اضافه شدن فرا داده (Meta Data) ها به آن ، به عنوان مجموعه اي از اطلاعات پايه بر اهميت اين مساٌله بيشتر افزوده است.
موسسه آسوشيتدپرس (AP) قرار است که اين تحول مهم را در سال 1380 بررسي کند. آقاي ديويد پلي يارد (David Polyard ) مدير فروش و بازاريابي AP با تاٌکيد بر مزاياي پروتکل نسبت به پروتکل هاي ديگر مي گويد که آفرينش MOS شايد مهمترين تحول پديد آمده در فناوري توليد خبر باشد.
MOS از نظر فني پروتکلي ساده با زبان و قواعد دقيق است و از قابليت انتقال برخي اطلاعات بر خوردار است. ساختار آن به گونه اي است که برخي اطلاعات ويژه را که ميتواند فهرست برنامه هاي پخش (شامل اخبار ويا اطلاعات خاص باشد) را شناسايي کند. به ديگر سخن انگيزه اي براي انجام دادن کاري خاص است.
MOS که يک سيستم ارتباطاتي آزاد تحت هدايت آسوشيتد پرس مي باشد که کنترل دستگاه هاي مختلف پخش از جمله سرور ها و ويرايشگرهاي رسانه اي ، انباره هاي ساکن (Still Stores) و دستگاه هاي جلوه هاي ويژه را به عهده دارد.اين سيستم ، سريعتر ، با کاربرد بيشتر ، قابل اطمينان تر و تاٌثير پذير تر از شيوه هاي قبلي مي باشد. تهيه کنندگان که از ENPS[2] استفاده مي کنند ، خيلي سريع مي توانند وضعيت ، اندازه و ديگر جزييات مهم يک کليپ ويديويي را از درون برنامه اي که روي يک صفحه آورده شده است ، ببينند.
اين کار در حالي صورت ميگيرد که دستگاه هاي ارتباطي MOS همانطور که اخبار در حال پخش است ، آخرين اخبارها را براي يک خدمات رسان ويديويي سوني تهيه مي کند.
بيل بورک(Bill Burke) ، مدير توليد ENPS در آسوشيتد پرس مي گويد ، بعد از اينکه يک خبر در خدمات رساني سوني بايگاني شد ، تهيه کننده خيلي سريع مي تواند آن را در فهرست پخش ويديويي قرار دهد و آماده پخش شود . لي پري من(Lee Perryman) معاون مدير سرويس هاي پخش آسوشيتد پرس اضافه کرد که سيستم هاي هماهنگ MOS ، تقريبا به مدت يک سال در دسترس مي باشد و اجراي سيستم MOS با سوني در KSWB-TV اولين کاري است که مي تواند از سيستم بسيار کاراتر MOS z.0 نيز بهره برد.
البته اين ايده ابزارهاي بسيار کارآمدي را در اختيار خبر نگاران قرار مي دهد که استفاده از آن بسيار ساده مي باشد.
گفتني است که شبکه هاي زير بزودي با توجه به نگارش نسخه عربي سيستم عامل مي تواند از اين فناوري بهره ببرند.
-Middle East Broadcasting (MBC)
-Aljazeera (in Doha Qatar)
-Dubai TV
-The New Dubai TV Business Channel (in the United Arab Emirates)
-Emirates Media (in Abu Dhabi)
ويا نمونه ديگرش IRIB[3] است که در آن پروتکل واژه اي را به روي IRIB گشوده است و با نظارت دائم بر NRCS هر زمان که تغييري در فهرست برنامه هاي پخش حاصل شود، اين تغييرات لازم را به قسمت پخش (Server Play) منتقل مي کند..
از زماني که پروتکل MOS بکار گرفته مي شود ، اين تجهيزات با هر NRC ي که به کار افتاده است فعال خواهد بود. حتي در دامنه زمان محدود تحريريه خبر هم MOS را بايد با دقت بکار گرفت. زيرا احتمال دارد که استفاده از يک قابليت آن به حذف ديگري منجر شود.اين امر چالش قابل توجهي برايAP ايجاد مي کند.زيرا همزمان که خواستار تسريع امور و افزايش تسهيلات و مشخصات جديد است ، بايد با احتياط حرکت کند..
از نظر برخي توليد کنندگان ، مفهوم اين احتياط آن است که MOS با وجود جاذبه فراوان ، براي آنها در انجام دادن آنچه که مي خواهند ، قابليت چنداني نداشته است. آنهايي هم که MOS را کافي دانسته اند به آن روي آورده اند. آنها هم که نياز بيشتري داشتند مجبور شدند براي حل مشکلات تلفيق (ادغام) سيستم هاي شبيه MOS را بوجود آورند.
اين امر بيانگر آن است که بدون شک شدت نياز به پروتکلي مانند MOS که سيستم هاي تحريريه خبر را به سوي ويرايش پيوسته رو ميزي سوق دهد، بسيار زياد است.
همگان پذيرفته اند که بر اي رسيدن به آينده اي اينچنين ، MOS تنها راه است.با اين وجود در شرايطي که برخي شرکتها مانند BBC با طرح ژوپيتر[4] (BBC.s Jupiter Project) خود در حال آفرينش فناوري و فنون تحريريه هاي خبري براي آينده شان هستند ، همواره MOS را مفيد و قابل ستايش يافته اند.
حال با توجه به موارد گفته شده مي شود براي MOS سه وظيفه عمده در نظر گرفت:
1-تعيين ابزار رسانه اي شامل متون ديداري ، شنيداري ،گرافيک ، سرفصل ها و غيره به ديگر سخن ايجاد ، اصلاح وحذف اين ابزارها
2-ايجاد ، تغيير و انتقال فهرست برنامه هاي رسانه
3-فراهم کردن زمينه تبادل اطلاعات درباره وضع ابزار ويژه رسانه اي
همچنين شايد بشود که گروه هاي علاقه مند به استفاده از MOS را به سه دسته بخش بندي کنيم:
1-کار بردن بالقوه ، اينها شرکتهايي اند که هم اکنون در حال طراحي و يا دستکم پژوهش در باره تحريريه جديد خبر هستند.
2-سازندگان و شرکتهاي کاربر خودکار و ادغام کنندگان سيستم
3-AP
اولين وسومين گروه از اين فهرست از طرفداران MOS هستند و معتقدند اين پروتکل بهترين راه ادغام سيستمهاي پيچيه تلويزيوني است و استفاده از آن تنها در خبرنبمه خلاصه نمي شود.اما گروه دوم يعني شرکتهايي که بايد MOS را اجرا کنند و اعتبارشان به موفقيت آن بستگي دارد، ظاهراًبيشتر سکوت ميکنند و ترجيح ميدهند تا زماني که اين پروتکل ، ابزار کار ارائه و اعتبار کسب نکرده است ، صبر کنند.
گفتني مينمايد با توجه به نقش بسيار حساس و بنيادين MOS در پيشرفت کار سيستمهاي تحريريه خبري ، تصور اينکه اين پروتکل تنها وتنها از از دوسال پيش پا به عرصه چنين سيستمهاي تحريريه اي گذاشته است ، بسيار دشوار و ناممکن مي نمايد.
حال با توجه به تعاريفي که از MOS کرديم، اين است راهم نبايد ناديده بنگاريم که MOS در صورتي مي تواند تاٌثير گذار باشد که از توانايي حل مشکلات در سطح بين المللي برخوردار باشد ،به ديگر سخن محدوديتي در شمال اعضا براي آن وجود نداشته باشد.براي اين منظور هم اکنون بيش از ده شرکت ، همراه در تلاشي گروهي به گردآوري نظريات گوناگون و گسترش آن سرگرمند.

MOS و تلاش AP
 

نام اين شرکت در آغاز (Associated Press Television News)APTN بود. اين شرکت با داشتن سيستمهاي رايانه اي اتاقهاي خبر (NRCs) يادآور توسعه و تجربيتا تاريخي خبر در سالهاي اخير است و به ديگر سخن در قلب فناوري خبر قراردارد.
APTN همانند يک گياه پيوندي ، عجيب و غريب است. اين شرکت به خاطر تخصصي فني اش در توليد زبان ارتباطات که امروزه در قلب سيستم هاي خبري رايانه اي جادارد از شهرت فراواني برخوردار است و از تجربيات بسيار با ارزش تاريخي در توليد محصولاتي برخوردار است که هم اکنون به شرکتهاي پخش ، توان مديريت مي دهد.
AP حيات خود را با سرمايه گذاري شش موسسه چاپ روزنامه، به عنوان سازماني غير انتفاعي در سال 1227 هجري شمسي آغاز کرد.
در آغاز تنها به عنوان موسسه انتشار اخبار در امريکا فعاليت مي کرد ،اما اين موسسه در پي ايجاد فناوري راهبردهاي آساني کردن و نيز کاهش روند توليد محصولات خبري بود.به طوري که بعدها apپس از بررسي نياز مشتري و ارزيابي راه هاي استفاده از مواد خبري عره شده، نرم افزار ساده اي را ابداع کرد . اين نرم افزار رايانه اي ارزان و قابل اعتماد بود، اما بسيار محدود بود.
در بين سالهاي 1387-1386 هجري موسسه AP News Center به عنوان ابزار توليد اخبار راديويي و تلويزيوني پا به عرصه وجود گذاشت .اما تحول اساسي در توليد و ساخت سيستم هاي پيچيده تحريريه اخبار رخ داد.
آقاي پلي يارد مدير فروش و بازار يابي در اين خصوص مي گويد :ما ميخواستيم فناوري خود را گسترش دهيم و اين فرصت در سال 1386 دست داد.يعني زماني که اجراي قرارداد تعويض سيستم تحريريه BBC موسوم به BASYS(BBC , News Room System) با سيستمي که امروزه به ENPS مشهور است به ما واگذار شد.
اين نخستين گام ما به عرصه بين المللي بود ، زيرا پيش از آن تنها به عنوان يک شرکت آمريکايي شناخته شده بوديم.
تا پايان مهرماه ، ده سايت متعلق به تريبيون و تقريباًيکهزار کاربر که بزرکترين شبکه ايستگاه تلويزيوني روزنامه نگاران در آمريکا مي باشد به ENPS متصل (on-Line) مي شوند.در نهايت ، ENPS در کليه ايستگاه هاي تلويزيوني در شيکاگو ، شرکت هاي خبري راديويي ، يک کانال خبري کابلي و اداره اخبار واشنگتن استفاده خواهد شد و در دسترس روزنامه هاي بزرگ قرار خواهد گرفت.
ايرا گولداستون(Iragoldaston) معاون مهندسي پخش تريبيون گفت:ايستگاه هاي ما ،با حمايت کامل آسوشيتد پرس پيشرفت استثنايي در طول سال گذشته داشته اند .همکاري نزديک ما با آسوشيتد پرس ، سوني ، BOL و ديگر فروشندگان اصلي در عصر ديجيتال براي ما بسيار مهم است.
ENPS براي بر آورده کردن تقاضاهاي فزاينده شرکتهاي تلويزيوني ، راديويي و شبکه هاي خبري طراحي شده است.ويژگي هاي سهل الوصول آنشامل نوشتن برنامه ها ،طراحي ،برقراري تماس ،پيام رساني ، بايگاني توانايي هاي دسترسي از راه دور وکار کردن با اکثر زبانها مي باشد.شرکت سوني يکي از دهها شرکت عمده پخش مي باشد که در تلاشهاي بدون وقفه آسوشيتد پرس شرکت مي کنند.
نصب تاٌسيسات آن در شبکه هاي ENPS,CBC,CBN,BBC شبکه ورزشي ITN,VOXبسياري از شبکه هاي Hearst-Argyle و ايستگاه هاي مخابراتي EMMISوديگر شبکه ها ي مهم ، ايستگاه هاي تلويزيوني و راديويي در آمريکا ،اروپا،آ،ريقا و آسيا به اتمام رسيده است.شرکت پخش تريبيون مالک 18 ايستگاه تلويزيوني و يک سوپر ايستگاه به نام ميباشد که بيش از 75% شبکه هاي خانگي در امريکا را پوشش مي دهد.
اين شرکت داراي چهار ايستگاه راديويي مي باشد ودر ايستگاه هاي تلويزيوني Qwestدر نيوارلئان وآتلانتا و شبکه تلويزيوني WBو شبکه TV Foodداراي سهام است.
بزرگترين و قديمي ترين سازمان خبري مي باشد براي بيش از پانزده هزار نمايندگي هاي خبري در جهان تجهيزات صوتي ، تصويري ، گرافيک و تکنولوژي تهيه مي کند.سيستم هاي نرم افزار اتاق خبر آسوشيتد پرس توسط بيش از 2500 ايستگاه راديويي ، تلويزيوني و شبکه ها در بيش از 50 کشور جهان مورد استفاده قرار مي گيرد و به همه آنها به زبان ملي خودشان خدمات دهي مي شود.
اما سيستم ENPS همانطور که از نام آن بر مي ?يد سيستم رايانه اي تولي اخباز الکترونيکي است .اين سيستم امکان دسترسي هماهنگ خبرنگاران را به فايلهاي متني (text) و اطلاعات ويديويي موجود در بخش رايانه (Server) مرکزي و نيز واگذاري عناصر حياتي به خبرنگاران مانند کنترل فهرست برنامه ها و توقف رساندن اطلاعات خبري را فراهم مي کند .
ENPS براي بالابردن سرعت توليد در شبکه و تحريريه هاي خبري طراحي شده است و اصولاًسيستمي است که به کاربران اجازه مي دهد که با استفاده از پروتکل MOS به مديريت متون خبري با فيلم و تصاوير مربوط بپردازند.
با اين سيستم با پشت ميز تحريريه دسترسي به 3 مکان ميسر لست:
1-مجموعه فايلهاي ذخيره شده شخصي
2- اجراي پايگاه اطلاعاتي (Database)فهرست برنامه ها
3- Serverمرکزي
فهرست و جدول برنامه ها با دستور کشش (Drag) و رها کردن (Drop) تهيه مي شود. در اين دستور متن مورد نظر و تصاوير مربوطه که از طريق يک موتور قوي جستجوگر داخلي قابل شناسايي است ، مستقيماًدر فهرست برنامه ها قرار مي گيرد.
همه اين تغييرات بارها به Server مرکزي بازتاب ميشود و از آنجا مي توان قطع برنامه ها را از ميز تحرير کنترل کرد.
شرکتAP که هم اکنون به واسطه پروتکل MOS در قلب توسعه فناوري جديد خبري قرار گرفته است ، نبض آفرينش ها و اختراعات فناوري خبر را در آينده در دست دارد.

MOS و تلاش BBC
 

زماني که بنگاه خبري BBC در انگليس موسسه AP را ماٌمور کرد تا تجهيزات رايانه اي مورد نياز تحريريه جديد خبرش را فراهم کند.همگان بهت زده شدند. AP که در بخشه هاي مختلف موسسه اش از سيستم هاي جديد زايانه اي بهره ميگرفت و گرچه در اين خصوص دانش فراواني داشت ، اما اين تنها اقدامي بود که براي حذف نقش تجهيزات در توليد و ويرايش اخبار صورت ميداد ترکيب ويرايش ويديويي و شنيداري ، گرافيک ،بخش ديگري از اين اقدامات بود.
هم اکنون به نظر مي رسد BBC به نوعي بازي دراز مدت چشم دوخته و به اهميت بالقوه تشکيل پروتکلي براي تبادل اطلاعات ميان عناصر گوناگون تحريريه خبر همچنين بر خورد با رسانه اي مختلف به عنوان اشياءعيني و در نهايت ارائه راهنمايي پي برده است.[5]
اين چنين تفکري هم اکنون در قالب پروتکل MOS (Server ابزار رسانه اي)بروز کرده است ، کاملاً تصادفي نيست. بسياري بر اين باورند که نقش MOS براي تحريريه خبر ، همان نقش ويندوز براي اداره ها است ، يعني بکارگيري تمام عناصر ضروري در استفاده از ابزار مورد نظر.

نقش MOS در آينده
 

اين نکته مهم را همواره بايد داشته باشيم که ورود فناوري جديد به مجموعه اي سنتي در حال کار ، با مخالفت شديد آنها روبرو خواهد شد.
مهندسان در اين راه کار دشواري را در پيش دارند، زيرا از يک رو با کساني روبرويند (يعني خبر نگاران)که داراي فرهنگ واژگاني متفاوتند و مسائل را با عينک غير فني مي نگرند و از سوي ديگر در پذيرش و آموختن مسائل جديدتر که نياز به تغيير در رويه (خبر نگاران)دارد، متفاوت مي کند.
نکته ديگر اينکه پذيرفتن فناوري جديد (پروتکلMOS )در تحريريه هاي خبر منجر به حذف برخي شغل هاي زائد (هر آينه از ديدگاه پروتکلMOS )خواهند شد و صاحبين اين شغلها که با حذف خودشان مواجه اند ، به هر ابزاري چنگ خواهند زد تا از ورود چنين فناوري هايي در مجموعه جلوگيري کنند. در اين ميان واگذاري برخي از مسوليت ها به چنين خبرنگاراني ، نه تنها مشکلي را حل نخواهد کرد ، بلکه بر مشکلات بيشتر دامن ميزند.
بنابراين مهندسان بايد بيشتر به مسائل فني خبري توجه کنند و در آغاز کار حتي برخي از مسئوليت ها را خود بدوش بکشند و همپاي خبر نگاران پيش بروند.
به همين دليل شرکتهايي مانند AP سخت به دنبال نتايج جديدي از پروتکل MOS هستند ، زيرا اين پروتکل مشکلات و مسايل خبري فني را که خبرنگاران بايد مدنظر قرار دهند ، رفع مي کند.
گفتني است که پروتکل MOS در حال حاضر به صورت خودکار به مسايل تصوير واژه ها نيز مي پردازد.
در اينجا مديريت تغييرات ، عنصري بسيار مهم است .برخي سازمانها با برخورداري از ميراثي سنتي ، عادت کرده اند کارها را در شيوه اي ويژه و منحصر به فرد انجام دهند.اين امر به ويژه در نسلهاي قديمي در پذيرش فناوري جديد ، تنش آفرين است .در پذيرفتن فن آوري جديد دو راه وجود دارد:
1-يک راه ادامه توليد در شيوه هميشگي اما با استفاده از فن آوري جديد است.
2-شيوه ديگر آغازي دوباره ، نگاه کردن به برنامه ها و کار کردن به سمت گذشته در روند توليد است در اين شيوه احتمالاًهيچگاه به نقطه آغاز نمي رسد .
پلي يارد مي گويد :پروتکل MOS در حيات سيستم هاي رايانه اي تحريريه خبر نقش بسيار مهمي دارد.در گذشته هر کونه تغييري در پروتکل مالکيت تاٌثير چشمگيري بر مجموعه تحريريه خبر مي گذاشت. پروتکل MOS در آينده بايد مسئله فرا داده ها را در نظر بگيرد.
واکنش هاي بخش توليد که MOS را به پروتکل بالفعل تحريريه مبدل کرده است .با ذهنيت معماري باز (Open Architecture) آنکه احتمالاًاز ابتکارات اخير شرکت QUANTEL[6] ناشي شده ، کاملاً قابل لمس بوده است. اکنون مشخص شده است که ظهور و پالايش يک زبان آماده و رابطه توليدي ، روند راه اندازي قطعات ماشين را در زنجيره خبر توليدي،روند راه اندازي قطعات ماشين را در زنجير خبر همچنين نو آوري در آن را تسهيل کرده است.با وجود ENPSيا راه حلهاي اخبار دوسويه که هم اکنون ماشين ها را هدايت مي کنند ، ديگر به سرور هاي هدايت کننده (رايانه هاي خدمات رسان)نيازي نيست.نتيجه آن شده است که نرم افزار جديد مديريت براي بهره برداري از اين فرصت، ديگر وجود ندارد.
اهميت روز افزون اينترنت در توليذ خبر بعنوان ابزار توليد و رسانه پخش، پيام بسيار مهم دنياي خبر به صنعت خبر است. AP با دانستن اين نکته هم اينک درصدد است که نگارشهاي جديدي از سيستم ENPS شامل سيستم ويرايش HTML ونيز XML براي صفحات Web خودش ارائه نمايد.
خوبست به اين نکته نيز اشاره کنيم که دروازه ورود شبکه هاي خبري در اينترنت پايگاه اطلاع رساني WWW.TVNewsweb.com است که به عرضه پخش خبر توجه بسيار دارد.
اين شبکه بسيار ساده در عين حال دروازه ورود به پايگاه هاي اينتر نت خبري است که در سال 1378 تاسيس شد و در پي ايجاد تحول چشمگير در توليد خبر تلويزيوني است.
شبکه مزبور با آغاز به کار بلند پروازه اش بيش از هر چيز نشان داده است که اينترنت در دريافت و پخش مفاهيم اخبار چه نقش مهمي دارد.اين مساله تا بدان جا اهميت دارد که از آن به عنوان دروازه جهاني خبر ياد ميکنند.
اين شبکه به توليد کنندگان و کارگردانان خبري اين امکان را مي دهد تا اخبار روز را به صورت زنده ملاحظه کنند و از طريق يک در خواست نامه تجاري فيلم قابل پخش اين اخبار را با کيفيت بالا خريداري کنند.موسسان اصلي اين شبکه تجارت خبري زياد داشتند و اين مساله سبب شد www.TVNewsweb.com به شکافي بسيار مهم در بازار پي برد و نياز هاي متخصصان خبر را درک کند.
اين شرکت در امر خدمات رساني به جاي آنکه تنها بر اينترنت متکي باشد ،ترجيح مي دهد از ماهواره نيز که منبع معتبر تري است ، استفاده کند.
اين امر نکات فراواني را از وضع کنوني فناوري گوشزد مي کند، بنابراين مسايل بالقوه زيادي وجود دارد که هنوز ناشناخته مانده است.نگاه به آينده با حضور شبکه هاي متعدد اينترنت ، مسئله اي است که هم اکنون بيش از هر چيز ذهن شبکه هاي اينترنت را در بخش توليد به خود مشغول کرده است.تا زماني که توافق نامه اي با معيارهاي جهاني براي انتقال و هدايت داده ها منعقد نشود و شبکه هاي متعدد توليدات خود را عرضه نکنند، هيچ پيشرفتي حاصل نخواهد شد .
بسياري از تحليلگران معتقدند برنده و بازنده جنگ بسيار شديد خبري در محدوده (حوزه)اينترنت و تلويزيونهاي دوسويه خصوصي خواهد بود. تاکنون برخي شبکه هاي خبري مانند BBC و CNN به بازار مناسبي در اينترنت دست يافته اندو ظهور سايتهاي خبري نظير YAHOO! News نيز بيانگر اهميت رسانه هاي خبري است.شبکه ماهواره اي BSKYB انگليس سال گذشته در برنامه هاي تلويزيوني دوسويه اش ، تاثير افزايش اخبار دوسويه را بر تعداد بينندگان و درآمد حاصله ،تجربه کرده است.

جمع بندي
 

در انتها لازم به ذکر است که هدف اصلي از طراحي MOS اين بوده که اولا خريداران تجهيزات برودکست آزادي عمل بيشتري در انتخاب هايشان داشته باشند چرا که مي توانند تجهيزات مورد نظرشان را از مجموعه بزرگ تر و متنوع تري از محصولات ارائه شده توسط فروشندگان جهاني انتخاب کنند و چهارچوب MOS به آنها اين امکان را مي دهد تا بتوانند به طور ترکيبي از محصولات ارائه شده توسط سازندگان مختلف استفاده کنند.
ثانيا اينکه MOS چهارچوبي با قابليت انعطاف پذيري بالا در همگامي با تغييرات در تکنولوژي هاي صنعت بروکست به وجود مي آورد تا مشتريان بتوانند با تکنولوژي هاي روز دنيا پيش بروند و ورود تجهيزات جديدتر با تکنولوژي هاي بالاتر در بدنه نيوزروم به سادگي امکان پذير باشد.
آنچه که آشکار است ،حرکت رو به جلوي بهره گيري از فناوريهاي جديد خبري در تحريريه هاي خبر است.سيستم MOS يکي از فناوري هايي است که بنگاه هاي خبري بزرگ دنيا مانند AP و BBC و CNN در حال بهره گيري از آنند و طراحان آن رفته رفته با پديد آمدن زبانهاي مختلف ماشيني مانند XML وDHTML در تلاشند تا آن را با اين زبانها سازگار سازند.بطوري که امروزه نگارش MOS2.0 آن نيز به بازار آمده است.
پيش بيني مي کنيم که در آينده نزديک اين سيستم شامل فرمت هاي صوتي MPEG7.0ونيز فرمت هاي تصويري Flaoh و WAP گردد و عملاًکارايي آن بالا و بالاتر رود.
اميدواريم که روزي از چنين سيستم هايي در تحريريه هاي خبري کشورمان نيز بهره برده شود.

پي‌نوشت‌ها:
 

[1] - براي آگاهي بيشتر به پايگاه اطلاع رساني زير مراجعه شود:
http://www.inewsrbom.com/press/ABC-set.htm
[2] -کوتاه شده اصطلاح زير است:
Electronic News Production System
[3] -کوتاه شده اصطلاح زير است:
Integrated Brasdcast Information System
براي آگاهي بيشتر مي توانيذ به پايگاه اطلاع رساني زير مراجعه فرماييد:
http://www.ibis.com
ونيز خبر نامه :
TVB Europe,Wednesday,August 01,2010
[4] -اين طرح در سال خرداد ماه 1389 به مديريت اجرايي آماتي Mark Jones شروع شد.اين طرح شامل سيستم هاي زير مي شود:
-ENPS
-Transmission automation System
[5] -بي گمان بکارگيري چنين سيستم هايي در تحريريه خبر BBC باعث شده است که جايزه نامي Webby Award (اسکار اينترنت)در بخش راديو به BBC داده شود.
http://www.bbc.co.uk/worldservice
[6] -براي آگاهي بيشتر به پايگاه اطلاع رساني زير مراجعه کنيد:
http://www.quantel.com
 

منابع: 1- www.enps.com
2- Middle East Broadcast & Satellite
3- www.inewsrbom.com
4- www.ibis.com
5- http://avit.blogsky.com/1387/11/18/post-63/

ارسال توسط کاربر محترم سايت : aryanss
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image