جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
آشنايي با نرم افزارهاي اينترنتي و برنامه هاي مديريت محتوا
-(0 Body) 
آشنايي با نرم افزارهاي اينترنتي و برنامه هاي مديريت محتوا
Visitor 315
Category: دنياي فن آوري

نرم افزار اينترنتي يا Web Application
 

حال که مشغول به گذراندن اين دوره ها هستيد، حتما با کامپيوتر و برخي برنامه هاي کاربردي و مفاهيم آن آشنايي اوليه اي داريد که توانسته ايد در اين دوره شرکت کنيد. برنامه يا نرم افزار که معني کلمه Software و يا Application است، منظور ابزاري بر روي کامپيوتر شما است که از مجموعه اي کد و دستور ساخته شده و کار خاصي را براي شما انجام مي دهد.
مثلا مرورگر اينترنت اکسپلورر که همه با آن آشنا هستيد، يک برنامه کامپيوتري يا نرم افزار است که به شما امکان باز کردن و مشاهده صفحات وب را مي دهد.
يا اينکه برنامه مايکروسافت ورد که همه براي تايپ متن و حتي صفحه آرايي نشريه از آن استفاده مي کنيد، جزو نرم افزارهاي تکست اديتور يا ويرايشگر متن است که براي نوشتن و صفحه آرايي متون استفاده مي شود.
شما هم حتما تعداد بسيار زيادي برنامه روي کامپيوترتان داريد که مي توانيد به اين ليست اضافه کنيد. مانند بازي هاي کامپيوتري که روي سيستم هر کدام تان يکي دو تا از آنها پيدا مي شود.
طبق تعريف دانشنامه اينترنتي ويکي پديا، نرم افزار اينترنتي يا وب اپليکيشن عبارت است از برنامه اي که دسترسي به آن تنها از طريق اينترنت يا شبکه داخلي امکان پذير است. البته گاهي اوقات اين تعريف، نرم افزارهايي که بر روي کامپيوتر کاربر قرار دارند، اما محيط کاربري آنها درون مرورگر باز مي شود را هم شامل مي شود.
در واقع نرم افزارهاي تحت وب، برنامه هايي هستند که از روي اينترنت و درون مرورگر اينترنتي شما باز مي شوند و با آنها کار مي کنيد. شما نيازي به نصب هيچ برنامه يا سي دي و يا دانلود نرم افزاري براي کار با آنها نداريد. اين برنامه ها معمولا نيازي به به روز رساني توسط شما هم ندارند و اين کار به صورت خودکار و يا توسط تيم توسعه دهنده برنامه انجام مي شود.

آشنايي با نرم افزارهاي اينترنتي و برنامه هاي مديريت محتوا

برنامه هاي آشناي زيادي از اين دست را مي توان نام برد که شما در حال استفاده از آنها هستيد. وقتي وارد سايت بانک تان مي شويد و با ورود رمزعبور و نام کاربري به برخي امکانات مانند اطلاعات حساب، انتقال و درخواست موجودي و خريد کارت شارژ و… دست مي يابيد، در واقع مشغول استفاده از يک برنامه تحت وب يا وب اپليکيشن هستيد.

آشنايي با نرم افزارهاي اينترنتي و برنامه هاي مديريت محتوا

هنگام استفاده از سرويس دهنده ايميلي مانند جيميل هم در حال استفاده از يک نرم افزار اينترنتي تمام عيار هستيد که کار مديريت، ارسال و دريافت ايميل هاي تان را بر عهده دارد.

آشنايي با نرم افزارهاي اينترنتي و برنامه هاي مديريت محتوا

بازي هاي آنلاين هم که نمونه بسيار خوب و شناخته شده وب اپليکيشن ها هستند. احتمالا اکثر شما با بازي هاي تراوين و ايکاريم آشنا هستيد.

آشنايي با نرم افزارهاي اينترنتي و برنامه هاي مديريت محتوا

گوگل داکس يکي ديگر از وب اپليکيشن هاي معروف براي ايجاد، نگهداري و ويرايش فايل هاي محتوايي مختلف با کارکردي شبيه برنامه آفيس مايکروسافت است.

آشنايي با نرم افزارهاي اينترنتي و برنامه هاي مديريت محتوا

شايد مورد ديگري از وب اپليکيشن ها که کمتر شناخته شده باشد، برنامه هايي مانند فوتوشاپ است که محيط اديتور عکس فتوشاپ را تحت وب و از درون مرورگر در اختيارتان مي گذارد. هر چند هنوز تمام امکانات اين نرم افزار قدرتمند را به صورت آنلاين در اختيار نداريد اما مي توانيد اميدوار باشيد در آينده نزديک يک فتوشاپ کامل را هم به صورت وب اپليکيشن در اختيار داشته باشيد!

آشنايي با نرم افزارهاي اينترنتي و برنامه هاي مديريت محتوا

براي مديريت مطالب، فايل ها، نظرات و ديگر بخش هاي مرتبط با يک سايت يا وبلاگ هم بايد از يک نرم افزار تحت وب استفاده کنيم. اين دسته برنامه ها به CMS يا سيستم مديريت محتوا (Content Management System)‌ مشهور شده اند.
چرا نرم افزارهاي اينترنتي از برنامه هاي نصب شده روي کامپيوتر بهترند؟
برنامه هاي تحت وب امن تر هستند و اطلاعات در مکان نسبتا امني نگهداري مي شوند.
همه ملزومات را با هم در يک مکان خواهيد داشت.
مي توان روال صحيحي براي پشتيبان گيري خودکار تعريف کرد (براي اطلاعات بيشتر مي توانيد به دوره ‎«مباني پشتيبان‌گيري از اطلاعات» درسنامه مراجعه کنيد).
معمولا احتياج به نصب چيزي بر روي سيستم تان نداريد.
تقريبا هيچ گاه نگران سازگاري برنامه با سيستم عامل مورد استفاده تان نيستيد.
از هر جايي مي توانيد به انجام کارهاي تان بپردازيد.
نياز به به روز رساني دائم نداريد. نرم افزارهاي تحت وب هميشه خودشان به روز هستند.

برنامه هاي مديريت محتوا يا CMS
 

سايت ها و سرويس دهندگان مختلف، از انواع متفاوتي از اين برنامه هاي تحت وب استفاده مي کنند و گاها برخي از آنها دست به کار توليد و خلق سيستم و برنامه اختصاصي خود مي شوند. در اينجا به برخي از معروف ترين برنامه هاي مديريت محتواي موجود در اينترنت که کاربران زيادي را هم به سوي خود جذب کرده اند مي پردازيم، چرا که هم اکنون ميليون ها وب سايت در جهان با اين نرم افزارها ساخته شده اند و بنابراين داشتن يک آشنايي کلي با آنها مفيد خواهد بود.

جوملا (Joomla)
 

يکي از برنامه هاي مديريت محتواي معروف و پر کاربرد است که شما را قادر مي سازد سايت ها و برنامه هاي آنلاين قدرتمندي را خلق کنيد. کار با آن ساده و روان بوده و امکاناتش قابل توسعه هستند. بسياري از برنامه هاي تحت وب و سايت هاي مشهور از جوملا استفاده مي کنند. مهمتر از همه هم اينکه جوملا يک سيستم متن باز است که به رايگان در اختيار همه قرار دارد.
اين سي ام اس داراي نسخه فارسي شده و داراي بسياري امکانات فارسي است که به راحتي مي توانيد آنها را در اينترنت بيابيد.

وردپرس (Wordpress)
 

وردپرس يک نرم افزار اينترنتي است که شما با استفاده از آن مي توانيد وب سايت و وبلاگ هاي زيبايي را خلق کنيد. اين برنامه هم کاملا رايگان است. هسته اين نرم افزار تحت وب توسط صدها داوطلب نوشته و کامل شده است. داراي امکانات جالب و فراواني است که با استفاده از پلاگين ها و پوسته هاي متنوع آن مي توانيد هر آنچه را که در تصورتان است بر روي سايت تان به اجرا درآوريد. تاکنون چيزي نزديک به 25 ميليون نفر در سراسر دنيا از اين سي ام اس استفاده کرده اند.

دروپال (Drupal)
 

دروپال يک پلتفرم مديريت محتواي متن باز است که ميليون ها سايت و اپليکيشن در سراسر دنيا از آن استفاده مي کنند. اين ابزار توسط گروهي بالغ بر 650 هزار نفر از برنامه نويسان داوطلب ساخته شده و مورد حمايت و پشتيباني قرار مي گيرد. با استفاده از دروپال مي توانيد هر چيزي را بسازيد، از وبلاگ شخصي تان گرفته تا وب اپليکيشن هاي تجاري براي شرکت هاي بزرگ. هزاران عدد افزونه و تم مختلف به شما اين امکان را مي دهند که وب سايت رويايي تان را به واقعيت تبديل کنيد.
همانطور که مي بينيد دنياي نرم افزارهاي تحت وب دنياي بزرگ و متنوعي است که روز به روز در حال توسعه و گسترش است. اگر تا به حال به دنبال کشف و نصب نرم افزارهاي جديد روي کامپيوتر و سيستم عامل ويندوزتان بوديد، وقتش رسيده که به دنبال کشف «وب اپليکيشن هاي» جديد باشيد چرا که بخش عمده اي از زندگي کاري شما را تشکيل مي دهند و نقش آنها روز به روز پر رنگ تر مي شود. اين را فراموش نکنيد که به عنوان يک وبلاگ نويس، روزنامه نگار يا مدير سايت اين اهميت زيادي دارد که بيشتر از ديگر کاربران با وب اپليکيشن ها و کارکردهاي آنها آشنا باشيد.
منبع:درسنامه
ارسال توسط کاربر محترم سايت :king007
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image