جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
هوش مصنوعي براي يک آينده ي ايده آل
-(7 Body) 
هوش مصنوعي براي يک آينده ي ايده آل
Visitor 748
Category: دنياي فن آوري
يک روز ما در حال چت با يک شرکت کننده Live IT بوديم، فردي که از نظر تخصصي يک برنامه نويس نرم افزاري و از نظر باطني يک نويسنده بود. او تا حدودي مضطرب به نظر مي رسيد زيرا ظاهراً عملکرد نوعي پنجره ي هوشمند در کنترل نور، با مشکل مواجه شده بود و به نور شديد خورشيد اجازه ورود مي داد، در حاليکه نبايد اين کار را مي کرد. خوب ما هيچ چيزي در مقابل ابزاري که بطور هوشمندانه اي برنامه ريزي شده و وظيفه دارد وضعيت آفتاب و ابرها را تشخيص داده و منطبق با آنها رفتار کند، در اختيار نداريم. اما اين روش ذهني هوش مصنوعي يا تفاوت در روش برخورد آن است که غالباً ما را متحير مي سازد.
بعضي از مردم، آن را بعنوان ماشيني که باهوش تر شده و وظايف بيشتري را بر عهده مي گيرد، تحسين مي کنند. گروه ديگري از فهرست طولاني ويژگي ها بيزار هستند و صرفاً يک مدل ابتدائي را مي خواهند. اگر از افراد عادي بپرسيد که Artifical Intelligence(AI) چيست، بسياري از آنها به ماشين هايي که فکر مي کنند و يا روبات هاي انسان نما اشاره خواهند نمود. اگر همين پرسش را براي يک محقق AI مطرح کنيد، يک پاسخ کاملاً متفاوت را دريافت خواهيد نمود. امروزه اکثر تحقيقات AI به گونه هاي محدود و اختصاصي، به نرم افزارهاي هوشمند مربوط مي شوند که با نمونه هاي AI در رسانه هاي عمومي و يا رؤياهايي که حوزه AI در آنها يافت مي شوند، فاصله زيادي دارند.
در اين وضعيت، ما به سمت چه مقصدي در حرکت هستيم؟ محصولات AI نظير سوپرکامپيوترها، وسايل هوشمند و سرگرمي هاي مملو از ويژگي هاي گوناگون قبلاً بر زندگي ما تسلط يافته اند، اما آنها هنوز به نظارت و تصحيح انساني نياز دارند. با اينحال، هنگامي نوبت به توسعه ي Artifical General Intelligence(AGI) يا AI قدرتمندي که با هوش انساني مطابقت داشته باشد (يا از آن پيشي بگيرد) مي رسد، ما هنوز بسيار عقب هستيم.
اين که چه مدت طول خواهد کشيد تا ما به سطح انساني AI برسيم، هنوز موضوع مباحث داغ به حساب مي آيد. تقليد هر جنبه از هوش انساني و يا عبور از سطح آن، کار آساني نخواهد بود. اما پس از اينکه چنين اتفاقي بيفتد، واقعاً به بزرگترين اختراع انساني تبديل خواهد شد. Live IT شما را به دنياي AI که با سرعت بالايي در حال رشد و تکامل است، هدايت مي کند: واقعيت هاي امروز و چشم انداز آينده. از سفر به سرزميني که در آن قلمروهاي انسان، ذهن و ماشين با يکديگر ادغام خواهند شد، لذت ببريد. ساعت 7 صبح است. بوي تند قهوه ي تازه آماده شده که به آرامي فضاي اتاق را پر مي کند، آنقدر نيرو بخش و سرحال کننده به نظر مي رسد که شما واقعاً مي خواهيد از تختخواب بيرون آمده و پشت ميز صبحانه بنشينيد، البته بدون اينکه زحمت آماده کردن آن قهوه را به خودتان بدهيد.
اما فقط تلاش کنيد به ياد بياوريد که تا چند سال پيش به چه فرآيندي عادت کرده بوديد. زنگ ساعت به صدا در مي آمد و شما بايد خودتان را به آشپزخانه مي کشانديد و زير کتري را روشن مي کرديد تا بتوانيد جرعه اي از نوشيدني مورد علاقه ي خود را آماده نمائيد. از سوي ديگر اگر واقعاً تنبل بوديد، بايد شخصي را استخدام مي کرديد تا اين کار را برايتان انجام دهد. اما ديگر نه، حالا شما مي توانيد جديدترين و درخشان ترين قطعه از وسايل آشپزخانه خود که يک قهوه ساز هوشمند و خودکار است را راه اندازي نمائيد. اين وسيله مي تواند براي توليد يک فنجان داغ از قهوه با مقدار کاملاً مناسبي از شير کف کرده بر روي آن و دقيقاً در يک زمان معين برنامه ريزي شود. به اين ترتيب شما صرفاً بايد بلند شده و در حاليکه به ساعت هاي بعدي روز خود فکر مي کنيد، از نوشيدن آن لذت ببريد. شما حتي مجبور نيستيد درباره پر کردن يخچال خود براي شام فکر کنيد. يخچال هوشمند شما محتويات خود را اسکن نموده و متوجه شده است که شير، پنير، نان و سالاد شما در حال اتمام هستند. بنابراين سفارشي را از طريق اينترنت به فروشگاه محلي مي فرستد. به نظر مي رسد که شما يک روز آسان را در پيش روي خود داريد.

دنياي جديد و هوشمند امروز
 

اگر از مردم عادي بپرسيد که هوش مصنوعي اساساً به چه چيزي مربوط مي شود، احتمالاً چند اشاره تصادفي به ماشين هاي متفکري که در آثار علمي تخيلي مشهور بيرون آمده اند خواهيد شنيد. اما اين دنياي سريع قرن بيست و يکم است و براي هر مصرف کننده اي کاملاً بديهي به نظر مي رسد که بازار اکنون با محصولات، ابزارها و وسايلي پر شده است که تمام انواع وظايف را انجام مي دهند (همانطور که قهوه ساز برنامه ريزي شده خودکار شما اين کار را انجام مي دهد). دامنه ي محصولات AI که فعلاً در بازار ارائه مي شوند، تقريباً هر جنبه اي از زندگي را پوشش مي دهند. در اين ميان با وسايل خانگي، بسته هاي سرگرمي، تجهيزات پزشکي، وسايل مسافرتي، اتومبيل هاي هوشمند، سيستم هاي تجاري و نظاير آنها مواجه مي شويد که به آساني براي هر فردي که مايل به خريد آنها و ساده نمودن زندگي خود باشد، قابل دسترسي خواهند بود. صرفنظر از اينکه يک يخچال با نمايشگر لمسي مي خواهيد يا يک تلفن هوشمند، يک اتومبيل هوشمند و يا دامنه ي دات کام خودتان را، بايد براي رسيدن به نتايج سريعتر و کارآمدتر بر روي محصولات هوش مصنوعي سرمايه گذاري نمائيد.
اما آيا آنها واقعاً کار مي کنند و ارزش سرمايه گذاري در زمينه هاي وقت و پول را دارند؟ همگام با گرايش هاي تجاري کنوني، محصولات جديد با سرعت بالايي توسعه پيدا مي کنند و تقريباً هر شش ماه يکبار وارد بازار مي شوند. تقاضا براي اين آيتم ها هميشه بسيار بالا بوده است. خريداران متوسط هميشه به سمت سرمايه گذاري مجدد براي آخرين محصولات هدايت شده اند، زيرا يک ارتقاء يا يک فناوري کاملاً جديد در آنها وجود دارد که به کلي نمونه هاي قبلي را پشت سر مي گذارد. بنابراين، حداقل مي توان گفت که اين يک بازار گيج کننده است، اما آنچه که توليدکنندگان وعده مي دهند غالباً براي تخيلات و هوس ما جذابيت دارد: ما محصولات آنها را خريداري مي کنيم زيرا باعث مي شوند زندگي مان آسانتر، سريعتر و ساده تر باشد.خوب، اين چيزي است که آنها پيشنهاد مي کنند، اما واقعيت تا حدودي متفاوت به نظر مي رسد. وقتي نوبت به فروش اين وسايل مي رسد، نوسان گرايش ها به يک عامل کليدي تبديل مي شود. بله، اين يک استراتژي بازاريابي و تبليغ است که به نظر مي رسد بخش عمده اي از دنياي توسعه يافته از خريد آن راضي هستند. در نتيجه، AI به يک حوزه ي از توسعه تبديل شده است که در آن براي هر نياز و همچنين براي هر هوسي يک محصول وجود دارد. حتي اگر چنين محصولي براي يک مورد وجود نداشته باشد، جاي خالي آن خيلي زود پر خواهد شد.

کنار آمدن با شلوغي ترافيک
 

پيش از آنکه به تشريح ابزارهاي خيال انگيز مبتني بر AI بپردازيم، اجازه بدهيد يک نگاه جدي به واقعيت آشکار بيندازيم. بسياري از ما در شهرهاي پر جمعيت مملو از ترافيک زندگي مي کنيم که مسافرت هاي روزمره به محل کار در آنها به يک کابوس تبديل شده اند. آنچه که بيش از هر چيز ديگري ما را فرسوده مي کند، فقدان نظم و کارآئي در کل سيستم ترافيک است، در حاليکه بي احتياطي در رانندگي و عدم رعايت مسيرهاي مشخص شده همچنان ادامه دارد.
به لطف توسعه ي سريع مسيرهاي مترو در شهرهاي پر جمعيت، ابتکارهائي براي اطمينان از سرويس دهي سريع سيستم هاي تحويل بليط در نظر گرفته شده اند. اين فرآيند از سيستم Oyster Card الهام گرفته شده است که امکان مسافرت بي وقفه در تمام حالت هاي نقل و انتقال عمومي در شهر لندن را فراهم مي کند. سپس، نوبت به بليط Weneo ID Smart مي رسد، يک پيش نمونه ي فرانسوي مبتني بر فناوري USB که در حال حاضر در پاريس آزمايش مي شود. مفهوم کلي نسبتاً ساده است: شما از قبل بهاي بليط هاي خود را پرداخت کرده و سپس Weneo ID Smart را در ايستگاه مربوطه اسکن مي نمائيد. اين روش نياز به بليط هاي کاغذي را از بين برده و به ساده و مؤثر نمودن نقل و انتقال جمعيت در ايستگاه هاي راه آهن کمک مي کند. اگر آزمايش ها با موفقيت پشت سر گذاشته شوند، اين سيستم مي تواند تحت آزمايش هاي بيشتري قرار گرفته و در سراسر جهان نصب گردد و مسافرت هاي جهاني را تا حد امکان آسان و بدون استرس نمايد.
اين ايده مي تواند يک گام جلوتر رفته و زماني که مسافرين تصميم به استفاده از خطوط هوايي مي گيرند، جايگزين سيستم e-ticketing فعلي گردد. اگر کارت بتواند تمام جزئيات مربوط به مسافر را در بر گيرد، صاحب آن مي تواند بجاي اعلام قبلي و ايستادن در صفوف طولاني، صرفاً اين ابزار را بر روي دستگاه مربوطه قرار داده و سپس عبور کند. براي افرادي که با پرواز مشکل دارند، اين روش مطمئناً شگفت انگيزترين راه حل براي کمک به آرامش پيش از پرواز به حساب مي آيد. هرچه هياهوي مربوط به پرواز کمتر باشد، احساس بهتري درباره آن خواهيم داشت.
براي افرادي که تا محل کار خود رانندگي مي کنند، چه چيزي مي تواند بهتر از يک اتومبيل هوشمند باشد که نه تنها براي صرفه جوئي در هزينه ها با نظارت بر مصرف سوخت اتومبيلتان به شما کمک مي کند، بلکه شما را تشويق مي نمايد تا بطور کارآمدتري رانندگي کنيد؟ در عين حال، شما مي توانيد گازهاي منتشره از سوخت خود را کاهش داده و ردپاي کربني خود را پائين بياوريد. در حاليکه تمام جهان براي مقابله با گم شدن زمين متحد شده است، اين کمترين کاري است که مي توانيد براي سياره ي مادري خود انجام دهيد. با اينحال، حتي آتشي مزاج ترين قهرمانان محيط زيست نيز احتياج دارند که گاهي اوقات از يک اتومبيل استفاده کنند.
شرکت Ford يک داشبورد ديجيتال را با تجهيزات نظارتي توکار توسعه داده است که يک درخت ديجيتال بر روي آن نقش مي بندد. هنگاميکه کارآئي رانندگي شما بهبود مي يابد، اين درخت جوانه مي زند و رشد مي کند، اما هنگاميکه کيفيت رانندگي شما افت مي نمايد و شما از حالت اقتصادي و زيست شناختي رانندگي خود فاصله مي گيرد، اين درخت نيز پژمرده مي شود (البته، اين دو موضوع کاملاً مرتبط هستند زيرا هنگاميکه شما در مصرف سوخت صرفه جوئي نمي کنيد، بايد پول بيشتري را بپردازيد و محيط زيست را بيشتر آلوده کنيد). اين کنايه بصري ظاهراً تأثير روان شناختي فوق العاده اي بر راننده دارد. رشد گياه نه تنها بر حس سبز دکوراسيون داخلي اتومبيل مي افزايد، بلکه يک تأثير آرامبخش را به همراه دارد که ما در هنگام رانندگي بيش از هر چيز ديگري به آن نياز داريم. بعنوان يک عامل صرفه جوئي کننده در هزينه ها، اين محصول بسيار شگفت انگيز بوده و ارزش هر جزء از سرمايه گذاري شما را دارد.
سيستم ناوبري ماهواره اي، روش ديگري براي افزايش سرعت رانندگي شما است. اين سيستم ها که مبتني بر قابليت هاي نقشه نگاري جهاني مي باشند، شيوه ي مسافرت ما را متحول نموده اند. از طريق ابزارهائي که بطور اختصاصي برنامه ريزي شده اند (اين ابزار مي تواند تلفن هوشمند و يا لپ تاپ شما باشد)، ماهواره ها مي توانند محل شما را مشخص نموده و سپس بهترين مسير احتمالي که براي رسيدن به مقصد مورد نظر خود از آن استفاده کنيد را تعيين نمايند. به اين ترتيب، آنها در حذف چند کيلومتر اضافي به شما کمک کرده و شما را از انسدادهاي نااميدکننده ترافيکي دور نگه مي دارند.

دفتر، دفتر!
 

لحظه اي که براي رفتن به دفتر کار خود از منزلتان خارج مي شويد، اين هوش مصنوعي است که در تمام مسير به شما کمک مي کند. وارد اتومبيل خود مي شويد و از اين که صندلي هاي مجهز به کنترل شرايط اقليمي آن مشکل گرماي تابستان را حل کرده اند، احساس رضايت مي نمائيد. شما به دفتر کارتان مي رسيد و با استفاده از اثر انگشت، صدا و يا حرکت چشم خود (عناصر بايومتريک) به سيستم، Log-in مي نمائيد که حداکثر امنيت را تضمين خواهد کرد. در حاليکه مشغول کار بر روي سيستم خود هستيد، با يک خط برنامه مواجه مي شويد و ناگهان AI جاسازي شده در سيستم عامل شما پنجره اي را با يک لينک براي راه حل احتمالي نمايش مي دهد. چاپگر شما کار نمي کند و بلافاصله سيستم نشان مي دهد که جوهر آن به پايان رسيده است. شما در حال انجام يک کنفرانس تلفني هستيد و ناگهان تلفن سلولي شما به لرزش درآمده و سئوال مي کند که آيا يک پيام متني از پيش تعيين شده را در مورد اينکه بعداً با تماس گيرنده ي تماس خواهيد گرفت ارسال کند يا خير. شما حساب کاربري Gmail خود را باز مي کنيد و خط زير Inbox شما خيالتان را راحت مي کند: Last account activity:1 minute ago at IP 213.185.186.249. شما براي اطمينان بر روي Details کليک مي نمائيد و متوجه مي شويد که اگر فعاليت هاي غير معمولي انجام شده باشند، AI پياده سازي شده در Gmail براساس الگوهاي eMail خودتان به شما هشدار خواهد.
با اينحال، گاهي اوقات هوش مصنوعي مي تواند برخلاف علايق شما کار کند. شما تمام شب گذشته را در حال استفاده از يک نسخه هک شده Photoshop بر روي لپ تاپ خود بوده ايد، اما به محض آنکه وارد دفتر کار خود مي شويد و ارتباط آنلاين برقرار مي کنيد، AI داخل ويندوز ويستا بلافاصله به Photoshop هشدار مي دهد که اين سيستم غير قانوني است و اين برنامه را مسدود مي نمايد. به همين ترتيب، هنگاميکه مقدار زيادي پول را به حساب بانکي ديگري انتقال مي دهيد، هشدارهايي به تلفن سلولي و eMail شما فرستاده شده و حتي از طرف بانک با شما تماس گرفته مي شود. اما چرا؟ بخاطر اينکه AI جاسازي شده در سيستم بانکداري معتقد است اين انتقال با الگوي معمول نقل و انتقالات بانکي شما انطباق ندارد. اکثر کلاهبرداري هاي کارت اعتباري با همين روش توسط بانکها شناسائي مي شوند. بنابراين، AI چه کاري انجام مي دهد که با روبات هاي صنعتي مورد استفاده ارتش و سازمان هاي دولتي تفاوت دارد؟ ساده است، AI آگاهي و تصميم گيري را به نرم افزارهاي کاربردي، بانک هاي اطلاعاتي و محيط هاي موجود اضافه مي کند تا آنها را خوشايندتر، باهوش تر و حساس تر به رفتارهاي کاربران نموده و محيط هايشان را تغيير مي دهد. هنگاميکه مشغول انجام يک بازي شطرنج بر روي کامپيوتر خود هستيد، همين فناوري در هسته جريان دارد. با استفاده از هر تبديل و ترکيب احتمالي، کامپيوتر حرکت خود را بدون هيچ تأخيري انجام مي دهد. به همين ترتيب بود که Deep Blue (يک سوپر کامپيوتر شطرنج باز) توانست گري کاسپاروف قهرمان شطرنج جهان را بيش از يک دهه قبل شکست دهد.
در يک وضعيت مشابه، سيستم Blogger شما مي تواند عبارات کليدي که مردم را به سايت وب و وبلاگ دفتر کارتان هدايت مي کنند را شناسائي نمايد. استفاده هوشمندانه از اين عبارات کليدي مي تواند به يک جهش ترافيکي و يک ارتباط بهتر با خوانندگان شما منتهي گردد.
با اينحال، تجارت الکترونيک بعنوان بهترين کاربرد AI در نظر گرفته مي شود. براساس الگوهاي خريد شما، نرم افزار گزينه هايي را ارائه مي کند: افرادي که اين کتاب را خريداري کرده اند، اين کتاب ها را نيز خريداري نموده اند... اما اين تمام ماجرا نيست. اگر يکي از خريداران منظم Amazon يا eBay باشيد، نرم افزار جاسازي شده در داخل اين سايت ها محصولات مشابهي را معرفي خواهند کرد که ممکن است بخواهيد آنها را خريداري نمائيد. همين الگوريتم بر روي Facebook و LinkedIn که در آنها سيستم دوستان شما را از با قضاوت بر اساس پارامترهاي متعددي نظير «دوستان دوستان»، «شرکت ها» و يا «جوامع» پيشنهاد مي کند نيز اجرا مي شود.
اگر شما تصادفاً در ناسا کار مي کنيد، با روش هاي انساني کاملاً غير ممکن خواهد بود که با اطمينان نظر بدهيم آيا يک شيء دور يک ستاره، يک کهکشان و يا يک سياره است. تمام کاري که مي توانيد انجام دهيد، تغذيه ي سيستم AI با خصوصيات قطعي و معين هريک از اين واحدها و سپس سپردن محاسبات به سيستم است. اينگونه محاسبات فوق العاده پيچيده بوده و تنها سوپر کامپيوترها مي توانند سيگنال هاي بسيار ضعيف را با مطالعه ي مثال هاي طبقه بندي شده توسط متخصصين بصورت ستاره ها و يا کهکشان ها طبقه بندي نمايند.
در کارخانه ها، AI در برنامه ريزي خودکار عمليات توليد مورد استفاده قرار مي گيرد. فناوري هوشمند از تجديد سريع برنامه ريزي يک زنجيره کامل تأمين به منظور پاسخ به تغييرات سفارش ها، تغييرات بازار و حوادث غير منتظره اي که در محيط هاي صنعتي متداول هستند، پشتيباني مي کند. اين سيستم در عين حال توانسته کارآئي بالاي خود را در چيدمان هاي نظامي به اثبات برساند. Defense Advanced Research Projects Agency(DARPA) در ايالات متحده گزارش داده است که يک ابزار برنامه ريزي لجستيک مبتني بر AI با نام DART که براي Operation Desert Shield و Operation Desert Storm به خدمت گرفته شده بود، سه دهه سرمايه گذاري در زمينه ي تحقيقات AI را بطور کامل بازپرداخت نموده است.

اتوماسيون هوشمند در خانه
 

کاربردهاي پيشرفته AI يقيناً زندگي ما را بهتر سازماندهي مي کنند و کارها را راحت تر مي سازند. با اينحال، توسعه ي مداوم در حوزه ي هوش مصنوعي، تسهيلات بيشتر و آينده تقريباً بي نقصي را براي بسياري از افراد نويد مي دهند. AI مي تواند کارهاي شگفت انگيزي را براي سالخوردگان و افرادي با ناتواني هاي مختلف در حوزه ي حرکت، انجام دهد زيرا خانه هاي خودکار، محيط هاي هوشمند، سيستم هاي حسگر مدرن و فناوري اطلاعات پيشرفته به آنها امکان خواهد داد تا شيوه ي زندگي شخصي خود را حفظ کرده و در بدو درخواست کمک از خارج با وقار به زندگي خود ادامه دهند.
براي نمونه، Jung Smart House را در نظر بگيريد. اين خانه که توسط يک شرکت ساختماني آلماني توسعه يافته است به ساکنان خود امکان مي دهد تا در يک محيط کاملاً طبيعي زندگي کنند. يک منتقد در سايت www.trendhunter.com مي گويد: «اين نوآوري ها به يک آرزوي اجتماعي براي اتوماسيون بيشتر در هر جنبه از زندگي ما اشاره دارند». صرفنظر از اين که شما يک شيفته ي فناوري هستيد، به زندگي در يک دنياي فناوري حسي علاقه داريد و يا شخصي هستيد که معتقد است زندگي در يک خانه ي هوشمند مي تواند استقلالي که خواهان آن هستيد را در اختيارتان قرار دهد، اين راه حل عملاً مي تواند مقصود شما را برآورده سازد. در Jung Smart House، هنگاميکه چراغ ها احساس کنند مورد نياز هستند بطور خودکار روشن مي شوند. پنجره ها هنگامي که باران را از ايستگاه هواشناسي خودکار احساس کنند بسته مي شوند و پرده ها هنگاميکه فضاي بيرون تاريک مي شيود بطور خودکار بسته خواهند شد. اين خانه حاوي هزاران ريزتراشه و حسگر از تمام انواع مختلف آنها است و تقريباً تمام نيازهاي انساني را برآورده مي نمايد.

تضمين امنيت خانگي و سلامتي
 

در صورتي که Jung Smart House از ديد شما بيش از حد آينده نگرانه (و گران) به نظر مي رسد، مي توانيد چند ابزار اساسي را (بجاي سرمايه گذاري مبلغ هنگفتي براي يک خانه ي جديد) انتخاب کنيد. تنوعي از ابزارهاي ديجيتال نظير حسگرهاي هشدار دهنده اي که با صدا يا حرکت فعال مي شوند، در بازار جهاني قابل دسترسي هستند و شما مي توانيد به آساني آنها را براي اطمينان از سلامت و امنيت خود نصب کنيد. براي مثال، بازوبندهاي هشدار پزشکي، زنگ خطرهاي پزشکي و کليدهاي وحشت همگي به شماره هاي تماس اضطراري و مراکز تلفن متصل شده اند. به محض اينکه زنگ هاي خطر به صدا در مي آيند، به مسئولين ذيربط هشدار داده مي شود و کمک سريعاً متناسب با شرايط اضطراري ارسال خواهد شد. بديهي است که ابزارهاي هوشمند يک آرامش ذهني را به همراه مي آورند. اگر به معالجه عملي نياز داريد، اجازه بدهيد بگوئيم که کل سيستم تشخيص اکنون با هوش مصنوعي تجهيز گرديده است. امروزه برنامه هاي بانک اطلاعاتي و کامپيوترهاي تحليلي وجود دارند که مي توانند نتايج آزمايش شما را اسکن کرده و توصيه هاي درماني را براساس آنچه که پزشکان براساس تشخيص هاي خود انجام مي دهند، ارائه نمايند. صرفنظر از اينکه مشکل به سرطان مربوط مي شود يا مالاريا و يا چيزي به سادگي يک سرماخوردگي رايج، پزشکان امروزه براي يافتن مشکل شما تا حد زيادي به فناوري وابسته هستند.
وقتي نوبت به درمان هاي پزشکي مدرن مي رسد، سناريو باز هم تغيير نمي کند. شما برحسب شرايط پزشکي خود با يک دامنه شگفت آور از گزينه هاي فني پيشرفته مواجه خواهيد شد. از جراحي هاي انجام شده از طريق يک حفره ي کوچک در بدن گرفته تا اصلاح نارسايي هاي مزمن قلبي، پيوند کليه، پيوند کبد و استفاده گسترده از نانوداروها براي موضوعاتي به پيچيدگي و بغرنجي ترميم سلولي، هر حالت درماني بايد توسط دامنه ي گسترده اي از ماشين هاي هوشمند پشتيباني شود که براي انجام اقدامات نجاتبخش و مراقبت از سلامت ما طراحي شده اند.

ماشين هاي هوشمند براي مسکن هاي هوشمند
 

در يک سطح بشردوستانه، پيشرفت هاي پزشکي بهترين دليل براي تشويق توسعه هوش مصنوعي در نظر گرفته مي شود. اما هر قدر هم که مزاياي AI در حوزه ي پزشکي را تحسين کنيم، نمي توانيم از آنچه که براي بهبود شيوه ي زندگي روزمره ما انجام مي دهد را ناديده بگيريم: تأمين آسودگي و برآورده نمودن تمام نيازها و خواسته هاي ما.
نيازي نيست به جايي دورتر از نزديک ترين فروشگاه بزرگ و يا مرکز خريد نگاه کنيد. يک آرايه ي کامل از محصولات AI در چنين محيط هايي وجود دارند که زندگي ما را مفيدتر و مطبوع تر مي سازند. به ماشين قهوه ساز با بازدهي انرژي بالا فکر کنيد که مي تواند به اندازه ي يک کافي شاپ بزرگ نوشيدني آماده کند. يخچالي که به شما مي گويد چه زماني ظرف شير شما خالي مي شود و هنگاميکه رطوبت و دما تغيير مي کند خنک کنندگي خود را بطور مقتضي تنظيم مي نمايد. ماشين AC که برنامه ريزي شده است تا راحتي شما را حفظ کند، بدون آنکه اتاق را به يک سردخانه تبديل نمايد. خشک کني که مي تواند صحبت کند و يا يک ماشين ظرفشويي و ماشين لباس شويي بي صدا که مي تواند جايگزين مستخدم شما باشد. نظرتان درباره ي يک خشک کن، يک فرخوراک پزي و يا يک Toaster که خروجي دماي خود را در طول ساعات اوج مصرف کاهش مي دهد، چيست؟ ممکن است آماده شدن نان برشته يا سوپ شما و خشک شدن حوله تان کمي بيشتر طول بکشد، اما نتيجه ي کلي براي سياره ي ما و کيف پول خودتان بهتر خواهد بود. در مورد يک ماشين ظرفشويي يا يک ماشين لباسشويي، ممکن است نياز داشته باشد که چرخه شستشوي خود را در زمان هايي که مصرف برق دچار افزايش مي شود به تأخير بيندازد. بعبارت ديگر، وسايل هوشمند باعث مي شوند که عمليات خانه داري براي شما بررسي، هماهنگ و اقتصادي گردند. حالا اين وضعيت چقدر برايتان جذابيت دارد؟
بر اساس يک مطالعه ي جديد که توسط Ipsos (يک مجموعه ي تحقيقاتي که در 64 کشور از جمله هند حضور دارد) انجام گرفته است، بازار جهاني وسايل خانگي هوشمند از 3/06 ميليارد دلار در سال 2011 به 15/12 ميليارد دلار در سال 2015 خواهد رسيد. اين مطالعه در عين حال نشان مي دهد که در يک دوره 5 ساله، اندازه ي بازار جهاني براي فروشندگان هوشمند و يخچال هاي هوشمند به ترتيب به 3/54 ميليون و 2/69 ميليون دلار خواهد رسيد.

تفريح نامحدود با ابزارهاي نابغه
 

صرفاً کار کردن بدون هيچ تفريحي، از ما يک انسان کودن و افسرده مي سازد. بنابراين، يک اسکن سريع از ابزارهاي آشنا در اينجا چندان بي ربط به نظر نمي رسد. با وجود آنکه ما تأثير AI بر کامپيوترها، فيلم ها و بازي ها را در ادامه ي اين بخش تشريح کرده ايم، اما اجازه دهيد به شما بگوئيم که موسيقي و عکاسي ما نيز سهم قابل ملاحظه اي از پيشرفت هاي AI داشته اند. شما به سختي مي توانيد به ابزارهاي مجلل و نمادين فکر کنيد، بدون آنکه اپل و محصولات هوشمند کاملاً «به روز» اين شرکت را در نظر بگيريد. از Macهاي الهام بخش گرفته تا iPodها و iPhoneهاي شگفت انگيز، دامنه محصولات اپل رؤياي هر ديوانه AI را با واقعيت تبديل مي کنند.
از ابزار Genius بر روي iPod خود مي توانيد بطور خودکار فهرست هاي پخشي را ايجاد کنيد که با سليقه و حالت شما تناسب داشته باشند. اگر يک iPhone و يا iPad تازه عرضه ي شده را در اختيار داريد، مي توانيد به دامنه ي غير قابل باوري از نرم افزارهاي کاربردي هوشمند دسترسي داشته باشيد که مراقب هر چيزي هستند. شاخص چگالي بدن خود (BMI يا نسبت صحيح وزن به قد افراد) را محاسبه کنيد، کالري هايي که امروز دريافت کرده ايد را اندازه بگيريد، با استفاده از تراشه GPS تلفن هوشمند خود محاسبه نمائيد که امروز صبح چند کيلومتر قدم زده ايد و چند کالري سوزانده ايد. با اينحال ما تلاش کرده ايم تا به افرادي که در مورد تناسب اندام خود وسواس دارند کمک نمائيم، زيرا ثبت هزاران نرم افزار کاربردي هوشمند موجود و کاري که مي توانند براي شما انجام دهند تقريباً غير ممکن است. اما اگر هنوز نمي دانيد، بايد بگوئيم که يک قطعه بزرگ از اين کيک باقي مانده است. شما مي توانيد از iPhone خود براي خاموش کردن چراغ هاي خانه در صورتيکه آنها را روشن گذاشته ايد استفاده نمائيد. بعلاوه شما مي توانيد از آن براي باز کردن قفل درب منزل خود نيز استفاده کنيد.
اگر باعث تعجب شما شده ايم، اجازه بدهيد اين فرصت را به موضوع عکاسي انتقال دهيم با نوآوري هاي انقلابي که در دنياي عکاسي ديجيتال معرفي شده اند، هر فردي مي توانند همانند يک حرفه اي کار کند. بعنوان يکي از بهترين ها مي توان به نيکون اشاره کرد، يکي از مارک هاي تجاري برتر دوربين هاي عکاسي با يک تاريخچه ي 90 ساله در زمينه ي تأمين خدمات برجسته به مشتريانش و الهام بخشي به خلاقيت هر فيلم ساز تازه کار. شما مي توانيد دامنه ي دوربين هاي Coolpix يا دامنه SLRهاي نيمه حرفه اي اين شرکت را با زوم اپتيکال پيشرفته، سيستم هاي تصحيح قرمزي چشم و نرم افزار درخشان ارتقاء تصويري آنها آزمايش کنيد. با دامنه دوربين هاي ديجيتال ممتاز نيکون، شما ديگر هرگز نيازي نخواهيد داشت که يک عکاس حرفه اي را استخدام کنيد.
شرکت سوني يکي از بازيکنان اصلي ديگر در حوزه ي فناوري هاي سرگرم کننده به حساب مي آيد که خصوصاً براي دامنه تلويزيون هاي فوق هوشمند خود که تمام برنامه هاي مورد علاقه شما را ضبط مي کنند (و به شما اجازه مي دهند هيچيک از آنها را از دست ندهيد)، شناخته مي شود. سپس، نوبت به eBook-Readerها مي رسد که به شما امکان مي دهند صدها عنوان کتاب را بر روي يک ابزار کوچک به همراه خود حمل نمائيد. اين بدان معني است که شما ديگر هرگز احساس نخواهيد کرد که حوصله تان سر رفته است و يا هنگام مسافرت بيش از ظرفيت چمدان خود در آن کتاب قرار داده ايد. کنسول بازي جديد PS3 و دامنه محصولات Wii مي توانند شما را براي ساعت ها سرگرم و مشغول نگهدارند. در نهايت، اين ابزار همه ي منظور براي بازي هاي مبتني بر AI و تمرينات تناسب اندام يک نمونه ي نسبتاً منحصر بفرد به حساب مي آيد و ما را براي مدت طولاني سرگرم مي کند. در واقع دامنه ي محصولات هوشمند و ارتقاء دهنده سبک زندگي ارائه شده توسط سوني واقعاً متحير کننده هستند. در عين حال، از آنجائيکه اين محصولات توسط شرکتي ارائه شده اند که هميشه بخاطر برتري و اعتمادپذيري خود شهرت داشته است، شما مي دانيد که سرمايه گذاري شما کاملاً ارزشمند خواهد بود.

پرسش بزرگ: آيا ما به AI نياز داريم؟
 

همانطور که بايد تا اينجا مشخص شده باشد، هوش مصنوعي همه جا در اطراف ما حضور دارد: هر روز در تمام طول روز و با شکل هاي مختلف. اين موضوع که عملاً از حضور و يا تأثير آن آگاهي نداريم، يک ويژگي خوب AI به حساب مي آيد زيرا با هدف نهائي آن انطباق دارد: امتزاج يکپارچه با دنياي انساني. اما آيا همين موضوع بيانگر نکته اي مهمتر از آنچه که به چشم مي خورد نيست؟ آيا خود ما به نوعي AI يا انسان شبيه به روبات تبديل شده ايم؟ ما با AI انطباق پيدا کرده ايم، به آن اعتماد داريم و اجازه مي دهيم بر زندگي ما تسلط داشته باشد، تنها به اين دليل که شرکت هاي توليد کننده ي آنها از ما خواسته اند تا اين کار را انجام دهيم.
تبليغات، قلب يک تجارت خوب را تشکيل مي دهد و بسياري از شرکت هايي که محصولات AI را توسعه مي دهند از قدرت و ثروت کافي براي تأثيرگذاري بر عرصه رسانه اي مقتضي که به ترويج محصولات آنها خواهد پرداخت، برخوردارند. از سوي ديگر، ما يعني مصرف کنندگان ساده نيز بلافاصله باور مي کنيم که اين محصولات را مي خواهيم، صرفنظر از اينکه آيا واقعاً به آنها نياز داريم يا خير. تجارت AI بر رقابت تکيه دارد، نه تنها در بين گروه هاي رقيب بلکه در ميان اشخاصي که براي هميشه به دارائي هاي همسايگان خود حسادت مي ورزند. بنابراين، هميشه يک نوع ذهنيت «من همان چيزي که او خريده است را مي خواهم» وجود خواهد داشت، اشتياق براي تصاحب بهترين ها که ما را براي خريد آنچه که صرفاً مي خواهيم، نه چيزي که واقعاً به آن نياز داريم، تحريک مي کند.
به هر حال، اين يک استراتژي بازاريابي هوشمندانه، اصلاح شده و بطور آشکار موفق به حساب مي آيد. خوشتان بيايد يا نه، ما به AI و کاربردهاي گوناگون آن خو گرفته ايم. Douglas Hofstadter يک محقق آلماني در اين زمينه مي گويد: «پس از آنکه بخشي از توابع ذهني برنامه ريزي شوند، مردم خيلي زود آن را بعنوان يک جزء اساسي از تفکر واقعي خود کنار خواهند گذاشت.» اين همان اتفاقي است که براي هر پيشرفته ي بدست آمده توسط انسان، از ساده ترين پيشرفت هاي تکنولوژيکي نظير اولين چرخ، سيستم هاي قرقره و موتور گرفته تا موجودات ديجيتالي هوشمندي که ما را احاطه کرده اند، روي داده است. ما ايجاد مي کنيم و به هر حال نهايتاً آنها را مي پذيريم. اما صرفنظر از اين باور شخصي ما که بعضي از محصولات AI در بازار واقعاً يک اتلاف وقتي بي ارزش به حساب مي آيند، تا حدودي کنايه آميز به نظر مي رسد که ظاهراً هيچ راهي وجود ندارد تا بتوانيم بدون ابزارهاي هوشمند اساسي خود زندگي کنيم. AI آمده است تا بماند.

AI در عمل
 

- Deep Blue، يک کامپيوتر شطرنج باز که توسط IBM توسعه يافته بود، گري کاسپاروف را در سال 1997 شکست داد.
- Jabberwacky يک Chatterbot (کامپيوتري که گفتگوهاي انساني را تقليد مي کند) که توسط Rollo Carpenter توسعه يافته بود، يک گپ انساني طبيعي را شبيه سازي کرد.
- نرم افزار تبديل متن به گفتار Bell Lab، يک قطعه ي ساده از هوش مصنوعي در عمل به حساب مي آيد.
- Raul Rojas، يک محقق هوش مصنوعي در دانشگاه آزاد برلين اخيراً يک فناوري را توسعه داده است که حرکات چشم راننده را دنبال کرده و اتومبيل را در جهتي که راننده در حال نگاه کردن به آن است، هدايت مي نمايد. اين فناوري در عين حال مي تواند هدايت خودرو را بطور کامل بر عهده گرفته و بر اساس ورودي هاي دوربين ها و اسکنرها تصميم گيري کند، در حاليکه تنها در تقاطع ها به راهنمائي راننده نياز خواهد داشت.
- NASA JSC Mobile Robot Lab اخيراً ادغام يک سيستم تصويري استريو با يک روبات موبايل به منظور تعقيب افراد و ساير روبات ها را به نمايش گذاشت. در طول اين عمليات، سيستم استريو دائماً مختصات بروزرساني شده را از سوژه تحت تعقيب به سيستم روبات موبايل تغذيه مي نمايد. روبات موبايل اين مختصات را به موقعيت هاي هدف خود تبديل نموده و تلاش مي کند به موقعيت هدف برسد، در حاليکه با استفاده از حسگرهاي صوتي خود از برخورد با موانع جلوگيري مي نمايد.
منبع:ماهنامه ي کامپيوتري بزرگراه رايانه، شماره ي 131.
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image